Colectia personala de machete la scara 1/43

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
G-8

- BUGATTI Veyron 16,4
- JAGUAR XJ220
- JAGUAR XJR15
- LAMBORGHINI Diablo GTR
- LAMBORGHINI Murcielago Roadster
- McLAREN F1 G.T.R. LongTail
- MITSUOKA Orochi
- SALEEN S7














 
283) JAGUAR XJ220
- an 1992
- producator



O alta macheta din rasina, executata ireprosabil, cu detalii fine si excelent reproduse.

Interior - bord negru cu instrumentele sale lizibile, volan pe dreapta, pedale argintii, scaune ce par a fi imbracate in piele de culoare gri, frana de mana redata fidel, centuri de siguranta din material textil cu elemente de prindere fidel reproduse, parasolare (cu oglina la cel din stanga), oglinda retrovizoare cu "sticla, ramele acoperisului "tapitzate", cupola panoramica fumurie executata din acetofan, diverse accesorii prinse pe rama cupolei, motor executat in detaliu, vizibil prin luneta fumurie.

Exterior - vopsit in Argint Pearl.

- fatza - stergatoare de parbriz foarte fine, aerisiri si priza de aer din plasa vopsita, masca perforata cu logo "Jaguar" foto-decupat, semnalizatoare aplicate, carlig pentru tractare.

- laterale - oglinzi retrovizoare cu "sticla", manere usi aplicate, semnalizatoare portiere vopsite, prize de aer din plasa, jante perforate si vopsite cu argintiu, discuri frana perforate si etrieri (desi nu se vad din afara), cauciucuri inguste pe fatza si mai late pe spate, inscris "XJ220" corect pozitionat, capac rezervor benzina aplicat (pe partea dreapata).

- spate - aerisire luneta din plastic, eleron aplicat si vopist in culoarea caroseriei, antena aplicata,
blocuri optice din plastic clar, adapostite de grila prin care se vede si o parte din motor, tzevi esapament metalice si gaurite in interior, tunel Venturi redat fidel, locas pentru placutza cu numar de inmatriculare.

O macheta super bine realizata, cu detalii redate fidel, o macheta de care sunt tare bucuros ca o am in colectie.

Enjoy!

















 
284) JAGUAR XJR15 Sport
- an 1990
- producator



Inca o macheta din rasina, cu detalii reproduse fidel. Imi place ca este vopsita in orange, culoare ce se combina perfect cu accesoriile negre.

Interior - negru cu bord gri, cu ceasuri de bord lizibile, volan pe dreapta, pedale argintii, scaune ce par a fi imbracate in piele de culoare gri, frana de mana redata fidel, centuri de siguranta orange cu elemente de prindere fidel reproduse, parasolare (cu oglina la cel din stanga), oglinda retrovizoare cu "sticla, plafon "tapitzat", parbriz si luneta fumurii executate din acetofan, diverse accesorii montate pe plafon, motor executat in detaliu, vizibil prin luneta fumurie.

Exterior - vopsit in orange si negru.

- fatza - stergatoare de parbriz foarte fine, aerisiri si priza de aer din plasa vopsita, semnalizatoare aplicate, faruri din plastic transparent, logo fotodecupat, carlig pentru tractare.

- laterale - oglinzi retrovizoare de culoare neagra (cu "sticla"), manere usi aplicate, semnalizatoare vopsite, prize de aer din plasa, jante perforate si vopsite cu argintiu, discuri frana perforate si etrieri vopsitzi cu argintiu, cauciucuri inguste pe fatza si mai late pe spate, capace rezervor benzina aplicate.

- spate - aerisirei din plastic, eleron aplicat si vopsit cu negru, blocuri optice din plastic clar, grila motor vopsita cu negru, tzevi esapament metalice si gaurite in interior, tunel Venturi redat fidel.

