Garajul meu 1/87

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Mulţumesc tovaraşu!
Eu sunt doar proprietarul, vopsitorul e in Alsacia.

Și una fierbinte:
 
Nu-i nimic; felicitari oricum si tie si vopsitorului.

Legat de poza. E o chestie care arata absolut bestial, insa nu stiu ce este (este situata pe laterala stanga undeva un pic mai sus de jumatate.
 
Hai ROMANIA!


6 semiremorci Brekina, 2 cu ROMANIA si dunga albastra, 2 cu ROMANIA / Fructexport gri si 2 albe. O prelata pentru un Roman R 12135 DF, oprelata albastra penru o semiremorca cu o osie si o carcasa alba.

Urmeaza asamblarea. Cabinele de MB au fost vopsite in verde.
Din pacate nu am mai apucat sa fac poze. Si asta e facuta cu telefonul.

Andrei, salveaza poza, fa un semn si pune poza iar ca sa vad la ce te referi.
 
Mercedes-Benz cu semiremorca frigorifica alba Blumenhard "ROMANIA"



Mercedes-Benz cu semiremorca frigorifica alba Blumenhard a ITIA/Fructexport



Henschel HS16 cu semiremorca frigorifica gri Blumenhard a ITIA/Fructexport



Suedia 1968 in curte la Kumla Fruktindustrier:






Aparatele de frig Thermo King trebuie vopsite in verde respectiv albastru.

3 semiremorci si un MB sunt detasate la mine de la alta autobaza.

Toate modelele sunt Brekina.


Mergem mai departe cu ROMANIA.

ROMAN 19.256 cu semiremorca izoterma ITIA de Automecanica Medias fara aparat de frig:


vopsit sasiu, jante, izoterma si inscriptionat

In realitate aripile la semiremorca sunt rotunde si taiate si astept ca Florin sa faca scarile din fotodecupaj caracteristice semiremorcilor ITIA ca se le montez.


ROMAN R12.135 DF cu prelata ROMANIA folosit de ITIA


vopsit sasiu, jante, cabina si inscriptionat


vopsit sasiu, jante, bena, prelata si cabina si inscriptionat


semiremorca din kit Kibri, vopsit sasiu, bena, prelata si inscriptionat
Ca sa fie autentic capul tractor ar trebuie scurtat, in realitate era cabina scurta de DAC ROMANIA.

ROMAN R 19.215 DF cu remorca


vopsit sasiu, bena, prelata si cabina si inscriptionat

ROMAN R 19.215 DFS


vopsit bena si prelata

Aici am o problema, am uitat ca si panoul frontal de la semiremorca era vopsit in alb. O sa se remedieze. Si imi mai trebuie 3 osii cu cauciucuri duble la o semiremorca.


2 cabine dintr-un kit de Herpa au fost vopsite

vopsit sasiu,jenti si cabina


vopsit sasiu,jenti si cabina

O cabina a fost vopsita in verde ca sa fie ca in poza reala


vopsit sasiu,jenti si cabina

Iar basculanta a fost vopsita pentru a 2-a oara dupa o poza cu basculanta albastra dint-un plinat.

v
vopsit sasiu, jante, cabina si bena


Ultima achizitie a fost un MAN de la Herpa pe care nu am apucat sa il prezint inainte de revopsire. Arata asa:
$T2eC16V,!w0E9szNZI-(BRUdWTGph!~~60_12.JPG


Dupa vopsire sasiu, jante si izoterma:

Va ajunge transcom.
 
Mai, da' multe ai mai strans :lol:

Cred ca acel cap tractor cu semiremorca frigo de Medias marcata "ROMANIA" era inca un 19.215 DFS, 19.256 a aparut cativa ani mai tarziu. Pentru cei care cunosc doar prospectele de la Brasov, 19.215 DFS a existat atat cu cabina scurta cat si cu cea de mare distanta.

Basculanta cea albastra nu era Roman fabricat sub licenta in China?
 
Nu stiu ce sa zic cu basculanta albastra. Ai vazut ca cele fabricate in China au pe masca literele lor. Posibil ca si cea albastra sa fie fabricata in China, nu am de unde sa stiu. Cea portocalie are pe masca ROMAN DIESEL dar are si litere de ale lor sub parbriz.

Astazi un ROMAN 19.215 din Anglia:



Horia, cum facem sa avem si semiremorci nervurate:
 
O semiremorca nervurata exista la Herpa acum 30 de ani, pe filiera americana (ConCor). A aparut si ca Herpa, si ca Albedo, trebuie numai sa cautam pe Ebay. Nu e suta in suta a noastra, insa e o baza de plecare.

Cu basculanta albastra, poate fi si una fabricata la Brasov, pusa in cutiute, trimisa in China si asamblata acolo. Acela purtau numai "Roman Diesel" pe ele.
 
Evergreen aveau placi ABS nervurate din cate stiu.Am ceva acasa dar sunt in cutii ca doar ce m-am mutat.Cam ce dimensiuni ar avea nervurile de pe remorca ?Cred ca se poate incepe o constructie de la zero a remorcii daca se potrivesc placile de la evergreen.
 
Platforma cu rezervor Kibri cod 10614 Baumann Spezialtransport.

Se poate aranja in mai multe variante.





 
Salut, felicitari pentru achizitii, transformatorul e vopsit/dat cu lac mat ? arata excelent in comparatie cu recipientul maro care mai are nevoie de ceva prelucrare.
 
@bogdanra
Pozele cu Romanul si Suzuki sunt pentru a vedea cat de mare este rezervorul. Kit-ul e de pe ebey si nu e complet, lipsesc camioanele Mercedes.
Am sa folosesc o Tatra T 813 de la SDV Model pentru o platforma montata ca in primele 3 poze chiar daca nu o sa fie ca in realitate.


@brcosminp
Traful e de la vagonul Liliput cod 220999.


Rezervorul a fost montat de neamtul de la care am cumparat kit-ul. O sa il vopsesc ca sa il folosesc doar la expozitii pentru ca o sa impresioneze publicul.
 
Inainte de vopsire ar fi bine o remontare si o repozitionare a segmentelor, se vad nasol bavurile matritei.

Tare de tot "miriapodul"! :D
 
De cand asteptam sa fac pozele de mai jos...:D

Autoremorcher solo ROMAN 19.256 DFAR al Fortus Iasi.
De pe pagina Iasi (Fotografii vechi) :

185079_10150980935804901_1415573868_n.jpg


581277_10150981888119901_1603206636_n.jpg







La prelata mai trebuie puse inscriptiile. Cand am sa gasesc o poza buna numai cu ce scrie pe prelata o sa se rezolve si problema asta.


Autoremorcher solo ROMAN 19.256 DFAR



sursa- google/forumuri auto




Interventie Autobuze Arad



sursa- google/forumuri auto



MAN F8 la fabrica de confectii Focsani







Toate modelele au fost facute (taiate/lipite/vopsite, etc) de Cristi Savin.
 
@scristi poate ca lipsa rezervorului dintre cabina si bena,pe partea dreapta, creeaza iluzia unui sasiu mai lung,parerea mea :!:
 
cata a spus:
sasiul la remorcher este mai scurt la modelul real :p

discutia asta a mai fost purtata odata de tine si de Horia si nu am chef sa o citesc din nou.
bogdanra a spus:
La asta ar merita o TATRA813 parca...asa portocaloasa...
pana la urma am luat si un kit de Tatra 813 KOLOS