Machetist 2008

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Revin cu noutati:

1. expozita va fi deschisa in fiecare weekend ! Probabil ca saptamana viitoare va fi deschisa si sambata si duminica, saptamana aceasta doar sambata.

2. ieri dimineata s-a difuzat pe TVR un reportaj legat de expozitie, doritorii il pot revedea aici:



(ms. Bogdan pt link)

sau copiati cu totul in browser acest link:

http://212.54.100.83/webcast/WebPlayer2.php?file=rtmp://perthro.tvr.ro/rec/DATA-2008-09-25-9-14.flv&name=Trezirea la apel! (IV)

3. azi de la ora 16:30 a fost transmisa in direct o emisiune unde s-a discutat pe tema modelismului si unde au participat ca invitati Bill, Sandy si subsemnatul.
In cadrul emisiunii au fost difuzate niste reportaje extrem de bine realizate, atat de la expozitie cat si de la club. Asteptam sa apara emisiunea si pe net sa o revedem cu totii.

Multumim echipei TVR pentru profesionalism, rabdare si daruire (la club s-a filmat mai mult de 3 ore pentru aproximativ 5 minute de reportaj).
 
Excelent reportaj, binenteles realizat cu oameni de exceptie...."FELICITARI"...si nu in ultimul rand "SUCCESE"....
 
Salut,

in urma cu 30 min s-a inchis machetistu' pe azi, cateva concluzii, a fost extrem de multa lume, nu se mai terminau :). Asta e lucru bun.

M-a socat un baietel de 6 ani jumatate, din Baia Mare, care s-a postat in fata dioramei sustinand "cunosc toate locomotivele CFR!", zic "toate le stii?", raspunsul: "da, sunt un expert!". Moment in care l-am luat la intrebari, l-am pus sa vorbesca despre cateva dintre exponate si ne-a socat pe toti, stia chiar multe.

In rest m-am bucurat sa vad parinti care incep sa isi dea seama ca mai este o alternativa la calculatoare, televizor si asfaltul din fata blocului.

Voi reveni mai tarziu cu poze.
eporteka a spus:
Am o inregistrate digitala a emisiunii. La sedinta de saptamana viitoare voi aduce o copie!

Eusebiu

si noua nu ne-o dai?
 
@cristiCFR - cred ca este socant faptul ca un baietel de 6 ani si jumatate stie foarte multe despre locomotive in era lui Harry Poter si a tuturor jocurilor PC cu monstrii si violenta excesiva, lucruri care ocupa prea mult din timpul copiilor din ziua de azi.

Parerea mea.
 
Salut,

niste poze facute azi:



Iata-l si pe expertul de care va vorbeam mai sus:



Astazi am apucat sa fac si niste poze mai de aratat, dar numai dupa ce am scapat de vizitatori. Va prezint mai jos poze ale asa numitului Proiect X, urmand ca in perioada urmatoare sa scoatem la lumina tot ceea ce a fost in spatele aceste "surprize".




(iata ca @victorian si-a pus amprenta si pe aceasta diorama, vacutele o duc bine!)


(urmeaza poze la care culorile sunt ceva mai aproape de realitate)







Ce-o fi inauntru?


veti vedea ceva mai incolo.

Cu ocazia aceasta doresc sa anunt ca cele doua diorame (diorama X Cluj si diorama X Brasov) sunt DE VANZARE ! eventualele persoane interesate sunt rugate sa ne contacteze pe privat/mail/telefon, pe mine sau pe Bogdan.
 
Trebuiesc amintiti cei ce au contribuit prin munca, intr-o masura mai mica sau mai mare la realizarea dioramelor, in ordine aleatoare:
Ionut Trif (Cluj Napoca), Doru (Cluj Napoca), Attila (Cluj Napoca), Sandy (Cluj Napoca), Florina (Cluj Napoca), Bogdan (Brasov), Florin (Iasi), Mity (Braila), Gaby (Arad) si subsemnatul.
 
frumos arata in ultimele poze si felicitari tuturor pentru expozitie.Zilele astea fug sa vad si eu expozitia
 
Captivant !!! Multa munca, chiar daca nu a fost finalizat pana la ultimul amanunt.Felicitari celor care au pus din greu umarul! Eu m-am cam fofilat dar sper ca pe parcurs sa dau o mana de ajutor chiar daca inamicul nr. 1-timpul nu-mi permite. Ati realizat o expozitie ca la carte. Poate la urmatoarea editie vom avea si o sectie omisa: NAVOMODELE.Bafta!
 
