Expeditiile lui Horia: Linia imperiala uitata

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Am cautat "locuri de poza" si ceva mai aproape de casa.

In gara Port d'Atelier am surprins unul din rarele marfare, cu o DE 18 a CFL Cargo:

DSC_1663_mod.jpeg


Trenul circula doar de doua ori pe saptamana (miercuri si sambata) si deserveste bransamentul privat al firmei Conflandey Industries.

Un pic mai departe, la Baulay, am fotografiat un Coradia Linier in faimoasa "Tranchée de Baulay" care trece prin mijlocul satului si care a fost locul unei deraieri bine-cunoscute organizata de partizanii francezi in 1944:

DSC_1658_mod.jpeg


Trenul TER spre Paris tocmai parasea transeea.
 
  • Like
Reacții: gamitzu
Un alt loc fain de pozat este transeea sapata in stanca care se afla intre Amoncourt si Port-sur-Saône, langa satucul Chaux-lès-Port. Timp de aproape doua ore si jumatate in fiecare zi pe timp de vara soarele o lumineaza in totalitate:

DSC_1617_mod.jpeg


Din pacate exact in acea perioada nu circula nimic pe "Linia imperiala uitata", asa c-a trebuit sa ma joc de v-ati ascunselea cu Coradia Liner si umbrele:

DSC_1644_mod.jpeg
 
Si intre Vesoul si Lure sunt locuri faine de pozat, ca de exemplu langa satul Creveney, aici la o trecere la nivel:

DSC_1631_mod.jpeg


Coradia Liner nu are farurile stinse insa "faza" LED-urilor era prea inceata pentru a fi prinsa de aparatul foto la 1/1000 sau 1/1250.

Un pic mai departe se poate poza trenul si "in peisaj":

DSC_1514_mod.jpeg


Si pe un pasaj denivelat tocmai bun de reprezentat pe diorama:

DSC_1519_mod.jpeg
 
Un loc din care am fotografiat foarte des este comuna Colombier. Iata un Coradia Liner spre Belfort si Mulhouse in ultima lumina a zilei, aproape la 20h30 dintr-o pozitie "clasica":

DSC_1607_mod.jpeg


Cu teleobiectivul se poate prinde si mai departe:

DSC_1612_mod.jpeg


Tot la Colombier, ceva mai devreme si in contre-jour, pozasem un TER Vesoul-Belfort format din doua X 73500:

DSC_1523_mod.jpeg
 
Imaginea facuta cu teleobiectivul mi-a dat o ideie. Asa ca la urmatoarea vizita m-am pozitionat strategic in fata rambleului cu pricina. :)

Si pe cand asteptam la ora opt seara TER-ul Paris Est - Mulhouse, iata cu ce m-am trezit din sens opus:

DSC_1697_mod.jpeg


E unul din marfarele care circula fara orar stabilit pe Linia 4 , dupa nevoie. In acea seara s-ar zice ca aveam noroc. :)

Dupa 10 minute a aparut si Coradia Liner:

DSC_1703_mod.jpeg


Si inca o data ceva mai departe:

DSC_1707_mod.jpeg
 
  • Like
Reacții: gamitzu
Inchei versiunea 2023 a reportajului cu o "cunostinta veche". Cladirea garii Genevreuille inca exista, desi se degradeaza pe zi ce trece. Iat-o aici in ultima lumina a zilei, cu un Coradia Liner trecand pe alaturi spre Belfort si Mulhouse:

DSC_1553_mod.jpeg


Sper ca v-a placut. :) O sa incerc sa ma intorc pe "Linia imperiala uitata" pe masura ce apar schimbari interesante.