Colectii si Colectionari 2009

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

BOGDAN I

Well-Known Member
Trenulist
9 Ianuarie 2016
955
2
Brasov
LOCATION
Brasov
Salutare tuturor
Am deschis acest nou topic pentru a lua o decizie importanta asupra viitorului acestei expozitii nationale .
Dupa cum stiti si simtiti si in buzunare anul acesta este domniat de o "neasteptata" criza care se pare ca isi pune accentul negativ si asupra expozitiilor si a modelismului astfel dupa nenumarate discutii, calcule si telefoane am sa va comunic cum sta problema .
In acest an avem la dispozitie spatiu pentru expozitie la Centrul Cultural Reduta in Brasov in perioada lunii Septembrie de preferat Vineri 11 sosire si pregatire , Sambata si Duminica (12 - 13 Septembrie ) expozitia propriuzisa)
Sponsorizari pentru cazari si mese ZERO barat pana acum doar daca cine are vre-o sursa etc , acceptam orice banuti pentru sponsorizare
Urmeaza sa inaintez discutiile (cu ajutorul fam Coste ) cu cativa pasionati (un grup de 4 ) din Ungaria care din ce am aflat pana acum ar dori sa vina cu cateva module la expozitia de la Brasov
Suport media postere etc se pare ca ne descurcam intre noi (Mixu stie de ce :fluierat: )
Deci asa dar si prin urmare cati din domniile voastre ati dori sa participati la aceasta expozitie pe cheltuiala voastra .
Eu pot sa ma interesez in Brasov de cazare ieftina ori in regim de - apartament si stati mai multi si iese mai ieftin ,ori ceva pensiuni ok la pret rezonabil .
Cu masa de pranz stiu un restaurant la 10 minute (cu masina) de centru Brasovului unde meniul zilei este 10 Ron meniu consistent si ok (am pe cineva care lucreaza acolo )
Pana acum am confirmare de participare de la IS , CJ ,Oradea
Astept ceva pareri , idei etc etc scrieti tot ce vi se pare folositor pentru a ajuta aceasta expozitie devenita un prilej de intalnire a pasionatilor din toata tara si nu numai sa nu piarda editia a III -A in 2009
Sala de expunere se pare ca o sa avem o sala mare si luminoasa ( este vorba de sala unde se tin cursurile de dans sportiv la Reduta )
Pe scurt vreau sa stiu cine ar venii pe cont propriu sa expuna sau sa vanda la aceasta expozitie
 
Sa nu uit un lucru foarte important pentru viitori expozanti
PROGRAMUL :
VINERI 11.09.2009 zi destinata asezarii vitrinelor ,modulelor,dioramelor , standurilor de vnzare etc etc punerea in functiune a dioramelor si teste pentru ca totul sa functioneze ok.
SAMBATA 12.09.2009 dimineata este vernisajul si deschiderea oficiala
DUMINICA 13.09.2009 expozitia se v-a inchide la ora 17. pana la aceasta ora nici un fir de praf nu v-a fi mutat din expozitie .Dupa ora 17 se strange si se preda sala exact cum am primit-o .

LISTA DE PARTICIPANTI
pe e-mail fiecare dintre voi care este interesat o lista cu persoanele (rog cei din acelasi oras sau club sa vb intre voi desemnati un "sef de trib" si va hotarati care cum , cate persoane , preferinte de cazare etc deoarece pot obtine reduceri la cazare de mai multe persoane in aceeasi pensiune )

MODELE
scara G HO N TT Z etc etc
si daca este vorba de diorame dimensiunile ei
 
La expozitie si-au anuntat participarea pasionati din Arad,Cluj,Iasi,Braila,Bucuresti,Barlad,Brasov,Oradea (sper ca nu am uitat nici un oras din cei de pe lista )
O sa avem cateva surpize la aceasta expozitie si din punct de vedere al modelelor expuse (noutati ) ,diorame si organizatoric .
Speram sa iasa cel putin la fel de bine ca editiile anterioare .
O sa revin cu alte detalii in curand
 
Cateva harti ajutatoare


toatedirectiileigk8.jpg

parcaresiredutahq0.jpg


Pentru cei care vin cu masinile NU parcati pe locurile marcate cu cifre , in parcarile pentru handicapati sau in drepturile garajelor si portilor. Masina vi se va ridica de catre autoritati si amenda este de 500 ron + 2 puncte penalizare .
 
