Colectia M.I. - reloaded

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

amiel

Active Member
Trenulist
24 Decembrie 2016
143
83
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Dupa 12 ani de pauza , vad ca pasiunea pentru trenulete electrice nu m-a parasit.
In acest topic as vrea sa reiau prezentarea colectiei mele (Colectia M.I.), de la inceput si pana in ziua de azi. Sper sa nu va plictisesc.
Orice comentarii si completari vor fi binevenite.
 
Ultima editare:
Putina istorie despre locomotivele clasa 05.
Din ce-am citit , pe scurt, s-au fabricat numai trei exemplare, in fabricile Borsig, intre anii 1935 si 1937. Au iesit din uz in 1958, fiind inlocuite de locomotivele diesel-hidraulice clasa V200.
- 05 001 carenata 1935 . Exista si in ziua de azi la muzeul din Nurnberg.
- 05 002 carenata 1935. In 1936 a stabilit recordul de viteza pentru locomotivele cu abur 200 km/h pe linia Berlin-Hamburg, record care a fost depasit doi ani mai tarziu de binecunoscuta locomotiva britanica Mallard.
- 05 003 carenata, cu postul de conducere in fata, 1937. Aceasta locomotiva cu postul de conducere in fata nu a corespuns cu asteptarile constructorilor. Mai tarziu in 1944, carenajul a fost scos locomotica capatand aspectul clasic, asa cum se vede in imaginile de mai sus.
Poze de epoca cu locomotivele in cauza, se gasesc printr-o simpla cautare pe net.
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

[img=https://www.youtube.com/watch?v=Gh6phKatedw]View: https://www.youtube.com/watch?v=Gh6phKatedw[/img]
 
Ultima editare:
Cand Estul si Vestul se-ntalnesc.
Nu demult am gasit o poza care mi-a parut reprezentativa . Este vorba de cativa dintre "caii de bataie" ai DR-ului si ai DB-ului. Bochum-Dahlhausen_E_10_348-211_030-118_770-V200_033.jpg
Si m-am gandit ca printre modelele mele se gasesc cateva, cu care sa fac o comparatie pur vizuala, lasand la o parte elementele tehnice.

DSC_1413_A.JPG DSC_1428_A.JPG
De la stanga la dreapta : V200 Piko DB ep.III, BR118 Roco DR ep.IV, E10 Piko DB ep.III, E11 Brawa DR ep.III
 
Pacat ca e o E10.1 si nu o E10.3 (Bügelfalte), altfel iluzia era aproape perfecta.
Da, asa este si E11 in varianta rosie. Am incropit din ce am. Personal, imi plac mai mult E10.1 si E11 pe verde,decat celelalte variante. Oricum, trebuie apreciata ideea celor din Bochum pentru aranjamentul prezentarii.

dr-118-770-7--db-1137662.jpg 34411456396_59fba16599_b.jpg
 
Ultima editare: