Galerie

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Buna dimineata la toata lumea trenulistilor :D

Nu ati mai vazut ieri nimic scris de mine si ce oti fi zis!
Sunt bine merci si tocmai ca sunt va pun si eu cateva poze cu Jimmy si trenuletele ei ca ale mele se pare ca nu prea mai sunt decat atunci cand le intind si le strang.
Nu le comentez pe fiecare, garniturile nu sunt complete lipseste ceva, unii stiu ce dar nu am avut prea mult timp la dispozitie
Cam asta o sa fie, pentru moment, pe modulul meu de gara care este inca in faza de proiectare. Apropo acolo nu-mi da nimeni o mana de ajutor?
Jimmysitr2.jpg

G7p1.jpg

IMG_1120.jpg

IMG_1111.jpg


Jimmy cu "farurile aprinse" stand pe loc. O fi DC?!!
Ce zici COObra? Mai ceva ca digitalul tau. Poate-i fac o diorama!

IMG_1113.jpg

IMG_1110.jpg

IMG_1121.jpg

IMG_1118.jpg


Vagoanele de pe flexi trebuie sa intre in reparatii: roti (mail Rally), cuple, scos rugina (unele sunt integral din metal - cel de valori are usile glisante) si revopsire - greu!!

IMG_1122.jpg

IMG_1115.jpg


O imagine de sus si cu asta am incheiat pentru moment cu pozele

vederedesus.jpg


Si

In rolul lui Jimmy - Jimmy (e pisica nu motan)
In rolul lui G7 - G7
Operator (de ocazie) LDH
Masinist (plimba trenul) cel mai mare fan al meu - sotia

http://www.sendspace.com/file/0oa2hs

Totul este pe analog, pana una alta

LDH
 
Salut

Iata si penumltimul set de imagini. Ultimul va fi cu un vagoane de marfa. Ca sa le pozez trebuie aduse de la "revizia de vagoane" - birou.
Se observa ca "marfa" este dominanta.

IMG_1130.jpg


Ce se vede pe platforma este un autotractor Iveco Scuderia Ferrari H0

IMG_1128.jpg


IMG_1129.jpg


In imagini sunt ultimele achizitii: Taurus, frumosul si elegantul G7 si vagoanele de calatori cu doua axe. In spate, tot pe flexi, vagoanele de marfa la revizie ce trebuie reparate.

LDH
 
Salutare!
Cu intarziere,referitor la macaraua roco,iata ce complexa este:


Daca vor veni vagoanele etajate CFR,eu ma gandesc sa pun aceasta locomotiva,chiar daca schema de vopsire e pentru diesel http://www.piko.de/produkt_db/check.php?page=detail&grand_id=3&parent_id=4&child_id=2&id=57440, ce parere aveti?Eu am sa dau o comanda la rally pentru ca cei de la PIKO zic ca e available. Repet ,asta numai in cazul in care se vor fabrica etajatele.
Pana atunci ma multumesc sa visez la aceasta garnitura de cusete care ar cam trebui sa ajunga:






gam3
 
Macaraua asta e super , deja imi si imaginez un scenariu de deraieri si descarcerari intr-un tunel lung si greu accesibil cu mana. Trebuie trimis un vehicul cu lumina si minicamera , iar din partea opusa , macaraua care sa repuna trenu deraiat pe traseu :D
 
sir_vaska a spus:
Macaraua asta e super , deja imi si imaginez un scenariu de deraieri si descarcerari intr-un tunel lung si greu accesibil cu mana. Trebuie trimis un vehicul cu lumina si minicamera , iar din partea opusa , macaraua care sa repuna trenu deraiat pe traseu :D


Marklin deja ti-a luat-o inainte :p , aici o sa vezi ceva dragutz , doar ca macaraua din imagine costa 900 de Euro si are piezomotoare .

http://www.maerklin.de/service/kundenservice/specials/kran_check_flash_dsl/flashcheck.html
 
Daca vreti sa il bagati in colectia voastra de material video , click dreapta pe link si save target as.

http://www.cpsolution.ro/movies/kran_video_320x240[1].swf
 
BOGDAN I a spus:
Sa o manance Han Tataru ca mi-a mancat zilele publicitatea asta :oops:
Prietenii stiu de ce...

E buna si ea de ceva , aflam ce noutati mai apar :p .

Cum se construieste un automotor .
http://www.maerklin.de/service/kundenservice/specials/schienenbus_check_flash_dsl/flashcheck.html

Pantograf automat , super tare .
http://www.maerklin.de/service/kundenservice/specials/check_flash_dsl/flashcheck.html
http://www.maerklin.de/service/kundenservice/specials/dvd1_dsl.php , altul .

Ce locomotiva este in film ??? .

Cand o sa ne "bucure" si Piko cu asa ceva ??? :) , iar unele sunete sunt reale , nemixate .

Cum se "naste" o locomotiva ,de la departamentul R&D , pana la ambalare , trebuie salvat , format ASF .
http://www.maerklin-info.de/service/kundenservice/specials/filme/Ma_220x165.asf

Un motor in AC , total diferit de ce avem noi la DC , trebuie salvat , format ASF . .
http://www.maerklin-info.de/service/kundenservice/specials/filme/taurus_220x165.asf



Nu vreau sa sune a reclama , nici nu este , doar ca un fel de informare , ce pot face multi bani :) .


Multumesc.
 
