Modulele Clubului Improvizat Bucuresti

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salutare,

foarte foarte frumos lucrat pana acuma, abia astept sa le vad live. Din experienta am realizat ca in realitate modulele arata mai bine decat in poze.
Am o intrebare "tehnica". In poza asta:



Ce mai probabil ati aplicat iarba iar peste ceva "foliaj". Cum ati plicat foliajul peste iarba ? Din cate stiu, spray-ul Noch pateaza si lasa urme, cu pensula aracetul nu prea merge peste firele de iarba, ar mai fi aplicarea unei solutii apa aracet cu spray-ul, dar nu prea adera bine...
 
La partea asta a lucrat Robert. Eu habar nu am ce a facut acolo dar arata bine din punctul meu de vedere. Nu cred ca s-a folosit altceva decat aracet pentru ca nu am avut alt lipici la atelier.
 
IonutTrif a spus:
Salutare,

foarte foarte frumos lucrat pana acuma, abia astept sa le vad live. Din experienta am realizat ca in realitate modulele arata mai bine decat in poze.
Am o intrebare "tehnica". In poza asta:



Ce mai probabil ati aplicat iarba iar peste ceva "foliaj". Cum ati plicat foliajul peste iarba ? Din cate stiu, spray-ul Noch pateaza si lasa urme, cu pensula aracetul nu prea merge peste firele de iarba, ar mai fi aplicarea unei solutii apa aracet cu spray-ul, dar nu prea adera bine...

Pe suprafata cheala a machetei am aplicat un strat de aracet nediluat peste care am pus niste pietris fin, apoi am dat un alt strat de aracet tot nediluat pe suprafata unde am dorit sa pun iarba, evitand zonele unde doream sa se vada pietrisul.
Oricum, ce se vede pana in acet moment este doar un sfert din ce mai am de facut. Urmeza!
 
Salut, maine dupa 18.30 sunt asteptati cei care sunt dornici de munca. Am cumparat pluta necesara pentru montat sub linii. Fiindca nu am gasit 5 mm am cumparat un strat de 2mm si unul de 3 mm. Planul ar fi sa montam cu montage kit de la bison primul strat de pluta de 2mm mai lat decat cele doua fire iar al doilea strat de 3mm impartit in doua bucati.
As vrea ca balastul sa nu mai ajunga pana pe blatul de lemn, sa incercam sa eliminam orice fel de legatura rigida pentru a scapa de sunetele neplacute la trecerea trenului. Pentru acest motiv m-am gandit sa punem primul strat de pluta mai mare.

Al doilea strat de pluta sa fie independent pentru fiecare linie ca sa putem obtine forma corecta a prismei de balast.

cam asa ceva:


pluta:

 
Bisonul ala este la fel ca prenandezul?Altfel nu vad cum elimini legaturile rigide cu blatul...trebuiesc folositi adezivi elastici intre pluta si blat.
 
Cosmin exact ala este !
http://www.romstal.ro/image/cache/data/products/69429011-500x500.JPG
este facut pe baza de prenadez intradevar dar pare ceva mai flexibil.

In alta ordine de idei maine mai avem nevoie de :
- letcon si cositor
- un proxxon sa taiem liniile flexibile
- rasnita de cafea veche are cineva ?
- pistol pentri bison ?

Va rog sa confirmati cei care pot aduce aceste lucruri ! :D

Si nu uitati voia buna acasa ! Fara aclcool !
 
Robert aracet avem destul. In caz ca preferi altceva decat moment wood spune din timp ca sa cumparam. Hartie igienica luam de la magazin.
Inca nu a zis nimeni nimic de rasnita. Cum maruntim pamantul de la noch ?
 
Iata-ne din nou la munca....
Ne-am adunat cu surle si trambite ca sa mai punem osul la treaba, sa incepem cu Robert care ne-a ajutat cu vita-de-vie !


A facut randuri si drumuri




ceva masuratori si tragem concluzia ca nu ne ajunge via



Inculpatul:



Nu da autografe ca nu are timp, de cand intra pe usa si pana pleaca munceste intruna !
 
Intre timp, restul lumii adica PDI, Razvan Andreiul si cu mine ne-am ocupat de montarea unui nou modul si de pregatirea suprafetei acestuia.



pluta



masuratori, calcule....



primul strat de 2mm lipit cu montage kit de la bison



si inca doua straturi pentru fiecare linie in parte.



Acuma , se pare ca au fost probleme cu adezivul montage kit, insa ii las cuvantul lui Andrei sa vorbeasca despre ce crede el vis-a-vis de acest adeziv. Eu astept parerile celor care l-au mai folosit.
 
Eu primit poz' de la tine, luat bison, acum nefolositor. Vai vai vai:)
Intr-adevar am avut o seara de munca (si voie buna), desi nu intelegeam de ce trebuie vopsita vita de vie. Dupa ce am vopsit primul pachetel...am inteles.

Pe langa asta baietii, pana sa vin eu, au facut un "karmaz" de hartie igienica (nefolosita) cu aracet de care nu au mai avut nevoie...

Am facut upload la acest karmaz la mine pe mica diorama care a intrat pe linia finala... Dar asta la topicul specific...