Cenzura

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Aprilie 2007
6.297
991
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
LOCATION
Porto/Craiova
aceasta modalitate de control si oprimare se folosea pe timpul dictaturii si se pare
ca inca a supravietuit,la aproape 20 ani de la asa-zisa revolutie.inchiderea
unui subiect anume este un mod identic de a incerca surprimarea exprimarii opiniilor
personale,care pana acum nu au incalcat nici o lege in vigoare,deci respecta asa-zisa
democratie.domnilor administratori ai forumului,acesta nu este Mirc32 unde se dadeau banuri sau kick-uri de dragul de a face-o!!
personal ma opun inchiderii subietelor care nu fac pe plac anumitor ....
 
Deci adevarul doare rau . Totul pana la bani si datori care sunt reale .
Si mai mult se fac interventi si se inchide subiectul .
Dreptul la exprimare libera este anihilat .
Multi din cei care au scris vor fi timorati datorita acestei inchideri si nu vor mai scrie nimic .
 
Eu personal am inchis threadul, fara sa am nici o legatura cu cei de la trenulete.ro. In urma discutiilor de la sectiunea administratorilor toti au aprobat gestul, ba mai mult s-a propus stergerea cu totul a subiectului (daca era vorba de cenzura stergeam posturile).
Va rog sa intelegeti ca acesta este un forum de modelism feroviar, si nu un forum de razboie personale, de improscari cu noroi. In plus , in orice discutii de genul asta ar trebui acordat dreptul la replica. Dar repet, nu este cazul pentru ca nu toleram asemenea posturi.
Postul a fost creat EXCLUSIV pentru a prezenta modelul DA si nu pentru a prezenta politica comercial a altor firme.
Dorim un forum cu discutii despre modelism, iar cei care vor sa accepte nu cred ca sunt deranjati de cenzura.
Threadul va fi redeschis in momentul cand va aparea DA-ul si vom accepta discutii doar despre modelul in sine.
 
cosmin78 a spus:
aceasta modalitate de control si oprimare se folosea pe timpul dictaturii si se pare
ca inca a supravietuit,la aproape 20 ani de la asa-zisa revolutie.inchiderea
unui subiect anume este un mod identic de a incerca surprimarea exprimarii opiniilor
personale,care pana acum nu au incalcat nici o lege in vigoare,deci respecta asa-zisa
democratie.domnilor administratori ai forumului,acesta nu este Mirc32 unde se dadeau banuri sau kick-uri de dragul de a face-o!!
personal ma opun inchiderii subietelor care nu fac pe plac anumitor ....

Cosmin,

Cu tot respectul pe care ti-l port te informez ca ai ramane surprins sa afli ca in vest cenzura functioneaza mai abitir decat pe acest forum iar daca discutii de genul asta ar fi fost purtate pe forumul "Cartula" administratorul ar fi atras atentia ca daca lucrurile mai continua, cu un simplu "click" cei vinovati vor trebui sa isi caute alt forum deoarece pe Cartula accesul le va fi interzis pe vecie.

Mai sunt si alte forumuri care practica asa zisa "cenzura" care este, de fapt si de drept, o stopare a aberatiilor, discutiilor de prost gust, improscarea cu noroi in persoane sau firme care nu au posibilitatea sa dea replica"

Consider ca ce a facut Ionut este foarte bine.
Daca discutiile ar fi fost strict despre model sigur nu ar fi fost inchis.
Daca discutiile nu ar fi fost purtate cu inversunare, asa cum am remarcat dupa ce am citit trei pagini in care nu s-a spus nimic din care sa putem trage o concluzie sigur nu ar fi fost inchis.

Hoatararea nu este a lui Ionut este a tuturor ce se ingrijesc de acest forum.

Cand o sa apara modelul va asteptam la un nou subiect in care sa faceti modelul produs de Tillig praf sau sa-i evidentiati partile bune.

Daca discutiile tehnice vor aluneca, oare pentru a cata oara!, spre importatori, ditribuitori sau mai stiu eu ce persoane implicate in acest proiect vom fi nevoiti sa aplicam "cenzura"

Nu stiu de ce nu este clar pentru toata lumea ca forumul nu este un loc unde sa spalam rufele noastre si ale altora in public.

