Diorama lui Ionel

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
AJUTATIMA VA ROG ca nu ma pricep la DIGI cum sa fac sa imi mearga doua trenuri in directii diferite ,datimi o idee cum sa incep ce relee imi trebuie
 
ionel a spus:
Asa cum spuneau si colegii mei, in digital nu ai absolut nicio problema, pur si simplu comanzi locomotiva de pe circuitul exterior sa mearga intr-un sens, iar pe cea de pe circuitul interior in celalalt sens.
In analogic... trebuie sa separi complet dpdv electric cele doua circuite, cu papuci izolanti plasati in traseul dintre ele. Apoi alimentezi circuitul din exterior cu o polaritate, iar pe cel din interior cu polaritate inversa. Poti alimenta fiecare circuit cu cate un alimentator analogic separat, caz in care ai controlul complet asupra fiecarui tren, sau sa utilizezi un singur alimentator si sa "incrucisezi" firele de alimentare catre circuitul din interior. Asta-i tot!
Bineinteles, daca vrei sa se circule pe traseul sus-mentionat, atunci trebuie sa aduci ambele circuite la aceeasi tensiune si aceeasi polaritate, caz in care ambele trenuri vor circula in acelasi sens si cam cu aceeasi viteza :D
 
Nu ai nevoie de niciun modul de intoarcere, fiindca nu ai o astfel de bucla :)
In digital toate sinele sunt continue, dar in analogic ar fi bine sa intrerupi sinele caii ferate dintre circuitul exterior si cel interior, adica undeva intre cele doua macazuri. Adica undeva pe la mijlocul liniei scoti doi papuci metalici dintre doua tronsoane (de exemplu unde am marcat cu rosu) si-i inlocuiesti cu doi papuci de plastic.