Si aceasta macheta este exceptional lucrata, dar parca imi place mai mult XJ220



















 
285) OPEL Tigra 2 - Twin Top
- an 2004
- producator
- hardtop functionabil



Interior - dominant negru cu consola centrala argintie, bord cu instrumente lizibile, accesorii vopsite cu argintiu, scaune negre cu mijloc gri, oglinda retrovizoare cu "sticla".

Exterior - vopsea albastra aplicata ireprosabil, acoperis vopsit in albastru/gri metalizat, antena din palstic montata pe cadrul parbrizului.

- fatza - stergatoare de parbriz aplicate, blocuri optice redate fidel, masca motor cu elemente cromate, logo Opel aplicat, lampi ceatza aplicate, aerisiri din plastic.

- lateral - aerisiri laterale aplicate si vopsite cu argintiu, manerele usilor sunt aplicate si vopsite in culoarea caroseriei, jante cu spitze vopsite in argintiu, discurile de frana si etrierii sunt reproduse fidel.

- spate - stopuri din plastic transparent, la fel ca si lampa centrala de sop, ornament argintiu la baza portbagajului, denumirea modelului in locul placutzei cu numar, tzeava de esapament cromata si gaurita in interior.

Macheta este frumos reprodusa, detaliata destul de bine, acoperis retractabil, dar imi este frica sa ma joc prea mult cu el si mai bine las macheta "inchisa". Culoarea este foarte frumoasa si "pica" foarte bine pe macheta.
Enjoy!

















 
286) RENAULT Logan Prestige
- an 2006
- producator



Fratziorul Daciei Logan, arata destul de bine, detaliat frumos, dar nu in exces.

Interior - vopsit in doua nuante de gri, cu bord detaliat, oglinda retrovizoare cu "sticla" si accesorii argintii.

Exterior - vopsea aplicata corespunzator, faruri si stopuri din plastic clar, masca fatza cu logo corect redat, aerisiri vopsite cu negru, stregatoare de parbriz aplicate, oglinzi retrovizoare cu "sticla", jante cu spitze, decaluri aplicate ingrijit, toba esapament argintie, tren de rulare excelent.





















 
287) RENAULT Voiturette Type A
- an 1898
- producator

Cea mai veche macheta din colectie ca si an de fabricatie. Desi este foarte mica, de doar 4 cm, este lucrata foarte bine, cu detaliile redate fidel.

Imi place cum este redata bancheta, ca si cum ar fi din piele, imi plac felinarele redate fidele, ca si manetele (la ce folosesc, habar n-am).
Prin grila motorului care este perforata, se vede ceva si inclin sa cred ca este chiar motorasul. Suspensiile sunt foarte fine, ca si spitzele rotilor.

Las pozele sa va arate aceasta trasurica cu motor.

Enjoy!!!





















 
Opelul Tigra a fost şi pe la mine..îl recunosc dup㒠antena îndoită’...
 
Te contrazic. Antena indoita este "opera" mea atunci cand am pliat acoperisul. Macheta era noua, in cutie sigilata.
 
288 ) MERCEDES BENZ Atego 815 - Generatia I (INTERNATIONAL TRUCK OF THE YEAR 1999)
- an 1997
- producator
PMA.jpg

- editie limitata 530 bucati



Am luat aceasta macheta deoarece varianta la scara 1/1 a castigat titlul International Truck of the Year 1999.
Macheta isi merita banii, desi am impresia ca este construita pe o matritza mai veche a celor de la P.M.A.

Interior - frumos detaliat, cu accesorii bine redate. Bordul de culoare gri, este lizibil, cu instrumente de bord corecte executate. Scaunele in doua nuante gri/kaki sunt frumos lucrate. Lipseste oglinda retrovizoare din interior, iar plafonul nu este imbracat, de aici deducand ca este o matritza mai veche.

