Colectia personala de machete la scara 1/43

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
206) RENAULT Megane Coupe Sport Dinamique 2.0 16v (CAR OF THE YEAR 2003)
- an 2002
- producator

O macheta cumparata pentru simplu motiv ca este (CAR OF THE YEAR 2003).
Este produsa de NOREV, are destule detalii si chiar imi place cum este construita.
Interiorul este destul de detaliat chiar daca nu la nivelul unui AUTOART.

















 
207) SKODA Favorit 136 L
- an 1987
- producator



O macheta reusita din punct de vedere calitativ. Se respecta detaliile constructive atat la exterior cat si la interior.

La exterior, farurile sunt din plastic transparent iar stopurile sunt din plastic clar combinat cu portiuni care sunt vopsite.
Stergatoarele sunt aplicate iar oglinzile retrovizoare sunt foarte bine realizate. Jantele au fantele de aerisire perforate, asa cum sunt si in realitate. Un minus ar putea fi manerele de deschidere ale usilor care nu sunt aplicate ci vopsite.

La interior, bordul este foarte bine realizat, cu ceasuri de bord lizibile si alte detalii bine scoase in evidenta.
Cam atat despre aceasta macheta produsa de ABREX.

















 
208 ) SKODA Felicia GLX
- an 1994
- producator



O alta macheta frumoasa ce poarta semnatura ABREX. Mi se pare mult mai bine lucrata decat Favorit. Interiorul este destul de detaliat iar la exterior, s-a pus accent mai mult pe detaliile fine. Stopurile si farurile sunt din plastic transparent si nu mai exista portiunile vopsite ca la stopurile Favorit-ului.
Enjoy...















 
209) SKODA Superb Type 913
- an 1938
- producator



Cred ca este cea mai frumoasa macheta de la ABREX.
Detaliile sunt mai mult decat suficiente avand in vedere ca este o macheta "retro".

La exterior, masca motorului si aerisirile laterale sunt striate, placutele de inmatriculate sunt bine redate, jantele sunt perforate, exact ca la modelul real. Farurile sunt din plastic transparent, la fel ca si lampa suplimentara de pe partea dreapta. Stergatoarele de parbriz sunt amplasate in partea de sus a parbrizului si sunt aplicate. Stopurile sunt vopsite, ceea ce nu scade cu nimic din frumusetea machetei. Un alt (-) ar fi ca manerele de deschidere ale portierelor nu sunt aplicate ci vopsite (dar poate ca deja cer prea mult).

La interior descopar un bord simplu cu volan pe dreapta, redat foarte fidel. Exista un un perete despartitor cu geam, intre cele 2 scaune din fata si restul salonului, iar detaliile de la fetele usilor sunt redate foarte bine. In salon pe peretele despartitor, se afla 2 manere (cred ca la masinile la scara 1/1, ajuta la urcarea in vehicul).

Cam atat de spus iar pozele sper sa va convinga de frumusetea machetei.















 
210) WARTBURG 353 W Tourist
- an 1965
- producator



Iata ca inca nu scapam de comunisti
Prezint o macheta de la IST MODELS (asa scrie pe blister desi pe spatele masinii nu scrie nimic decat Made in China)

O macheta acceptabila din punctul meu de vedere dar care are destule detalii la exterior cum ar fi:
- placute cu nr de inmatriculare;
- "lampi ceata" aplicate;
- faruri din plastic transparent;
- semnalizatoare si stopuri din plastic aplicate;
- grila fata cromata;
- stergatoare aplicate;
- lampa stop, maner de deschidere portbagaj si bari protectie cu bandouri de "cauciuc" foarte bine redate;
- jante perforate.

Patru (-) am gasit:
- manerele de deschidere ale portierelor sunt vopsite si nu aplicate;
- aerisirile laterale sunt vopsite si nu aplicate;
- stergatoarele de parbriz din fata sunt gri iar cel din spate... neeeegru;
- oglinzi retrovizoare fara "sticla" si nici macar vopsite cu crom sau gri.

La interior nu am prea multe de spus decat ca este bine realizat, fara a iesi prea mult in evidenta cu detalii fine. Doua lucruri de apreciat si anume ca este exista oglinda retrovizoare (tot fara "sticla" si tetiere la scaunele din fata.

Cam atat am avut de comentat. Urmeaza pozele.















