Diorama din pod (H0)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Gara o sa o pun in plan indepartat, si eu m-am gandit sa o pun in fata, nu e problema de spatiu, dar nu imi place asa :D

Destul e garnitura de 4-5 vagoane. Toate o sa fie TRENURI PERSONALE :D 8)
 
poate te razgandesti, si trenurile de marfa au farmecul lor.Si daca vreodata o sa cumperi o locomotiva de marfa, indiferent epoca, sper sa nu pui vagoane de calatori .Spor la diorama!
 
Cele 4 linii unde e peronul sunt numai pentru trenurile personale. Celalate 2 vor fi pentru trenuri de marfa, acelea sunt mai lungi, aprope 2 m :p
 
Am modificat rampa din poza. Era putin cam abrupta si nu mi-a placut.

Intre timp au sosit si actionarile tillig.

 
Bolovanii asta sunt cei mai tari.
Nu flambeaza diorama? :lol:
http://i481.photobucket.com/albums/rr176/liviu91/SANY0004-3.jpg
 
Nu, e placajul destul de bun si sub sunt stalpi de rezistenta. Oricum vor fi ceva modificari pe acolo in legatura cu bolovanii :D
 
Hai sa bag si eu o critica , referitor la macaze .Nu stiu ce macaze folosesti , dar par de 15 grade super scurte ... sau poate unghiul din care ai facut pozele lasa aceasta impresie.La dimensiunile dioramei ar merge linistit niste macaze lungi , iar "impresia artistica" ar fi cu totul alta 8)
 
@kablu

Salut. Am folosit macaze scurte pentru ca vroiam sa fac cat mai mult pt. peroane. Daca foloseam macaze lungi incapea doar 30-40 cm de peron cred, putin zic eu. Iar sinele nu puteau fi mai lungi din cauza grinzililor.
 
Poze cu oparte din evolutia dioramei. Ultimile 2 linii, care sunt cu sina GeoLine, vor fi in tunel

 
Am terminat traseul in mare. Mai am de pus o sina in gara in rest traseele sunt functionale. Urmeaza sa leg toate firele de alimentrare si firele actionarilor tillig. Pe urma pietris, relief, iarba, etc


Acum poze:





:D
 
Incepe sa fie promitator , avand la dispozitie un spatiu debordant dar si probleme din cauza acelor ginzi de sustinere a acoperisului traseul prinde contur.
Totusi as mai pune o linie intre cele doua grinzi sau linia exterioara as dublao , putand astfel sa rulezi doua trenuri simultan in sesnsuri diferite fara a trece prin gara .
Deasemeni as da o mai mare complexitate triajelor de la intrarile in gara .
 
Progrese la diorama din pod.




Si cateva poze facute de mixu in scurta lui vizita in pod :D



 
Am inceput sa pun terasamentul si sa vopsesc sinele. Metoda clasica la terasament: pietris de acvariu,aracet, apa.

 
Si o cladire ce mi-o doream de foarte mult timp. La asa cladire merge si o turnanta pe masura. Cred ca va trebui sa o fac singur ca pretul ei pe piata e destul de ridicat :D :lol:



Astept pareri si critici :evil: despre terasament, si eventual ceva documentatii cum sa incep turnanta...( numai gasesc topicul unde erau niste documentatii despre turnante facute de catre alti modelisti :oops: )
 
Faina remiza ti-ai tras, nenea! ne zici si noua o firma, sursa, pret, dificultate, etc?
 
Kibri cod:9452. Pretul a fost cam 35 de euro.

La montat nu am avut probleme. Toate piesele sunt facute sa se imbine perfect, deci foarte usor de montat. mi-a luat cam 2 ore maxim.
 
liviu91

cauta pe ebay si cu putina rabdare poti cumpara o turnanta la 100euro...si nu 350 cat este noua(Flm)
 
Multumim, Liviu , Spor La Diorama! Tre sa fac o remiza cu mai multe celule, sa nu se umple de praf orataniile negre, asa ca da-mi voie sa ma inspirescu si de la tine... ;-)
Despre terasament: faine nuante de pietris, incearca sa degajezi cele de langa sina sa nu le zobesti cu loko.
 
Multumesc, obiwan! am mai curatat pietrisul ca faceau figuri locomotivele

@cosmin78

am cautat pe ebay ,dar fara succes... o sa mai caut , sper sa gasesc ceva