Galerie

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
sunt de acord cu FloS, placa turnanta ar trebui sa se gaseasca intr-un depou. asta e si ideea mea si asa am de gind sa o montez, in cadrul unui depou de locomotive. problema cea mai mare este realizarea placii turnante. cel mai bine ar fi sa fie achizitionata de undeva. deoarece are multe contacte si e un fel de element de precizie, greu de realizat in casa... am vazut ca un coleg de al nostru a gasit pe un site la noi asa ceva, dar nu stiu daca a si reusit sa o cumpere. nu era prea scumpa si ar fi bine de stiut daca se poate achizitiona :?:
LDH, schema garii imi place, e buna inspiratia si as putea sa fac citeva mici observatii, mai precis sa vin cu citeva pareri de ale mele...
pentru scurtarea statiei de cale ferata ai putea folosi 1-2 macaze triple (sunt foarte utile si foarte realiste) iar legat de placa turnanta, tot acolo in jurul ei ai putea face remiza de locomotive cu cel putin 4-5 linii care pleaca de la placa turnanta, pentru gararea locomotivelor.
schema garii mele e asemanatoare, doar ca gara e mai scurta, din lipsa de spatiu eu am facut compromisul realizarii unor garnituri de tren mai scurte, liniile cele mai lungi primind trenuri de 120 cm. la mine placa turnanta se afla pe un modul separat, deoarece remizei de locomotive vreau sa ii acord o atentie deosebita (remiza va primi cel putin 8-9 locomotive, deci cam 10 linii care pleaca de la placa turnanta). de asemenea aceasta remiza va fi legata de gara undeva printr-o linie ce pleaca din capatul statiei, din linia principala de traseu. e un compromis intre util, placut si spatiu :!:
deocamdata la mine totul e la faza de proiect si conceptie pentru ca inca adun materiale, fac scheme, gindesc viitoare circuite electrice care imi vor permite sa fac manevrele la care tot visez, pentru ca si eu ca si FloS si din cite inteleg si LDH, suntem adeptii manevrelor si a triajelor :wink:
Succes tuturor ! ! !
 
Pai vezi, asa se intampla cand nu se citeste tot ce scrie pe unde scrie
Este greu sa pui poze la fiecare topic
Deci varianta initiala, fara nici un fel de influenta era cam asa:

Gara.jpg


dupa care a evoluat in

Gara1variante.jpg


si a ajuns asa

Planmodulgara-1.jpg


adica ispiratie dupa

ModulgaraH0.jpg


sa nu crezi ca duc lipsa de inspiratie sau de surse de inspirati, aici totul este ok
marea problema este spatiul
pot pune o gramada de variante cu placa turnanta dar nu asta este ideea
ideea este sa incapa si sa functioneze nu sa stea de frumoasa
 
Asta cam asa e LDH ...spatiu e TOTUL ca inspiratie avem :D
Eu sunt mai norocos ca sunt indragostit de SCARA N :wink:
Spatiu DUBLU.
 
si mai e ceva ....nu stiu cat spatiu de manevra o sa ai ...ca am vazut ca ai ceva vagoane , loco ....unde stationeaza ...unde faci manevre ...ce si cum ???
 
Pai daca te uiti bine se mai poate dezvolta gara si chiar face un depou in dreptul turnantei, spre munte daca se mai muta turnanta
Tocmai asta este ideea acestei gari, sa mai poata fi modificata
Legat de locomotive mi-am facut calculul cam asa (ca tot nu am multe - mai trebuie niste aburoase) minim patru in traseu - deci am cam acoperit ce am si restul prin gara, remiza si poate si prin alte gari
loc este pe sine - trenuri sa fie
 
Eu am o PROBLEMA !!!
fiind in faza de proiect ,teste...si fiind nebun sa rulez foarte incet adica prima sau a doua viteza(tensiune) am remarcat ca locomotivele gen Nohab cu 6 osii se descurca mai greu la trecerea pe intersectii ...asa ca am renuntat la orice gen de locomotiva cu mai mult de 4 osii ....ai vazut preferata mea la loco diesel ...cel mult in genul ala ...asa ca la faza cu aburoasele raman doar cu cea din poze cu 3 osii care o cuplez cu vagoanele de calatori (a se vedea in poze) ...la fel cu loco electrice ...la cata nebunie vreau sa fac (intersectii, macaze) iti dai seama ce-ar trebui sa fac pe sus (fire firicele ,stalpi....o nebunie)...am ramas numai cu diesel-uri care imi si plac ....si astea noi de la Minitrix se misca intr-un mare fel ....de o finete rara...(aia rosie si cea albastra cu 4 osii) deja am mai comandat un set cu cea albastra ....cele 2 loco trec perfect fara nici o problema la viteza cea mai mica peste intersectii ...care sunt foarte tari ....si fac economie de spatiu (inlocuieste 4 macaze).
...scuze daca trec dintr-una intr-alta....mai vorbim :wink:
 
Nu stiu de ce ai probleme cu loco cu trei osii pe boghi la intersectii
Vezi daca colectorii sunt unde trebuie, trebuie sa ai cel putin pe cate doua osii de boghiu
Probleme au loco cu doua osii daca merg foarte incet dar ce este de aici in sus nu ar trebui sa aibe
Locomotivele electrice iar nu ar trebui sa te ingrijoreze
Avand in vedere ca te-ai axat pe abur si diesel poti considera ca elctrificarea liniilor este la inceput deci catenara numai pe anumite tronsoane si cateva linii din gara
Manevra este pentru hidraulice si ce mai vrei tu
Nici eu nu am de gand sa electrific tot
De altfel taurusul nici nu o sa fie garat in remiza sau depou ci cam cum se facea inainte in gara de nord pe o linie de seviciu
 
Salut!

