Diorama mea HO - zolaadi

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

zolaadi

Active Member
Trenulist
27 Decembrie 2010
174
13
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Salutare tuturor!

M-am hotarat acum 1 an de zile sa incep prin a aduna modele pentru diorama pe care o voi face (220 cm pe 120).Vreau sa o aduc spre un 90% realism, asa ca incerc tot posibilul sa fac rost de toate elementele cat mai reale.Machete auto Cararama, Herpa si Abrex (90 in total), toate fiind extrem de bine realizate.Am facut si un "accident" intre doua modele de curand.Scara modelelor auto mici este de 1:72, iar a utilitarelor de 1:87.
Am echipat o ambulanta de exemplu cu un sistem de girofaruri, sistemul luand-ul dintr-un glob pentru bradul de Craciun.
Un video v-ar placea : http://www.youtube.com/watch?v=mDEjgRS1tC0

Am o macheta de tir Mercedes Actros albastra, facuta de Schuco, pe care urmeaza sa o echipez cu lumini, imitand modelele scenix de la Herpa, folosind leduri smd.Dar fara sunet insa.
M-am apucat de curand sa lucrez si la o macheta de casuta, facuta integral din carton si ceva bete de chibrituri ca si rame de geam. Pentru a da o nota de realism in plus, am pus "sindrila" bucata cu bucata (migaleala extrema). Este terminata in proportie de 70%.
Dar sa las imaginile sa vorbeasca de la sine, iar pe voi va astept sa va dati cu parerea.

Enjoy!


http://s1221.photobucket.com/albums/dd478/zolaadi/






Voi mai reveni cu poze.

Spor la treaba!
 
zolaadi,ma bucur ca ni te-ai alaturat si-ţi urez spor la treaba.sa stii ca toata lumea vrea ca diorama lui sa fie cat mai reala.imi place ideea cu instalatia de pom pusa in masina :D .cat despre accident incearca sa bagi in interior aripile masinilor si rotile adule cat mai spre stalpul portierei,ca asa nu ai mare realism.nu trebuia sa zgarii masinutele.trebuia sa le faci niste cute cum se fac la accidentele reale :wink:
masinile ca masinile,astept sa vad inceputul dioramei
 
Mda e cam greu sa infund "tabla" modelelor deoarece sunt facute dintr-un metal destul de dur si gros, ceea ce nu permite indoirea lui foarte mult.se rupe in final.asta e tot ce pot face deocamdata, eu zic ca e destul de ok nu? :D nu prea am vazut abordarea acestui subiect cu accidentul...sau poate nu stiu eu si este postat pe undeva...
lucrarile propriuzise la diorama vor incepe sper cat mai curand, Deoarece am spatiul, dar nu este finalizat.Ma chinui acum sa strang bani pentru 2 locomotive diesel, una din ele sa speram ca va fi o 060 EA CFR MARFA, desi e cam scumpa.vagoane de persoane am 4, din care unul supraetajat, plus un set de 8 vagoane de marfa, pe care le voi "echipa" cu diverse incarcaturi (lemne, pietris etc).
Cat despre modelele auto, mai trebuie sa fac rost de 2 autobuze mercedes citaro, foarte greu deocamdata, numai in Germania sunt...sa vedem...deoarece am ideea organizarii unui traseu autobuz ca la carte: capat, statii pe traseu (4 as vrea)dotate cu refugii.
mai multe imagini aici : http://www.rietze-shop.de/shop/product_info.php?info=p3351_MERCEDES-BENZ-Citaro-E4--HLB-Bus--Frankfurt-am-Main-.html&XTCsid=28513356660e190629da642ef8384c77


Plus ca numai macazele ma vor costa si alea destul, vrand sa bag cateva incrucisari cu macaze...cred ca voi incerca sa folosesc numai sine flexibile, dar mai trebuiie sa ma documentez despre modul de lucru, caci stiu ca sunt pretentioase.am deja una, pe care am pus vagoanele.totul incet incet, la final sperand ca va iesi o lucrare de exceptie.

Spor la treaba!
 
zolaadi a spus:
Mda e cam greu sa infund "tabla" modelelor deoarece sunt facute dintr-un metal destul de dur si gros, ceea ce nu permite indoirea lui foarte mult.se rupe in final.asta e tot ce pot face deocamdata, eu zic ca e destul de ok nu? :D nu prea am vazut abordarea acestui subiect cu accidentul...sau poate nu stiu eu si este postat pe undeva...

Da, pentru inceput este ok.
Nu ai vazut o abordare a subiectului, pe forum, deoarece se ocupa, in primul rand, de trenuri.

Legat de reprezentarea tablelor indoite la modelele din metal sau plastic.
In primul rand, banuiesc ca stii, cu cat scara este maimica cu atat munca este mai multa, cere rabdare si indemnare.

Pe scurt, lucrurile se intampla cam asa.

Pe modelul inca nelovit, iei un mulaj al partii pe care vrei s-o reprezinti lovita.
O aripa, sa zicem o faci din staniol sau din tabla de aluminiu cat mai subtire. Inainte tuburile pentru pasta de dinti erau din metal moale si ar fi fost de mare folos.

Dupa ce ai obtinut mulajul incerci sa-l indoi, sa-l franjurezi, cat mai real posibil. De mare ajutor iti sunt fotografii de la accidente pentru o reprezentare cat mai corecta. Spun asta deoarece este destul de greu, cel putin pentru mine, sa-mi dau seama, exact, cum se deformeaza tabla la impact. Asta tine, nu atat de viteza, cat de unghiul de lovire.

Bun. Dupa ce ai deformat aripa cat mai real o vopsesti la culoarea modelului, poate dai niste efecte de vopsea sarita, exclus rugina.

Urmeaza pasul urmator, cel mai greu, taierea de pe macheta ce urmeaza sa faca parte din accident a aripii. Se taie greu, ai nevoie de o minifreza electrica.
Taierea nu o faci pe contur, perimetru aripii, ci mai spre interior urmand ca dupa ce ai eliminat-o sa aduci, din pila, golul la dimensiunile reale.

Pui aripa "indoita" in locul celei eliminate, adaugi bucati din far si gata masina accidentata.

In scris dureaza putin dar practic ...

Nu incerca sa reprezinti accidente serioase. Limiteaza-te la accidente usoare. In caz contra o sa trebuiasca sa umbli si la alte parti ale caroseriei si de cat sa muncesti atata mai bine faci epava de la zero.

Spoor!
 
LDH a spus:
Nu ai vazut o abordare a subiectului, pe forum, deoarece se ocupa, in primul rand, de trenuri.


Bine nu ma refeream strict la acest forum, ci si la alte forumuri sau alte site-uri cu prezentari diorame, unde sa prezinte accidente usoare auto.
Deocamdata lucrez la macheta de casuta din carton din pozele de pe album.De abia am terminat "tiglele" de pe acoperis....
Vreau sa incep lucrarile la o macheta de bloc de locuinte, cu 2 sau 3 etaje.Carton integral, plus insertii de lemn pentru geamuri :D


Din pasiune pentru modelism.
 
obiwan a spus:
Si mai trebuie sa pui poze direct ( incarca pe photobucket si dai copy/paste direct link).

:D Multumesc pentru pont, dar stiu sa postez poze direct, numai ca in album sunt 68 de poze momentan si deocamdata am directionat catre folderul acela. O sa pun si poze direct cu siguranta.

Spor la treaba!
 
Se preteaza pt transformare in GFR... atentie... NU IN CFR!!!
deci vezi ce cauti...exista mici-meri diferente intre locomotivele originale de CFR si cele exportate...acea din photo este in exportata in china...citeva exemplare reintorcindu-se in romania sub semnul GFR!!!
detalii iti vor da baietii de la cluj...daca nu ma inseala memoria, nedorind sa fac reclama vreunui magazin (caci nu stiu politica site-ului de fata)
 
Stiu istoria ei, stiu si de gfr, inca nu o am, as vrea sa iau o locomotiva diesel de preferat, dar pana la urma si electrica daca nu am alternativa( nu vroiam sa pun catenare pe diorama, dar asta ii da un pic mai mult realism).Vroiam o 060DA dar e cam costisitoare (875 lei) si am inteles ca detaliile nu se ridica la asteptari, si nici nu e digitala macar.
 
Propun o mica discutie: ce locomotive din oferta actuala ale magazinelor de profil merita atentia?
 
Eu vb de calitate/pret.detaliile conteaza foarte mult.cat de "puternica" e.daca ii trebuie decodor cu compensare sarcina sau nu...cele romanesti daca isi merita banii (pentru cei care le-au achizitionat). chestii dastea :D
 
De exemplu, locomotiva aceasta care este dotata cu motor cu volanta, 6 osii motoare din care 2 cu gume de aderenta.
- Are mufa decodor digital cu 8 poli.
- 3 faruri frontale albe si 2 rosii ce se aprind in functie de sens si o lungime de 218 mm...este de la caile ferate spaniole.

Astept pareri.

O dimineata cat mai placuta!
 
daca vrei sa "faci" material spaniol,atunci trebuie sa ii iei vagoane Renfe...ca nu o prea vaz sa traga vagoane DB,decat pe o diorama,desi in realitate nu se poate,Spania avand ecartamentul mai larg decat cel standard.
Locomotiva este Roco,nu?sunt silentioase si au un rulaj bun...
 
Mie mi se pare atractiva locomotiva RENFE. Vorbesc pur estetic. Poate din cauza ca seamana cu un Blue Tiger sau Class 66. Am vrut sa o cumpar. Exact ca o femeie care vede o geanta si nu se poate abtine... :D In rest, as asorta-o cu niste vagoane la culoare, pe modelul geanta rosie pantofi rosii 8) si as obtine un efect excelent pe diorama. Cu partea realitatii nu ma pricep...