salutare!
Am o colectie de trenuri BTTB si o gramada de linii old-school , profil U intors. Nu m-am gandit cum sa arate planul si nici nu stiu ce as vrea sa fac, asa ca ma gandesc sa construiesc pe metoda "vazand si facand": mai pun, mai scot, ma mai gandesc, ma mai sfatuiesc, mai dau inapoi, mai adaug etc.
Am la dispozitile un spatiu in forma de L de aproximativ 150 x 250cm. Ma gandeam sa impart acest L in asa fel incat sa imi iasa 2 dreptunghiuri, cu dimensiunile de vreo 150 x 100.
Asadar am sa fac 2 cadre de lemn de 150 x 100cm, cu 4 picioare fiecare.
1) cum acopar? ma gandeam ca ar fi nevoie de placaj prea gros ca sa nu faca "burta", asa ca mai bine sa pun niste nervuri din placaj (ca un fel de grinzi in profil I) si sa acopar cu placaj mai subtire. 6-8mm grosime o fi ok?
2) ce naterial se pune intre linia de tren si placaj, ca sa absoarba zgomotul si vibratiile. Un fel de carton? Cam cat de gros?
3) cu ce se fixeaza liniile tip BTTB de suport? Stiu ca au niste gauri f mici. Nu vreau sa folosesc cuie si nici lipic, pentru ca asta m-ar impedica sa le modific. In loc sa iasa cuiele, s-ar rupe traversele. Asadar, imi trebuie - probababil - niste suruburi foarte mici. Exista asemenea suruburi? Ce iau si de unde? Cu ce dau gauri "pilot" ca sa intre suruburile? Nu am mai facut asa cave pana acum, doar puneam liniile pe covor, deci nu am experienta cu fixarea semi-permanenta a liniilor de suport.
Doar 3 intrebari am pentru moment. Multumesc!
Las aici un film pe care l-am facut acum 17 ani... stiu ca am lucrat (sporadic) vreo saptamana la aceasta realizare:
[img=https://www.youtube.com/watch?v=F94zyDzsHMA&t=137s&pp=ygUPYmF2YXJlemVlIGJ0dGIg]View: https://www.youtube.com/watch?v=F94zyDzsHMA&t=137s&pp=ygUPYmF2YXJlemVlIGJ0dGIg[/img]
Am o colectie de trenuri BTTB si o gramada de linii old-school , profil U intors. Nu m-am gandit cum sa arate planul si nici nu stiu ce as vrea sa fac, asa ca ma gandesc sa construiesc pe metoda "vazand si facand": mai pun, mai scot, ma mai gandesc, ma mai sfatuiesc, mai dau inapoi, mai adaug etc.
Am la dispozitile un spatiu in forma de L de aproximativ 150 x 250cm. Ma gandeam sa impart acest L in asa fel incat sa imi iasa 2 dreptunghiuri, cu dimensiunile de vreo 150 x 100.
Asadar am sa fac 2 cadre de lemn de 150 x 100cm, cu 4 picioare fiecare.
1) cum acopar? ma gandeam ca ar fi nevoie de placaj prea gros ca sa nu faca "burta", asa ca mai bine sa pun niste nervuri din placaj (ca un fel de grinzi in profil I) si sa acopar cu placaj mai subtire. 6-8mm grosime o fi ok?
2) ce naterial se pune intre linia de tren si placaj, ca sa absoarba zgomotul si vibratiile. Un fel de carton? Cam cat de gros?
3) cu ce se fixeaza liniile tip BTTB de suport? Stiu ca au niste gauri f mici. Nu vreau sa folosesc cuie si nici lipic, pentru ca asta m-ar impedica sa le modific. In loc sa iasa cuiele, s-ar rupe traversele. Asadar, imi trebuie - probababil - niste suruburi foarte mici. Exista asemenea suruburi? Ce iau si de unde? Cu ce dau gauri "pilot" ca sa intre suruburile? Nu am mai facut asa cave pana acum, doar puneam liniile pe covor, deci nu am experienta cu fixarea semi-permanenta a liniilor de suport.
Doar 3 intrebari am pentru moment. Multumesc!
Las aici un film pe care l-am facut acum 17 ani... stiu ca am lucrat (sporadic) vreo saptamana la aceasta realizare:
[img=https://www.youtube.com/watch?v=F94zyDzsHMA&t=137s&pp=ygUPYmF2YXJlemVlIGJ0dGIg]View: https://www.youtube.com/watch?v=F94zyDzsHMA&t=137s&pp=ygUPYmF2YXJlemVlIGJ0dGIg[/img]