Cladirea statiei Buzias

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Cosmin, de decupat/montat nu imi fac griji, cum arata insa peretele de la chiosc acolo unde era usa ? Era un decupaj special facut pentru usa sau existau decat picioarele de scprijin ale copertinei si in interiorul bufetului peretele era acelasi cu al statiei ?
Eu cred ca prima varianta insa astept si alte pareri.
 
Foarte frumos Sogard, imi place tare mult ce ai realizat pana acum. Cladirea arata superb. Sincere felicitari!
 
Cu tot respectul, ati inteles gresit. Ma asteptam la o interventie ferma din partea cunoscatorilor si a celor care au observat mai multe ca mine. Motivul pentru care am utilizat expresia "Dezvolta. Stiu ca poti !" are la baza incercarea de a incuraja scrierea la subiect si se adreseaza nu numai lui Catalin. Aroganta ? Nici vorba. Nu sunt genul.

Electricul , frumos este dar nu este corect in totalitate. Mai sunt mici detalii de adaugat , mai sunt elemente care lipsesc. M-am orientat dupa planuri ale unor gari similare HEV si se poate observa ca pe laturile din dreptul chioscurilor exista o fereastra si o usa . Catalin mi-a sugerat acest lucru, m-am conformat si m-am documentat mai mult pana am gasit si poze care confirma prezenta celor doua elemente.

Acuma una din solutiile propuse de Catalin ar fi fost sa adaug chioscurile laterale si sa maschez practic locurile unde ar trebui sa fie construite aceste doua elemente. Cea mai mare problema ar fi ca nu vreau sa mai intervin asupra acestei cladiri deoarece nu sunt sigur ca voi reusi sa fac taieturile corecte.
 
Poze cu cotetul respectiv si interiorul lui gasesti la subiectul "gara Praid", aici pe forum. Asta cautam sa gasesc aseara pe forum dar de pe mobil si cu juniorul agatat de piciorul drept, n-am reusit.

Asta e motivul raspunsului meu laconic. Nu e vorba de "putinta" sau "aer de superioritate"...
 
Iar ti-ai sters mesajul initial. Ce pot sa iti mai zic eu acuma ?

Mersi de sfatul cu gara Praid, am cautat pe forum, am primit ajutor si pe mail.

Iata mai jos si linkul direct catre subiectul indicat de tine.

http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=10598&highlight=praid

Din pacate fereastra este foarte dificil de decupat, latura mica are aproximativ 12mm, la usa a mers sa strapung peretele cu cutterul insa la geam poate fi cel putin un chin acea latura mica. Renunt la fereastra la aceasta cladire. La urmatoarea e deja trecuta in plan.




Ca sa vedeti ca nu am stat totusi cu mana doar pe tastatura, o sa pun doua poze cu rezultatul unui mic efort de 20 de minute (masurat, desenat si taiat) :
 
  • Like
Reacții: piti
N-am sters mesajul initial ci doar ultima propozitie din el. Motivul: am ajuns sa suflu si-n iaurt si sa cantaresc fiecare cuvant, sa nu se simta nimeni atacat. Si nu, nu asteptam niciun raspuns de la tine. Rolul postului e unul singur, sa-ti indic sa cauti pe forum poze cu gara Praid dar si cu alte gari din Ardeal pentru ca aceste cotete inca exista la cateva gari. Atat.
 
Intre timp, mi-am facut putina vreme si pentru Buzias...cateva ore de lucru si a rezultat asta :



Fiind versiunea beta, unele aspecte trebuiesc imbunatatite.

detalii piese



zidul lateral (piesa interioara, gravurile trebuiesc refacute)





Supoti

 
  • Like
Reacții: piti
Intre timp, mi-am facut putina vreme si pentru Buzias...cateva ore de lucru si a rezultat asta :



Fiind versiunea beta, unele aspecte trebuiesc imbunatatite.

detalii piese



zidul lateral (piesa interioara, gravurile trebuiesc refacute)



Supoti

 
  • Like
Reacții: piti
Si pentru ca am avut timp sa pun si aceste poze, va voi arata si cateva etape din asamblare... nu e mare lucru dar avand in vedere ca e proiectata si executata de mine am avut un entuziasm deosebit cand l-am montat (lucru care nu mi s-a mai intamplat pana acum) ...



ridicarea primului perete



fata dinspre sine care nu are nici un fel de stinghii montate pe interior



fata dinspre oras care are stinghii montate dar nu are usa , decat golul unde vine montata aceasta


 
  • Like
Reacții: piti
Sehr schön, vorba turcului (de la Frankfurt)... ce-or sa zica buziesenii neaosi ca le furi cladirea? :D
 
A sosit intr-un final, direct de la sursa ... acoperisul ! E facut la comanda la Auhagen !! Mai trebuie adaptat nitel ....

 
  • Like
Reacții: piti
Super acoperisul, gata patinat!
Arata bine gara. Succes in continuare! Te gandesti sa faci ceva si in interior?
 
Incet, chiar foarte incet ... avansez. Am refacut piesele structurilor laterale, bufetul si sala de asteptare . Practic am ingrosat unele elemente cum ar fi paziile si am refacut gravura. Revin cu poze dupa ce le asamblez.

 
  • Like
Reacții: piti
Sa spunem ca am facut un mic progres, am reusit sa montez piesele celor doua chioscuri.



Se poate observa ca unul este deschis iar altul va avea usi si ferestre.

De asemenea se mai pot vedea in josul pozei si usile lipsa precum si ancadramentele acestora.
 
  • Like
Reacții: piti
Au trecut 5 luni si 10 zile de cand nu am mai facut nimic la acest proiect... hmmm, NASOL ! L-am pus din nou pe birou si am continuat cu mici progrese .

Am avut decupate plafoanele si zidurile interioare asadar nu m-a ramas decat sa le lipesc si sa instalez niste leduri pentru iluminat.

Zidurile interioare ,nu tin minte daca sunt dupa planuri dar le-am facut ca sa nu se vada dintr-o parte in alta a cladirii.



Iluminatul, este pe doua niveluri cu fire de alimentare separate.



cateva poze facute in graba cu telefonul



ReVIN.
 
  • Like
Reacții: piti