Cladirea statiei Buzias

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Inca doua ...



Sub forma de kit ... inca nedefinitivat pentru ca nu sunt aranjate pe culori, vopsirea poate fi dificila.

 
  • Like
Reacții: piti
Doamne ajuta ! Daca ai nevoie de muncitori necalificati la acoperis , da un semn ...
Spor din toata inima !
 
Poblema este ca nu m-am hotarat in privinta modelului de acoperis... ori trebuie manufacturat ceva similar cu realitatea (costurile cresc .. trebuie model, matrita, rasina) ori aleg ceva cat mai apropiat din gradina lui Auhagen :D
 
Marfa. Pacat a stai prost cu timpul. Timpul asta o sa ne omoare pe toti. Eu as vreao sa pun de o placa turnanta cu remiza pe vreo 250-270 grade. Adica muuuuuulte usi pline cu locomotive SD70ACe alea fioroase de ai si tu una. Cu nasul afara ;-)
:D Dar cum ziceam , timpul lipseste. :(
 
Problema este ca lucrez la un proiect care a intrat in pelungiri ... mari :(
Cand scap o sa fiu ca leul scapat din cusca ! Am o gramada de proiecte de banda ... dar timp 0 :D
 
Mi-am facut putin timp si am inceput constructia acoperisului .


Prima data am verificat desenele , am printat pe hartie si am asamblat acoperisul din hartie sa vedem daca se potriveste.



Dupa ce a fost totul ok, am decupat sabloane de harie



am apelat la cutia cu :



Am gasit asta ... nu mi-a placut.



pe urma am dat peste astea .. nu mi-a placut dar e cel mai apropiat de ce ar trebui sa fie .



am transferat contururile sabloanelor pe placile de ABS



Am notat fiecare piesa



Dupa taiere , fiecare piesa are perechea ei insa pentru a fi perfect simetrice mai necesita si slefuire . Deh, mult lucru manual.



Piesele rezultate



Aceoperisului ii lipseau anumite pane, asa ca le-am lipit , inca nu sunt taiate.



Primele 4 elemente asezate pe pozitie



Urmatoarele 4



toate



Dupa asezare pe pozitii am trecut la "reglaje fine", fiecare muchie de imbinare a fost slefuita sub un anumit unghi pentru a putea fi imbinarea cat mai putin vizibila.



Dupa toate astea am lipit piesele impreuna , montate asa cum se vede in poze , in pozitia lor finala. Le-am lasat peste noapte la "copt" si a rezultat un acoperis dintr-o bucata , amvomobil deocamdata pentru a putea fi prelucrat in continuare si pentru a adauga urmatoarele elemente , coame, cosuri de fum, jgheaburi si vopsirea finala...



cateva vederi



Imi pare rau pentru calitatea pozelor, sunt facute cu telefonul.
 
  • Like
Reacții: piti
:D Daca nu ai avea un DSLR as intelege. Si mai e si CANON parca. Spor la lucru. Eu inca astept remiza aia de locomotive sa vad cu iese. Spor la lucru. ;-)
 
Gamitzu la care remiza te referi ? Cateodata e asa de mare lenea sa scot aparatul si sa il pun pe trepied ... :D
 
Una de era mai prin spate, Jiblea daca nu ma insel, nu imi mai aduc aminte. Numai buna pentru hoarda de SD-uri. Trebuie ceva pt placa turnanta. Cat despre aparat, cred ca e valabil pentru toti de pe aici. Marea majoritate dintre noi, din comoditate scoate biscuitele si face poze cu el. :|
 
Scuze, nu era Jiblea,era remiza din Oradea. Am cautat si m-am lamurit acum. :roll:
 
In continuare, incet dar sigur ... lucrari la acoperis.

putina banda de constructii



hartie abraziva pe muchia unei placi de abs de 2mm



cateva treceri in lungul imbinarii



chituire


se scoate banda si se repeta procesul pe toate cele 4 laturi



rezultatul final imita tabla de sub tigle... cel putin asa vroiam sa para :D



In cutia cu detoate am gasit astea :



A trebuit sa slefuiesc putin muchia de imbinare , se poate observa in poze . Am scapat de ceva care ma incurca , o linie subtire in profilul viitoarelor coame, floare la ureche



Putin adeziv



O coama in pozitia finala



Cam asa arata in final



Astept uscarea chitului si retusarea lui dupa care primeste cosuri de fum, cele pe care inca nu le-am desenat , nu le-am taiat si asa mai departe ... mai e mult asa ca va rog sa aveti rabdare pana la final .
 
  • Like
Reacții: piti
Anul trecut , prin aprilie daca ma uit bine in discutiile anterioare , am pus la cale constructia a inca doua gari . Desi dureaza mult mai mult decat am planificat , ma tin de promisiune pana cand aduc garile in stadiul in care vreau . Chiar daca sunt extrem de incarcat , o sa pun aici cat mai multe poze cu ce am realizat.

In prima faza am reusit sa asamblez cele doua corpuri de gara noi.



Am montat usi



Verificam daca se potrivesc piesele



Am pregatit ferestrele duble inainte de montare


Lipire



Pentru o lipire ferma am folosit aceste clipsuri



Rezultatul



Ferestrele montate pe pozitii

 
In continuare , trei experimente , rezultate din necesitatea de a creea cosuri de fum oarecum asemanatoare cu cele originale.

Mucavaua de 1mm nu e buna.



Cartonul subtire s-a dovedit cel mai util, insa au fost o serie de probleme de rezolvat pe parcurs. In cele ce urmeaza va voi arata cativa pasi pentru asamblare si cateva teste pe acoperisul realizat anterior.

Asa arata primul test de "kit" de cosuri :



Se realizeaza prin indoirea laturilor


Folosim un suport pentru indoire , un cornier de aluminiu .





Presam si aplicam adeziv



Dupa uscare :




Detalii



Primul test pe acoperis



Urmatoarele montate pe acoperis, nu prea arata bine . Spre final o sa vedeti de ce .



Este neparat nevoie sa facem mici sapaturi in acoperis.



Cosurile "test" numarul 2, asamblate cam jalnic



Cele trei cladiri in stadiul actual .



Am zis ca poate ar fi interesant sa fac si un time-lapse cu o mica parte din munca mea.

https://www.youtube.com/watch?v=8m0a3Bg1Z5E
 
  • Like
Reacții: piti