Incet incet iesim din carapace :
http://hand-made-art.blogspot.com/
http://www.cartula.ro/forum/Colectii-si-Colectionari-Braand351ov-2009-t5697.html
 
Deoarece vrem sa stim cati "curiosi" or sa ne calce pragul expozitiei si pentru a intra in rand cu orice eveniment de gen, taxa de intrare va fi de 3 Lei.
Am vrut sa facem 5 Lei /adulti si 2 Lei /copii dar totul trebuie sa fie intr-un cadru legal si ne-ar fi costat prea mult tiparirea biletelor asa ca am facut un singur tip 3Lei /persoana.
Cu banii stransi o sa platim utilitatile (curent etc etc) ce am folosit pe timpul expozitiei si pentru urmatoarea editie speram sa fie destui vizitatori ca sa strangem bani sa achizitionam niste vitrine pentru expunere.
 
O poza facuta pe fuga cu o parte din sala unde va avea loc expozitia


Poza este facuta de sus (de la vestiare) :| si se vede cam 60% din sala
 
Poti folosi si transportul in comun,caci sunt autobuze care le ai din fata garii si te lasa langa Biserica Neagra,de aici drumul fiind foarte usor pana la Reduta.
Cred ca cei din Brasov ne pot da date mai precise :D
 
De la Gara Brasov, se poate lua autobuzul nr 4, pana la capatul din Livada Postei. Din Livada, pe strada Muresenilor ( cum iesi din capatul de autobuz spre hotelele Aro si Capitol, prima la dreapta ). Mergi pe Muresenilor, pana ajungi in Piata Sfatului, pe care o traversezi in diagonala si intri pe prima straduta care iese din Piata pe langa biserica in directia masivului Tampa. Ajungi in capul acesteia (la intersectia cu Nicolae Balcescu si ai dat de Reduta. De acolo, te descurci sa cauti sala :p

Oricum, nu stiu ce rost au explicatiile astea ale mele, cand e deja harta pusa de Bogdan si se vede bine pe unde si cum se poate ajunge.
 
La expozitie vor fi ... in ordine alfabetica firmele ca sa nu se atace nimeni:
Amintiri Feroviare & A.C.M.E. , LiliputHobby ,Trennet .
Acesti trei importatori importanti de trenulete si accesori ,nelipsiti de la aceasta expozitie anuala ,sper sa acopere "necesitatile" si puterea de cumparare a fiecaruia .
Daca pe moment nu o sa gasiti printre miile de cutiute expuse ceea ce vreti sunt ferm convins ca pe comanda va vor onora doleantele trenulistice :D
 
AMR 6 ZILE
Ca sa va starnesc curiozitatea pe langa vitrine cu exponate exotice de pe plaiuri mioritice va arat cateva mici picanterii ......ce va vor dilata pupilele trenulisitce si lentilele aparatelor de fotografiat daca ne onorati cu prezenta la expozitie .




 
Salutare

Stimati pasionati, colectionari si alte specii :)

Lokomotiv.ro va transmite live in exclusivitate de la Brasov si va va prezenta in premiera nationala si internationala, prototipul modelului locomotivei CFR 060-EA produsa de Amintiri Feroviare.

O fi pe bune?



Daca erati decisi sa nu veniti la Brasov, cred ca multi va veti schimba decizia :)

Transmisia LIVE azi la ora 14:00.

Transmitem AICI
 
supeer!fara mare tam-tam si lansari pompoase gen "anii de aur",uite ca apare si EA-ul...cu siguranta va urma un LDH....bravo!