Inceput de diorama HO

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Si mie imi place ce vad. Se vede ca e lucrat ordonat si cu respectarea corecta a pasilor.
Imi place foarte mult rugina imi poti spune ce vopsele ai folosit si cum ai aplicat-o ?
 
Da, incerc sa fac cat de mult posibil in limitele bugetului destul de mic pentru tot ce-as vrea eu sa realizez intr-un final. Asta e motivul pentru care avansez destul de lent, ma gandesc sa nu fac compromisuri prea multe fata de ideile mele, prefer sa mai astept si mai ca melcul, asa, poate ajung intr-un final cat mai aproape de ceea ce-mi doresc.
De exemplu, garduletul, trecerile peste sine si peroanele am fost "nevoit" sa le realizez manual si intr-o oarecare masura sunt multumit de ce-ai iesit, desi nu sunt gata 100%, mai am cate ceva de adaugat la ele. La fel va urma si un pod pentru linie dubla lung de 45 cm, am inceput lucrul la el, e vizibil in unele din fotografii (pe gramada de sine din spatele garii)...si vor mai urma si "altele", vom mai discuta pe viitor despre ele.
Pentru rugina am folosit o acrilica italiana de la Idea Decor, nuanta brown 472, aplicata cu o pensula (nu stiu numarul) destul de moale, vopseaua putin diluata cu apa, data in 2 straturi la interval de 2-3 zile.
Acum, in alta ordine de idei, sunt total nehotarat in privinta culorii pietrisului pentru terasament, am luat pietris crem si gri de la Noch si am facut o gramada de combinatii...Inca n-am reusit sa ma decid. Poate ma ajutati cu o parere...
 
Cu viteza melcului schiop, am "reusit" sa mai fac cate ceva in ultimele 2 saptamani...putin, ce-i drept, dar lipsa timpului liber si mai ales saracia bugetului in ultima vreme sunt cei mai redutabili adversari in ceea ce ma priveste.
Una peste alta, am pus terasamentul in zona garii, a remizei si a abatutelor de langa gara, dupa care a urmat testarea circuitului in ceea ce priveste contactele electrice, urmand apoi un test cu incadrarea in gara a catorva garnituri facute la intamplare pentru a vedea lungimea maxima a acestora si in acelasi timp modul de rulare la viteza mica si mare peste macaze.
Scuze pentru pozele nereusite, a imbatranit si aparatul foto intre timp...





 
Au urmat cateva experimente de adaugat vegetatie, in principal iarba si cateva tufe pe-aici pe-acolo...am testat cu ocazia asta si aparatul de aplicat iarba "home made" derivat dintr-o paleta anti-insecte cu care am reusit sa ma inteleg pana la urma...
Mai trebuie iarba, foliaj, boscheti, pomi, etc...lista e lunga, prea lunga pentru criza asta, dar deh...incet-incet pana oi iesi la pensie, poate o termin, cine stie...?
Acum trebuie sa incep la partea suspendata, sa urc cu liniile prin spatele garii si sa vin cu ele pe pod pe deasupra celor 5 linii din gara, ca alta varianta nu am...
Va urma. (la urmatoarea leafa...)







 
Salut
Parca arata mai bine asa ,ce sunt eu curios este cum o sa arate podul care o sa fie suspendat pe acei piloni ca ma bate si pe mine gandul sa fac unul. :aplauze:
 
Mersi pentru aprecieri, dar in realitate "mai am mult pana departe"...
Referitor la curbe, sunt R2 la interior si R3 la exterior. Initial am vrut sa merg pe R3 cu R4 dar din pacate nu mi-a permis spatiul.
O sa revin si cu cateva poze de ansamblu in curand.
 
Felicitari, se anunta o diorama frumoasa. Ce-i drept, ai avut si un spatiu destul de ok la dispozitie, ca asta ne omoara pe toti (mai ales cei care stam in apartament si nu avem camera dedicata pentru pasiunea noastra). Astept si eu o poza aeriana full, desi mi-am facut o idee destul de buna despre ce vrei sa faci acolo. Da-i inainte.
 