Salut

Daca tot s-a vorbit de macarale si am vazut minunea de la Marklin am dat fuga la Rally si mi-am luat un start CSX

StartCSX.jpg


Setul arata destul de bine din punct de vedere al detalilor
Cateva lucruri sunt de semnalat: pentru dimensiunile ei locomotiva mai trebuie lestata, este prea usoara si are o inmatriculare pur fantezista; vagoanele sunt detaliate dar culoarea macaralei si a vagonului tender, portocaliu, scoate in evidenta ca sunt din plastic.
Am luat setul deoarece imi doream un utilaj CF. Nu ma deranjeaza ca sunt americane. Nici nu m-am gandit ca voi putea face macaraua functionala ca "sora" ei de la Marklin.
Am vazut ce poate iesi din ceva din plastic vizibil dupa o mica cosmetizare.
Am pus imagini cu garnitura CSX a lui Michael (Bucuresti) modificata de catre SSI (Bucuresti). Se observa foarte usor diferentele inainte si dupa interventie.
Arata grozav si daca si a mea va arata grozav are locul rezervat pe o linie langa depou de unde poate iesi rapid pentru interventie.

4ld9.jpg


3iy1.jpg


1.jpg


2.jpg


Felicitari CSI pentru realizare

LDH
 
Salutare,
Am eu niste poze cu diorama facute luna aceasta.Dupa cum o sa vedeti nu mai exista nimic din pozele de mai sus,nici cusetele CFR si nici macaraua.Este o singura locomotiva(viitoare achizitie) si 3 cisterne.







Cum nu am avut voie sa fac poze cu camera foto am scos telefonul si am trecut la treaba,de asta sunt pozele asa.
Era sa uit,o poza cu o garnitura Metronom.Eu am avut norocul sa vad la rally un vagon si situ cat e de mare.
 
Imagini galerie

<r>Hei, oameni buni...cu poze si filmulete grozave.... <E>:)</E> cred ca ar trebui sa <br/>
"alegeti" mai bine modalitatea de a posta fisierele prin diverse locatii pe internetul asta. Eventual sa le punem pe toate intr-un singur loc. Dispar f. repede si toti cei care incearca sa le vizualizeze, la un interval de timp de la postare....raman doar cu dorinta, asta pentru ca respectivele "gazde" de fisiere le sterg automat. Astfel NU am avut ocazia sa vad o gramada de poze plus ceva filmulete cu realizarile voastre. E pacat, tare mult imi plac, mai ales ca incet-incet, cu munca si rabdare capat si eu ceva curaj sa ma apuc de o diorama...pana atunci, mai tot adun, materiale si experienta.</r>
 
Multumesc pentru aprecieri si ma bucur sa vad ca pe linaga Piko sunt si indragostiti de Mehano
Am sa va raspund pe rand:
-vagonul este Liliput la 1:100 de nu incape Iveco in el iar osiile sunt de la vagoanele de pe flexi, se vad ca sunt vechi, vagoane Marklin, vagonul verde pentru valori este matalic si are usile glisante
- de fapt mai toate Marklinurile sunt metalice, din primele generatii, si trebuie trecute pe continuu, roti izolate
- BR118 cu vagoanele de calatori este grozav numai ca eu am nimerit un set cu patru vagoane in cinci culori - va trebuie sa le uniformizez - atentie daca vreti sa le desfaceti - geamurile sunt piesa comuna cu plafonul
- Taurusul este grozav - daca cineva a reusit sa-i faca alimentarea si prin pantograf astept sfaturi
- G 7 cu vagoanele de calatori pe doua osii este impecabil, dupa mine
desi este o masina simpla, si in realitate, este de mare efect
Cam greu sa vezi in realitate un Taurus lanaga un G7

O sa mai urmeze poze
 
Rally stie ce am de gand sa fac ...acum va zic si voua ... un TRIAJ ..mie imi place foarte tare sa fac manevre ...aici digitalul nu ma ajuta ...se pierde toata fantezia .... cumpar in paralel ...macaze, seturi, intersectii electrice,decuplatoare electrice ....deocamdata strang (cumpar) :lol: dar si muncesc ca sa am cu CE :D DIORAMA mai tarziu ...nu ma grabesc....
 
pai,
1.suprafata nu o am stabilita pentru ca nu o sa fac nimic unde stau acum ...pentru ca nu e spatiu pentru asa ceva ...
2.nu te gandi ca fac ceva de genul LOXX sau MiWuLa...dar...
3.ma gandesc ceva de genu:



a. cel putin 7 intersectii electrice(deja cumparate)
b. minim 20 macaze (dreapta , stanga in functie de plan)
c. minim o turnanta electrica ( daca e spatiu mai mare 2 )



d. decuplatoare electrice ..fara numar :lol: in functie de plan acolo unde vreau sa decuplez vagoane
e. am comandat deja un sistem de la fleischmann de descarcare vagoane plus vagoane



PLUS MULTE ALTE SURPRIZE!!!
 
Oauuu!
Asa triaj mai zic si eu
Am si eu in plan o turnanta, trebuie intoarse aburoasele, si cateva linii pentru manevra
M-am inspirat pentru modulul de gara vazand poza asta de la o expozitie

ModulgaraH0.jpg


si cu mici modificari modulul de gara o sa arate cam asa

Planmodulgara-1.jpg


nu apare o linie intre linia III si liniile ce duc la remiza, acolo va fi garata garnitura Mehano cu macaraua si inca o linie pentru descarcare in stanga jos

Grozava pisica si foarte frumoasa, sa-ti traiasca
Dupa cum pozeaza nu pare a fi fioroasa cu trenuletele