Material rulant K.Bay.Sts.B. (H0)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Evident, vagonul platforma pe boghiuri e cea mai grea piesa, si la propriu, si la figurat. Culoarea sinelor e mai reusita decat la ale mele, probabil ca la mine se termina vopseaua-n aerograf. La platforma cu cherestea ar mai trebui un sistem de prindere al incarcaturii sau inca o incarcatura mai mica, dar din aceiasi esenta sa dea bine.
Iti doresc cat mai multe ''taiate de pe lista'' si lista cat mai lunga!!!
 
Sal
Un punct intrat pe lista de cumparaturi odata cu noutatile de la FLM, este si sters: set 581101 Fleischmann


... si cu lokomotiva care, cred eu, se potriveste cel mai bine: 22021 Trix

Calitate FLM (sau Roco :fluierat: ), cu toate accesoriile montate din fabrica, culegatoare de tensiune pe fiecare roata, este un set isi marita locul in vitrina mea.
Am si Nuremberg-ul pe lista dar design-ul acesteia nu are prea multe in comun cu set-ul de vagoane, dar tot il astept.
 
Sal
De mult timp urmarit dar recent gasit la un pret rezonabil, frumosul vagon transport lapte pe 3 osii, 23908 Trix:

Surprinzator pt mine a fost faptul ca am gasit acest vagon in ambalajul original total adica cutie plastic si cutia de carton :lol:

Si tot la capitolul urmarit de multa vreme dar gasit la RO la un pret bun (multumesc Robert), vagon cisterna K.Bay.Sts.B 24088 Trix:


... si inca un punct scazut de pe lista de cumparaturi 23561 Trix:

Incet, incet apar iar probleme de spatiu :fluierat:
 
Sal
Un set dorit si urmarit pe E-bay multe vreme pt achzitie la un pret bun a fost si set-ul K.Bay alb-albastru de la Marklin, cod 40351:


Model vechi, cuple clasice dar foarte bine pastrat, practic ca nou, acest set, vorba unui coleg formulist "imi place de mor". Singurele mele dileme sunt: ce loko tracta acest tren si daca era in aceasi livrea?

Pentru completarea unor viitoare garnituri locale au mai fost achizitionate si alte 3 vagoane de persoane adica:
23228 Trix (???):

44812 Roco:

23700 Trix:

:aplauze:
 
Sal
De cand am vizitat Expozitia de la Brasov in 2010 mi-am dorit sa am asa ceva in colectia mea si multumita lui Bogdan am reusit:


Din documentatia pe care am avut-o pana in acest moment la dispozitie si cu ceva munca se poate ca acest plug sa fie CFR-izat in varianta PZA 201.
Evident va trebui adaugat si un tender de 50 modificat si ar mai fi necesat si o masina 50.XXX CFR impingatoare :lol:
Planuri de viitor.

Odata cu acest plug am mai achizitionat tot de la acesti coleg formulist si inca 2 vagoane care erau pe lista de achzitii:
- cistarna de produse petroliere K.Sachs.St.E.B, cod 76451 Tillig:

- si mult cautatul vagon cu fan K.Bay.Sts.B, cod 66345 Roco:
 
Sal
In urma unui schimb reciproc avantajos si pt ca imi place acest tip de vagon, in colectia mea a intrat prima cisterna inmatriculata K.W.St.E, cod L235482 Liliput:

Cum K.Bay.Sts.B. nu a avut acest tip de vagon, ma multumesc cu acestea.
 
Sal
Un alt proiect este pe cale de finalizare: prima loko fotoanstrich.
Initial arata asa:

Loko este un dummy fabricat de Trix nu stiu in ce scop dar de cand am primit-o am stiut ce vreau sa fac cu ea. Cu ajutorul lui Radu161 acum arata asa:


Si ca sa fie pe gustul meu loko a primit SMD-uri si un decodor de functii:

... si va fi tractata de DXII Trix 21248. Sper sa gasesc si placi de imatriculare specifice numai ca nu stiu ce numar sa aiba dar mai caut.