Revin cu o mica evolutie in ceea ce priveste partea suspendata. Materialul e "brut", m-am concentrat momentan doar in ceea ce priveste fixarea circuitului, testarea pantei la urcare-coborare si reactia blatului de deasupra pilonilor si ma declar multumit deocamdata.
Va urma...





 
Foarte tare, astept sa vad ce faci cu liniile alea 2 de la etaj: mai faci inca o bucla in stanga ?
Si intrebare: chestia aia verde de sub sine e extrudat de 3 mm, de ala care se pune la parchet ? Cum 'reactioneaza' ? Absoarbe cat de cat zgomotele ? Nu de alta dar mi-a mai ramas si mie pe acasa, si ma gandeam sa-l pot folosi cand m-oi apuca (candva) de diorama. Din pacate e de 6mm, cam mare, dar s-ar putea sa nu fie chiar asa de rau, ramane de vazut...
 
Da, liniile alea de la etaj pleaca cu bucla spre stanga si se inchid cu cele 2 din extremitatea stanga a plansei care vor fi in urcare.
Chestia aia verde e intr-adevar extrudat de 3 mm, am incercat si cu 5 mm dar mi s-a parut rampa prea inalta.
Absoarbe binisor zgomotele, problema reapare insa dupa ce lipesc terasamentul (pietrisul) si se intareste...
Crede-ma ca am facut o gramada de teste pentru zgomot, am incercat si cu extrudat, si cu pluta, singura varianta care e cat de cat rezonabila ca zgomot ramane buretele de la Noch peste care sa nu mai lipesti prea mult pietris.
Restul sunt solutii de compromis, si pluta si extrudatul. Am desfacut si suruburile cu care am prins sina si nu am sesizat o atenuare semnificativa a zgomotului. Si retine, eu am pus si un strat de pluta la baza plansei pe toata intinderea ei, nu mai am contact direct cu OSB-ul.
 
Frumos super frumos conteaza sa ai acces pe toate partile :roll: ,eu am pus 2 straturi de extrudat de 3 mm ,un strat cat ambele linii ,si unul de 3,8 cm ,sa imite terasamentul,la probe nu se auzea nimic,cum am pus pietrisul a aparut si zgomotul :D .
 
Da ce este frumos si lui dumnezeu ii place , nu am cuvinte decat intrebarea sau mai bine zis curiozitatea cum o sa arate acel gigant pod.Din ce ai de gand sa il faci :aplauze: :aplauze:
 
aracetul odata uscat devine rigid si transmite zgomotele catre blat,acesta actionand ca o cutie de rezonanta.de aceea la lipirea plutei pe blat este bine sa se foloseasca adezivi elastici,gen prenandez,silicon etc....
 
salut
felicitari pentru lucrare,arata foarte promitator
imi poti spune te rog ce producator a facut peronul si cat este de lat si gardul din sarma dintre linii
mersi
 
Salut @lucas.
Peroanele au aproximativ 35 mm latime, iar impreuna cu gardul si podul drept dublu sunt "home-made".

@ionel32

Podul acela lung curb o sa-l fac mai spre sfarsit, o sa apelez la baghete de pin cumparate de la Sierra, taiate, imbinate cu adeziv si mai apoi vopsite, exact cum am facut si podul drept dublu.
 
as fi putut jura ca sunt cumparate
cum ai facut gardul imi poti da te rog detalii?
 
Sigur, e relativ simplu...
Stalpii sunt scobitori cu profil patrat de la magazinele chinezesti, am dat gauri cu un burghiu de 3mm si le-am infipt cu partea ascutita, apoi putina vopsea acrilica si gata.
Gardul este plasa pentru plasele de insecte ce se pun la ferestre. E gri la culoare, e din material plastic, il tai foarte usor cu foarfeca si nu trebuie sa-l mai vopsesti. L-am lipit de stalpi cu Picatura, si cam asta a fost....
Bafta !