1. Profitand de "fereastra" pe care am avut-o, am vizitat expozitia. Atentia mi-a fost atrasa (printre altele) de macheta unui automotor electric de culoare rosie alcatuit din vagon motor + vagon remorca mai mic decat vagonul motor + vagon pilot cam de aceeasi dimensiune cu vagonul motor. Desi pe el scrie "DB" (semn ca originalul apartine / a apartinut Cailor Ferate Germane), nu are seria de tip xxx yyy-z:
-Pe vagonul motor scrie ET 85xx
-pe vagonul din mijloc scrie EB 85xx
-pe vagonul pilot scrie ES 85xx

Este, cumva, un automotor seria 485 + 885?

2. Tot in vitrina respectiva se poate observa un automotor care, din punctul de vedere al designului, ai putea sa juri ca e un "628". Uitandu-ma la serie, observ ca pe macheta respectiva scrie 610 yyy-z. E o ruda indepartata a Duewag-ului 628 sau un model care seamana doar ca design dar in realitate e complet diferit?
 
Salut,

@KAA, daca ti-ai facut "curaj" si ai vizitat expozitia, poate vizitezi si clubul :p .

Nu pot sa iti dau detalii tehnico/istorice legate de automotor, asteptam pe nenea Horia sau pe altcineva sa elucideze misterul.

Revenind la expozitie, ieri a fost deschisa, de paza au fost pasionatii avionisti/blindati/taratori iar astazi trenulistii.

Niste poze de ieri, baietii si-au adus 1 masa si niste chituri la care au muncit in timpul petrecut la muzeu, vizitatori putand sa ii admire in timp ce muncesc.



Cu mic cu mare, cu ochii pe trenuri:



Si pentru ca tot am zis ca rand pe rand voi prezenta modelele deosebite prezente la expozitie, incep azi, iata o garnitura de colectie:



Pozele nu sunt prea reusite, vorbim de o garnitura la scara N, perfect functionala !

"Adler (Vulturul) este prima locomotivă utilizată în Germania. A fost construită de inginerul englez Stephenson la Newcastle-upon-Tyne. A tractat trenul inaugural al primei căi ferate din Germania pe traseul dintre NĂźrnberg Âşi FĂźrth în 7 decembrie 1835. Locomotiva originală nu a supravieĂžuit trecerii timpului, însă în 1935, la împlinirea a 100 de ani de la inaugurarea primei căi ferate din Germania a fost construită o replică a exactă a primei locomotive.
Aceasta a fost grav avariată în 2005 într-un incendiu, dar a fost complet refăcută doi ani mai târziu.

Modelul prezentat este la scara N (1:160) Âşi a fost realizat de firma Minitrix din NĂźrnberg în anul 1985 pentru a sărbători 150 de ani de la inaugurarea primei căi ferate din Germania.
" (text - @Victorian)

Multumim foarte mult lui Dorin din Constanta pentru eforturile depuse ca aceasta garnitura sa ajunga la Cluj. (@Victorian)

In zilele ce urmeaza va voi prezenta si alte modele deosebite.

Tot azi mi-am admirat si eu pentru prima data o parte din garnitura mea de cisterne, sincer e prima data cand le vad si eu in garnitura, pe linie, pana acum au stat prin cutii din lipsa de timp.



Abia astept sa le vad in garnitura completa pe diorama, ocazie cu care va voi prezenta intreaga garnitura.

Cam atat pe azi.
 
Salut

sambata care a trecut, s-a demontat expozitia, s-au adunat toate exponatele si pus frumos in cutii:



Duminica, dioramele, o parte din exponate si o parte din vitrine, au ajuns la Alba Iulia:



Totul a fost descarcat rapid si cu grija:



Muzeul unirii, unde va fi organizata si expozitia de machete:



Poze in interior:

 
Si aveti curajul sa lasati frumusete de machete sub "Drobul de sare"?
th_DSC05413.jpg

Mare curaj