linie / macaze home made !!

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Pt cazul in care vrei sa-ti faci o diorama, poate faci o chestie si mai desteapta. Iti proiectezi singur curbura macazului, geometria etc.
Daca vrei standard, ia un macaz preexistent si copiaza pozitia traverselor si esti gata de lucru. Iti faci un fel de jig, cum zice kablu (la care nici eu nu gasesc un echivalent in romana :lol: ).
 
kablu , intersectia am facut-o dupa un DKW de la piko si a iesit perfect doar intr-o iesire a intersectei au iesit sinele mai scrute cam cu 4 mm da asta nu e nici o problema ca le ajustez din sine , bun sa revenim la ce discutam acum ma gindisem sa iau traverse pentru sine drepte si traverse pentru sine flexibile ca sa fac curbura dupa un macaz existent cum ai zi tuh Radu161 si o sa vad ce o sa iasa , maine ma duc sa ma aprovizionez :D
 
Baietii de la Fast track au dispozitive bune pentru constructia macazelor.De asemenea se pot descarca de acolo si planuri pentru intersectii simple,DKW ,EKW,macaze simple si curbe...etc.au cam tot ce trebuie sa iti faci cale de rulare singur.
Eu am proiectat in Autocad cateva macaze,problema este ca nu am gasit la preturi rezonabile firme care sa imi construiasca dispozitivul de pozitionare,si despozitivul pentru realizarea acelor macazelor prin aschiere.....materialele pe care le vroiam erau ca si pe site la fast track duraluminiu.pretul se ridica pe la 300 de lei matrita.Investitia merita numai daca vrei sa iti faci un numar mare de macaze....cu un unghi foarte mic de abatere...ceea ce pe scari mari inseamna mult spatiu ocupat..deci....
 
Da ai dreptate ca merita doar daca ai de creat un numar mare de macaze asa ca sa cumperi o matrita sa faci un macaz doua nu merita deloc
 
In seara asta m-am apucat de constructia macazului pana acum am facut trasarea traverselor si taierea lor

 
Salutare
azi am ami facut cate ceva la macaz



nu prea mi au iesit bine traversele in curba in rest io sunt multumit , astept sfaturi, idei , comentarii in legatura cu defecte si altele
 
Raza in curba zic ca a iesit bine am comparat o cu o sina r9 si e la fel
 
Am revenit cu poze


am reusit sa fac ambele ace si locasu pentru ele mai putin la cel drept
maine os a urmeze lipirea traverselor intre ele si lipirea acelor de o palacuta pentru a face mecanismu de actionare
 
Traversele le voi lipi cu picatura exact cuma ma facut si la incrucisare si credema ca tine si acele ma gandisem sa le lpesc cu o placuta de la circuite care are circuit de cupru si sa il intrerup pt a nu face scurt
 
Daca chiar vrei sa faci ceva rafinat: Da jos traversele din plastic, acolo unde sunt intrerupte de taietura. Una cate una. si le inlocuiesti consecutiv cu traverse din lemn. O sa fie mai autentic.
 
Da dar daca fac asa ceva exista riscul sa nu imi mai iasa raza cum trebuie ca treaverselel acum stau un pic tenstioante
 
Stefan a spus:
Da dar daca fac asa ceva exista riscul sa nu imi mai iasa raza cum trebuie ca treaverselel acum stau un pic tenstioante

Pai nu.

Iti faci o matrita, de fapt sablon, e adevarat, cam greu de executat daca este monobloc, in care ai pozitia traverselor.
Le pui in sablon si dupa aceea adaugi liniile, evident dupa curbare.

Afara exista kituri si, se pare, amercanii - vorbesc de modelisti - numai asa lucreaza: sabloane pentru linii, macaze, incrucisari, sine si traverse cumparate separat la care adauga un pum de crampoane - toate la scara 1/87.

Proto 87, o firma de accesorii CF, ofera si ea componente si sabloane pentru asa ceva.

Este mult mai simplu de lucrat daca nu cumva si mai rapid.

Bun, revenind la lucrarile tale pe care le urmaresc cu interes de la primul post fiind exclusiv de modelism feroviar.

Inima macazului, chiar izolata, este posibil sa dea nastere la scurt circuit cand calca roata deoarece ai polaritati diferite.
Sant sigur ca te-ai gandit si la asta.
Solutia propusa de mine este izolarea calcaiului macazului, pe ambele linii, directa si abatuta.
Nu este nevoie sa izolezi complet macazul. Astfel o sa ai polaritatea liniei pe care circula trenul fara problema scurtului.

Spoor!
Suntem cu ochii pe tine :D

:cafea:
 
Pai inima macazului o fac tot cum am facut si la intersectie din palstic si idea cu sablonu o sa o fac da la urmatoru macaz ca am mai laut materiale