ND2 - Bachmann - Transformare.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Din pacate nu prea e suficient: si eu am vrut initial asa, dar nu se simtea nici o diferenta; sunetul "scapa" oricum pe langa boghiuri, numai ca la ND2 spatiul este destul de stramt pe acolo :(

Cred ca MPU ar putea sa ne explice mai mult cum e cu marginile gaurii care devin noi generatoare de fronturi de unda... :D
 
Locomotiva a primit ultimile finisaje la cutie, la fel si acoperisul, au mai ramas de finisat capetele in zona farurilor centrale, lucrari care astepata produsele Tamiya pentru ca kitul de la revell nu e deloc grozav.

Saptamana ce urmeaza e posibil sa primeasca si un strat de primmer.

Multumesc lui Dan pentru ghidurile de lumina (urmeaza sa fie pregatite si instalate)

 
Florinn a scris:
Saptamana ce urmeaza e posibil sa primeasca si un strat de primmer.

Sa ai in vedere si posibila modificare a geamurilor usilor dar si a geamurilor alaturate care variaza putin fata de modelul chinezesc. Cele care au primit rame din aluminiu sunt mai putin inalte :wink: asta doar daca esti perfectionist.

Spor la lucru.
 
Salut,

@nelutu ai mare dreptate, insa deocamdata nu am in vedere aceste modificari, pentru ca atunci ar trebui scurtate anumite geamuri, si modificat putin rama in partea de jos.

Pentru primul model ma multumesc cu modificarile facute pana acum, cel mai mult ma intereseaza vopsirea si inscriptiile.

Iata stadiul in care a ajuns azi:



Urmeaza sa mai fie finisate mici zone, si refacute cu primmer, apoi urmeaza vopsirea.

Probleme pe care le am in continuare:

- nu imi dau seama exact ce rosu trebuie folosit si nici nu am gasit RAL-urile, probabil ca voi incerca sa il obtin eu combinand rosu cu alte nuante, daca aveti sugestii, le astept. (acelasi lucru si legat de albastru, cu griul ma descurc, am mai multe nuante)
- caut leduri de 1.2 - 1.5 grosime (si aici ma refer la tot ledul, nu doar o parte din el sa fie de 1.2-1.5), varianta de rezerva fiind fibra optica (apropo de asta, stie cinve vreo sursa rapida in RO? )

Inca ceva, prezentase cineva la un moment dat un site unde se gaseau carlige de cuplare, identice cu cele reale, as vrea sa pun la un capat al locomotivei asa ceva si sa aduc aspectul cat mai aproape de realitate.

(multumiri lui Alin pentru asistenta acordata azi la multiplele probleme pe care le-am avut, fiind prima data cand am tinut aerograful in mana :) )
 
Florinn a spus:
(apropo de asta, stie cinve vreo sursa rapida in RO? )


1.HGDan;
2.Magazinele de 3.80 lei sau in targuri cu chinezarii si turcisme, veioze ptr copii cu manunchi de fibra optica;
3.Incearca aici :http://grigodin.ro/cabluri-conductori-cabluri-optice-c-1_21.html

Succes!
 
asa...imi place ce vad.

parca Rudi zicea ceva de asemenea cuple :roll:

tampoanele asa le lasi?nu incerci sa le faci asa cum sunt ele in realitate?ma refer la coltari...poate incerci sa le copiezi cu rasina pe cele de la DA.
 
@florinn : zi/mi te rog ce primer ai folosit pt ca deja am incercat cu 2 si nimic nu merge, unul e universal dar nu prinde calumea pe plastic si al 2lea imi topeste plasticul. ms.

LE : si daca tot ai adus vb de alama, de unde se poate gasi si cum o prelucrezi?
 
Florine, fibra optica gasesti sigur la Marius (Minitechnik) are de la Weinert diverse grosimi, carlige facute de Weinert am luat de la el dar nu iti garantez ca are, eu le-am comandat.
 
d0ru_b a spus:
@florinn : zi/mi te rog ce primer ai folosit pt ca deja am incercat cu 2 si nimic nu merge, unul e universal dar nu prinde calumea pe plastic si al 2lea imi topeste plasticul. ms.

LE : si daca tot ai adus vb de alama, de unde se poate gasi si cum o prelucrezi?

Salut,

1. primmer Tamiya am luat de aici
2. alama - ai cateva grosimi aici
ionut07 a spus:
Florine, fibra optica gasesti sigur la Marius (Minitechnik) are de la Weinert diverse grosimi, carlige facute de Weinert am luat de la el dar nu iti garantez ca are, eu le-am comandat.

ms, ii dau mail :)
 
@Florinn : ms mult. cine stie , stie ! :)

Referitor la ghidul ala de ... unda sa ii spunem asa: vezi ca sunt cabluri optice pt iesirile de placi de sunet (si nu numai) prin magazinele gen media galaxy. am avut asa ceva in mana si iti pot spune ca e ok, diametru e de pana la 1 mm si se comporta destul de bine dar cred ca ai nevoie de o lentila la capat ca sa iti focalizeze lumina in ghid. de ce nu incerci direct cu leduri smd 0402? te/ar scuti mult de munca si rezultatul e destul de bun mai ales ca "albul" e destul de real.

Am vazut ca dracia asta de ND2 are sus o elice de ventilator, din pacate nefunctional. ce ziceti, cu un motor de vibratii din telefoane mobile s/ar putea face sa se roteasca? :) parca am vazut asa ceva la "americanele" profi.
 
:idea:unui prieten: - ptr ghiduri de lumina, de ce nu incerci cu nylon de pescuit(clear) de 1,2-1,5m/m, care are avantajul ca daca apropii capatul in lateralul unei flacari de bricheta(dar nu prea mult, sa nu se afume) "infloreste" ca o ciuperca, devenind lentila.Imbraci firul in folie de aluminiu sau il vopsesti cu paint marker argintiu si ai un ghid flexibil (provizoriu) de lumina !
Incearca, succes!
 
"Ciuperca", daca la ea te referi, ramane "clear", daca nu o incalzesti prea mult,
daca o vrei mata, o slefuiesti cu 800 sau 1000 intr-un ghid calibrat ca sa obtii suprafata dreapta.Eu folosesc acest mod si pe post de nod de siguranta la pescuit, cu diferenta ca incalzesc pana se face sfera.
Faci mai multe probe pana obtii "inflorirea" dorita.
Puiu