 
211) AUSTIN 1800 (CAR OF THE YEAR 1965)
- an 1964
- producator



O noua macheta de la VANGUARDS si chiar una reusita din punct de vedere al constructiei.
Nu am multe lucruri de spus dar detallile sunt conforme cu pretul de achizitie.

La exterior imi place ca farurile si stopurile sunt aplicate si nu vopsite, oglinda retrovizoare este ok, numere de inmatriculare si jante executate corespunzator.

Interiorul este destul de detaliat, desi vopsit intr-o singura culoare.













 
212) FERRARI F40
- an 1987
- producator
- se deschid usile, capacul motorului si capota portbagajului
- are suspensii




Prezint o superba macheta produsa de HERPA in 1989, pe vremea cand cele doua Germanii nu erau unite. Privind sub "fusta" machetei, se observa ca scrie "W Germany".



Desi macheta este in intregime din plastic, detaliile abunda mai ales la interior.
Motorul este fidel redat pana la cele mai mici amanunte.





Bordul ce cuprinde ceasurile de bord si alte accesorii, este foarte bine executat precum si scaunele cu centurile de siguranta.

La exterior macheta arata foarte bine cu jante cromate si un lucru ce trebuie mentionat... ARE SUSPENSII la toate cele 4 roti.
Se deschid usile, capota portbagajului si capacul motorului.

Va las sa admirati aceasta bijuterie miniaturala!

















 
213) FERRARI 250 SWB Berlinetta
- an 1960
- producator



Acum prezint "calutzul auriu", o macheta construita manual, semnata BANG.
Imi place foarte mult aceasta macheta care este din aluminiu si are multe detalii fine.

La exterior, ies in evidenta jantele din aluminiu, cu spite, precum si stergatoarele de parbriz foarte fine, De asemenea barele de protectie cromate, sunt exemplar lucrate iar farurile cu ramele cromate, stopurile, semnalizatoarele precum si manerele pentru deschiderea portierelor, sunt aplicate.
Tevile de esapament sunt tot din aluminiu, asa cum se observa si in poza.



Interiorul este foarte frumos lucrat, iar bordul iese in evidenta prin multe detalii fine.

Pozele ce vor urma sper sa va placa!
Vizionare placutea!





















 
214) FERRARI Enzo - Editie FERRARI
- an 2002
- producator



Macheta produsa de IXO MODELS, este bine lucrata atat la exterior cat si la interior.
Motorul este lucrat foarte frumos.



Las pozele sa va demonstreze frumusetea machetei.























 
215) DE TOMASO Pantera
- an 1972
- producator



O macheta frumoasa a celor de la PAUL'S MODEL ART - MINICHAMPS, fara cine stie ce detalii iesite din comun, dar care place ochilor.























 
216) FERRARI F355 Berlinetta
- an 1994
- producator



Inca o macheta superba de la PAUL'S MODEL ART - MINICHAMPS, cu multe detalii fine.





















 
217) FERRARI 575M Maranello - Editie FERRARI
- an 2002
- producator



O macheta frumos lucrata, de la IXO si tot Editie FERRARI.
Interiorul este bine detaliat iar la exterior, nu am ce reprosa.





















 
218 ) FERRARI 308 GTB
- an 1984
- producator



Iata ca am ajuns si la "oaia neagra" a familiei FERRARI.
Este o macheta produsa de VITESSE si este destul de detaliata.





















 
219) GAZ M21 Volga - Avtomobilny Gorkovsky Zavod
- an 1956
- producator



Iata o "rusoaica" foarte bine realizata de la IST MODELS.
Imi place combinatia de culori crem/rosu precum si detaliile fine alei acestei machete.

In interior, detaliile sunt foarte bine realizate, redand in tocmai interiorul dintr-o masina reala. Bordul si accesoriile sunt redate foarte fidel.

La exterior imi place cum este redata statueta de pe capota motorului, precum si faptul ca, stopurile nu sunt vopsite ci sunt din plastic. Ornamentele cromate adauga un (+) machetei. Comentez doar ca manerele de la portiere nu sunt aplicate ci vopsite, dar risc sa fiu carcotas.





























 
220) PEUGEOT 205 Turbo
- an 1990
- producator



O macheta ce nu prea aduce cu modelul real la scara 1/1, dar prefer sa nu mai critic machetele BBURAGO.