ND2 - Bachmann - Transformare.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Florinn

Administrator
Membru personal
Super Moderator
Trenulist
17 Ianuarie 2006
5.547
16
Cluj Napoca / Bucuresti
www.trains-addicted.ro
WEBSITE
http://www.trains-addicted.ro
YAHOO
bogdannf
LOCATION
Cluj Napoca / Bucuresti
Salut,

m-am apucat de "operatii estetice" la locomotiva ND2, scopul este transformarea in locomotiva GFR.

Adica din asa ceva:



Trebuie sa ajunga asa ceva:



Prima problema de care ma lovesc este gasirea unor tampoane adecvate, nu as vrea sa fiu nevoit sa le fac eu, stie cineva unde s-ar putea gasi niste tampoane asemanatoare cu cele originale? Iata niste detalii:



Deocamdata locomotiva este in starea aceasta:

 
Ai grija ca se coace o scindare a GFR si se pare ca 1504 (impreuna cu alte locomotive GFR aparute fara numele operatorului) trec la TEF, adica aceeasi Marie, da cu alta palarie. 1504 chiar apare pe site la TEF.
S-a mai discutat si aici: http://pisti91.myfreeforum.org/ftopic501-0-asc-50.php .
 
Florinn a spus:
Salut,

m-am apucat de "operatii estetice" la locomotiva ND2, scopul este transformarea in locomotiva GFR.



Prima problema de care ma lovesc este gasirea unor tampoane adecvate, nu as vrea sa fiu nevoit sa le fac eu, stie cineva unde s-ar putea gasi niste tampoane asemanatoare cu cele originale? Iata niste detalii:

Aceste tampoane,nu se gasesc decit la baietii buni de la Tillig,problema este ca ei nu asigura piese de schimb la DA-ul CFR,eu am incercat in zadar sa obtin astfel de piese,doresc sa vad cum incepi transformarea cutiei la ND2 sa am si eu o baza de plecare pt.locom.din depoul meu.
Succes
 
Salut,

desi mi-am propus sa nu prezint evolutia lucrarilor decat la final, evident ca nu ma pot abtine pentru ca este interes mare, asa ca va mai arat cate o poza macar.



Mai este de lucru pana la vopsire, dar sper sa iasa bine.

Intrebare, stie cineva vreo sursa rapida de produse tamiya ? (in special vopsele si produse din gama asta)
 
Eu de aici am achizitionat produse Tamiya ;
http://www.hobbyx.ro/produs.lista.html?cat=183&subcat=198
Succes !
 
Freze, stomatologie, studio, unghii pilite, smirghel, poze, ah, ce-mi place! :D abia astept sa vad ce coace nenea Florinn. Singura abtinere o am pentru spectaculos de proasta alegere a combinatiei schemei de vopsire a celor de la GFR. Mai trebuia si galben si iesea cea mai urata combinatie de culori.Parerea mea este ca cei de la CFR se pricep mai bine.
Spor la bibilit!
 
Daca tot sunteti cu ochii pe mine,

cine imi poate spune daca gasesc leduri care sa intre in gaura de aprox 1-1.2 mm,
sau ghiduri de lumini de genul asta, ori ceva ce poate fi folosit pe post de ghid de lumina,
am nevoie pentru farurile de sus, revin cu poze mai tarziu.

Si inca ceva, daca are cineva posibilitatea obtinerii codurilor RAL, ar fi de mare ajutor :).

p.s. astept coletul de la hobbyx :).
 
Ii raspund aici la obi:
obiwan a spus:
Poate aduce SMD-uri f mici, k abia le prinde in pensa, lipeste sub lupa.Ia legatura cu el.

Nu e vorba de smd, nu am ce face cu smd-ul daca nu am ghid de lumina, o sa vezi despre ce vorbesc, mi-ar placea sa am led de 1.2 mm pe care sa il pun direct, fara ghid.
 
Florin, am o rugaminte (sper sa fiu in asentimentul tuturor): fa si tu o lista cu modificarile pe care le-ai facut deja si cu cele pe care le vei face, impreuna cu detalii privind realizarea; stii tu, un fel de tutorial; deasemenea, te-ai gandit ce tip de vopsea vei folosi si cum vei face inscriptioarile?
Mult succes in continuare!!!
 
Daca tot te-ai apucat de modificat ND2-ul, vezi si cateva idei de aici; de ex. recomand cu caldura montarea difuzorului in locul ventilatorului din tavan (cu un pic de imaginatie, membrana difuzorului aduce a... ventilator) :(%):
 
Salut,

@Andreiul, dupa cum am spus, pana la produsul final nu voi prezenta detalii legate de realizare, cand va fi gata voi face un articol amplu legat de asta.

@Dac deocamdata nu am in vedere decat modificarile estetice la exterior, ce va fi dupa, vom vedea :)
 
Florinn a spus:
deocamdata nu am in vedere decat modificarile estetice la exterior, ce va fi dupa, vom vedea :)

Daca o sa decizi, ca mine, sa renunti la ventilatorul din tavan (mai ales pt. faptul ca nu se poate roti - precum cele de la Mehano de ex.), acum cand ai carcasa desfacuta este cel mai bun moment sa il decupezi, frezezi, vopsesti, etc.