Exterior

- cabina - este vopsita fara repros, paravantul este atasat si vopsit in culoarea cabinei, oglinzile retrovizoare dispun de "sticla", deflectorul din plastic transparent (fumuriu), stergatoarele de parbriz sunt atasate, decalurile sunt bine pozitzionate, grila motorului este din plastic, farurile si semnalizatoarele sunt diin plastic transparent, bara de protectie este vopsita in culoarea cabinei, aerisirile sunt bine executate. Scarile de urcare in cabina dispun de gratare cromate,iar martorii luminosi sunt din plastic transparent. Manerele de deschidere a portierelor sunt turnate impreuna cu acestea si vopsite cu negru ( :( )

laterale - bena este vopsita cu gri, gardurile de protectie vopsite in gri inchis sunt redate corect, toba de esapament este vopsita in argintiu si este gaurita, jantele sunt vopsite cu argintiu, cauciucurie sunt din... cauciuc.

spate - usile nu se deschid, stopurile sunt din plastic transparent, bara de protectie este vopsita in gri inchis, exista si roata de rezerva, precum si placutza cu numar de inmatriculare.



Trenul de rulare este excelent.

Desi nu se deschide nimic la macheta, desi cabina este fixa, ma bucur ca am achizitzionat aceasta macheta, care recunosc ca daca nu catiga titlul ITotY, nu o luam.

















 
289) RENAULT Megane Scenic RX4
- an 2000
- producator



Destul de simpla ca si detalii, dar asa, privita in ansamblu este ok.

Interior - simplu, vopsit in gri, bordul nu are instrumente de bord, nu exista oglinda retovizoare, iar accesoriile sunt redate cat de cat corect.

Exterior - vopsea aplicata bine, faruri, lampi de ceatza si stopuri din plastic transparent la care se vad niturile, stergatoare de parbriz aplicate, oglinzi retrovizoare fara "sticla", dar barem sunt vopsite cu argintiu, jante cu spitze vopsite cu argintiu, se vad discurile de frana si etrierii, manerele de deschidere a ausilor sunt vopsite cu negru, carcasa pentru roata de rezerva este goala, neavand si roata de rezerva, exista placutze cu numar de inmatriculare, decaluri aplicate corect.





















 
290) RENAULT Twingo
- an 1993
- producator



Macheta este destul de slabutza din punct de vedere al detaliilor.

Interior - intr-o singura culoare (negru), fara accesorii scoase in evidenta, fara bord detaliat, fara oglinda retrovizoare.

Exterior - vopsea aplicata decent, decaluri cat de cat corect postate, trapa panoramica vitrata, faruri din plastic clar, lampi de ceatza, semnalizatoare si stopuri vopsite, stregator de parbriz aplicat, oglinzi retrovizoare cu partea de "sticla" vopsita cu argintiu, placute cu numere de inmatriculare.























 
291) VAZ 2101 - LADA 1200 ZHIGULI
- an 1972
- producator



Macheta este acceptabila ca si detaliere. Nu aveam de gand sa o cumpar, dar am zis sa ai tina de urat lui 1500 S.

Interior - de culoare neagra, fara bord lizibil. Volanul este redat corect, la fel ca si scaunele si bancheta din spate. Exista si oglinda retovizoare, dar fara "sticla"

Exterior - vopsea aplicata uniform si in strat subtire.

- fatza - rama parbrizului vopsita cu argintiu, stergatoare de parbriz cromate si aplicate, masca fata cromata, faruri din plastic transparent, bara protectie cromata cu tampoane vopsite cu negru ca si cum ar fi din cauciuc, semnalizatoare cromate (!), logo fotodecupat, placuta numar.

- laterale - semnalizatoare laterale vopsite, marginile geamurilor vopsite cu argintiu, nu exista gemuri la usile din fatza, manerele usilor turnate odata cu caroseria si vopsite cu argintiu, oglinda retrovizoare cromata, capacele rotilor sunt cromate, iar la rotile din spate exista presuri.

- spate - rama lunetei vopsita cu argintiu, blocuri optice vopsite, bara protectie cromata cu tampoane vopsite cu negru ca si cum ar fi din cauciuc, placuta numar.

Dupa cum spuneam, macheta este decent detaliata, dar mai slab detaliata decat "sora" 1500 S.