Asa cum am promis revin cu poze
Mai tarziu o sa le pun pe fiecare la subiectul de care apartine
Pana atunci criticati un fotograf amator

Ansamblu.jpg


Locoam.jpg


Locoam2.jpg


Locomanevra-1.jpg


Locodiesel.jpg


Locomanevra.jpg


Trenuri.jpg


Vagmarfa2.jpg


Vagmarfa.jpg


Stalpdistrel.jpg


Stalpitelegraf.jpg


Cu exceptia materialului rulant si al liniilor restul (stalpii, incarcatura pentru vagoane si prototipul din carton al micului depozit) este
construit acasa din diferite materiale
Parfrazandu-l pe PDI stalpii de telegraf sunt facuti din TPF, stiti voi ce material este (!) si carton prespan

Toate cele bune
 
Revin ca uitasem sa va pun ceva
Este vorba de terasament facut acasa
Singura gresala este ca atunci cand a fost taiat nu s-a respectat inaltimea, in rest este OK
Remediem si problema asta

Vreau sa fiu foarte bine inteles NU incerc sa va conving sa inlocuiti materialele de firma cu altele pe care le gasiti pe langa casa dar cred ca sunt multi care doresc sa-si construiasca tot si atunci venim cu idei mai bune sau mai putin bune

Picture028.jpg


Picture029.jpg


Picture030.jpg


Detalii privind modul de confectionare al diferitelor accesorii pentru trenulete precum si din ce am facut in momentul in care am sa deschid un nou subiect dedicat tuturor fleacurilor astora

Daca cineva doreste ii stau la dispozitie cu detalii in rubrica asta incepand de acum

Spor la treaba

ps Expozitia de la Muzeul Aviatiei, parca am mai scris - ma lasa memoria - de! varsta - este pentru modelistii ce se ocupa de avioane asa ca imi pare rau :cry:
Li se pun la dispozitie vitrine si mese, ei trebuie sa vina cu modelele si etichetele
Nu se plateste participarea
 
hai sa vada lumea ca nu sunt numai colectionar ....ci si putin modelist :oops:
acestea sunt realizarile mele de-acum 9 ani cand aveam timp de modelism,machete...toate sunt aproximativ la scara N :D
Materiale folosite : scobitori rotunde (taiate la capete), carton,aracet,acetofan(pentru geamuri),vopsea .






 
Pentru cine are satelit ...chiar acum pe postul german RBB arata de la LOXX Berlin - expozitie permanenta de modelism
 
Sa raspund pe rand:

bose!
trebuie facut ceva deoarece nu stiu daca feroviarii francezi, avand in vedere inmatricularea, au vazut asa ceva pe sinele lor
ca sa nu gresesc nu stiu acest amanunt doar il banuiesc

rally!
ma refer doar la stalpi - sunt la scara privind inaltimea si grosimea doar izolatorii mi se par cam mari dar la scara asta chiar nu aveam din ce sa-i fac sa fie mai mici - forma lor este conform cu cei din realitate - cel cu contrafort este sprijinit ca sa nu cada - al doilea reprezinta modul de rezolvare a situatiei in care se rupe partea inferioara si se remediaza fara a desface firele - punctul de distributie este exact ca punctul de distributie pentru motoarele elctrice ale sondelor cu pompa din jurul Bustenariului (Prahova), poate si din alta parte - unde merg eu "la tara"
mai este de lucru dar in afara izolatorilor nu stiu ce as mai putea face

flos!
casutele arata foarte bine si cand am taiat varfurile unei scobitori si am vazut ce ramane...
poate tocaria de la ferestre si usi este putin in discordanta cu proportiile

Apropo de scobitori!!!!!!

Cine are scobitori romanesti, clasice - acelea plate si ascutite si vrea sa scape de ele ... astept oferte
 
scuze pentru calitatea pozelor dar vor fi pe viitor mai bine realizate acum ma uitam la meci si ma si jucam cu trenuletele
 
salut silviu !

nu iti face probleme cu pozele cred ca e de vina, in primul rand, suportul pe care pui modelul - covorul
coobra mi-a spus sa incerc sa nu am "peisajul" in contrast puternic cu ce vreau sa fotografiez si atunci cu o iluminare corecta pot face poze fara blitz - ies mai bine - usor de zis mai greu de facut - vezi locomotivele mele cu abur, sunt fotografiate fara blitz si nu au iesit bine - mai am de invatat

pe ce sacra rulezi? nu am retinut sau mi-a scapat amanuntul asta
 
corect asa este ai dreptate daca voi da ceva pe profil U nu voi de segmentele de comanda .din pacate nu am decuplatoare si as fi interesat sa achitionez macar unul (poate dai ceva relatii despre decuplator cam cit costa unul nou sau second hand sau daca sunt mai multe variante)astazi a venit in familia noastra 'Taurasul' suntem foarte multumiti de el.


 
Salut Silviu,daca dau clik pa poza sa o fac mai mare nu iese,vad ca folosesti ca si mine imageshack,copie link-ul din partea superioara din a 2 casuta,Thumbnail for forums (1).
Incearca cu cateva poze cu camioane :wink: .
 
astazi nu pot imi pare rau o sa pun zilele astea totul depinde de fiul meu iar acum el invata nu de alta dar aparatul este la el :? :(
 
salut LDH multumesc pentru poze ti-am vazut 'taurasul' si are sigla pe care o doream eu DB dar RALLY nu mai avea decit cu OBB adica Taurus Rh 1016 OBB Ep.V dar eu sunt multumit si asa merge perfect cam cit este un decuplator fleischmann :?: daca se poate :wink: