diorama lui bogdan_g

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
si pt ca stapanul bielelor sa imi poata spune exact cum stau .... :

03

39

50


75


sper ca nu am si la acestea ... modificari de facut


later edit

la ce fel de poze sunt ... nu cred ca va putea intelege ceva. maine am sa postez niste imagini calumea
 
prctic este o rezistenta variabila 'digital' sau putem sa-i spunem un potentiometru digital in cateva trepte (asta este in 8 dar il modific sper saptamana asta in 5 sau 3 nu stiu exact)... a carui valoare este data de suma rezistorilor 4-12. controlul lui se face prin contact no (fara retinere) unu in sus unu in jos => daca leg in paralel 8 reed-uri la distante de 3-5 cm ... intre ele pe masura ce locomotiva trece cu magnetul peste ei circuitul va creste sau va scadea valoarea rezistentei (in functie de care reeduri sunt actionate). cele trei fire ale "potentiometrului" sunt legate la un traf care varsa tensiune spre linii in functie de rezistenta asta, la mine treptele sunt de 1.5 v.

nu stiu daca am explicat ok sau nu ... nu ma prea prcep la cuvinte...
da cablajul este facut de mine
 
ma rog ... acolo este si un 4028 care este un decodor binar care aprinde ledurile sau le stinge in funtie de valoare rezistorului ... in cazul meu "afiseaza viteza" sau mai exact ... treptele de viteza ...sunt inca in teste
conditia era sa fiefoarte mic si foarte ieftin :)
 
si printr-o intamplare oarecum neasteptata ... in colectie au mai intrat doua bijuterii: si .
despre fleischman ... nu am cuvinte este de departe cea mai "buna" locomotiva din colectie. nu stiu (inca) ce sa zic despre corectitudinea ansamblului de transmisie aparent, insa despre modul de functionare si detaliere ... inca o data ...jos palaria
 
pt ca timpul este cel mai mare dusman ... lucrarile s-au derulat intr-un ritm destul de lent ... dar sunt progrese vizibile ...
munte:
si folosint acelasi principiu (aracet + hartie) ceva teraformare:

 
sper sa fie asa, desi acum imi dau seama de niste greseli (care au fost sesizate de colegi forumisti... ) pe care le am facut la proiectarea traseului (am un fir extrem de aproape de margine si nu mai pot pune un portal de tunel) ... va trebui sa fac ceva compromisuri ... vedem ce o sa iasa