Chiar nu putem discuta despre modelism si trenuri reale?

Ii felicit pe cei care nu s-au angrenat in aceste discutii sterile despre DA si si-au vazut de treaba lucrand sau scriind reportaje.

:cafea:
 
p.s. De data asta nu am uitat ce doresc sa spun.

Daca focul discutiilor legate de DA nu va da pace si doriti sa aruncati cu pietre in importatori si distribuitori va satisfacem aceasta placere si va astept sa va inscrieti, aici la "Cenzura" cei care vreti astfel de discutii. Va crem un subiect unde numai voi aveti acces si discutati acolo pana cand doriti si ce doriti

Public NU<i></i>

Se deschide lista.

Ca sa nu spuneti ca veti aparea in fata tuturor astept mesajele cu cererea de inscriere pe privat.

Va multumesc pentru intelegere.

:cafea:
 
Domnilor probleme exista oricat s-ar ascunde acest lucru sub masca "sa nu aruncam cu pietre in importatori sau distribuitori".Fiecare a avut sau are o experienta,placuta sau neplacuta, cu achizitionarea modelelor.Si cred ca ar fi in folosul comunitatii sa se afle parerile membrilor despre diversi distribuitori sau importatori, magazine on-line sau nu din Romanica sau din alta parte.In fond modelele trebuiesc cumparate de undeva si nu sunt tocmai ieftine .....
Evident acest lucru trebuie facut rational, fara cearta, fara drept de replica fiindca este este o experienta personala, fara incercarea altora de al convinge pe respectiv ca realitatea este alta.
Si ar fi util si pt "distribuitori si importatori" fiindca si-ar putea analiza un pic prestatia si ar putea indrepta unele lucruri ;).
 
Elef a spus:
.Fiecare a avut sau are o experienta,placuta sau neplacuta, cu achizitionarea modelelor.Si cred ca ar fi in folosul comunitatii sa se afle parerile membrilor despre diversi distribuitori sau importatori, magazine on-line sau nu din Romanica sau din alta parte.In fond modelele trebuiesc cumparate de undeva si nu sunt tocmai ieftine .....

Pai hai sa facem o lista si cu membrii acestui forum care nu au prezentat corect modelul scos la vanzare si l-au vandut ca putin rulat sau ca nou iar la primire avea defecte sau chiar au dat "teapa" ca tot trebuie sa stim de cine sa ne ferim.

Oare unde am ajunge?

:cafea:
 
Intradevar, acea lista lunga de scandaluri trebuie stearsa (sau mutata), si sa ramana doar posturile despre dieselul romanesc 060.

Scandalurile trebuiesc puse in alta parte, macar pana se linistesc, dupa care trebuiesc sterse de tot.

Numai de bine sa auzim. :)
 
Elef , ideea de a avea un topic de tzepe nu este noua si chiar a existat un asemenea topic.
Problema este ca atunci cand se face o acuzatie omul trebuie sa aiba drept la replica si fiecare sa prezinte versiunea iar ceilalti sa decida in cunostinta de cauza cine are dreptate si daca mai cumpara sau nu de la respectiva persoana/magazin.

Problema in acest caz particular este ca prezentarea unui model de locomotiva s-a transformat intr-un razboi intre anumiti membri si un anumit importator.

Eu unul care sunt la servici 9h pe zi, primeam din 10 in 10 min email de informare de post nou si cand intram aceleasi discutii inutile. Cred ca avem cu toti destule probleme la servici acasa incat sa ne dorim ca pasiunea (aici incluzand forumul) sa fie un mod de relaxare si nu o noua sursa de stres.

Ma bucur cand intru si vad posturi lungi despre noi diorame, noi cladiri si e o evadare de 10 min in care te bucuri ca un copil de acest hobby.

Sunt curios sa ne spuna cei care urmaresc forumuri de afara (Horia, Rudi chiar Cosmin) daca sunt asemenea discutii, si daca sunt tolerate.
 
IonutTrif a spus:
Elef , ideea de a avea un topic de tzepe nu este noua si chiar a existat un asemenea topic.

Sunt curios sa ne spuna cei care urmaresc forumuri de afara (Horia, Rudi chiar Cosmin) daca sunt asemenea discutii, si daca sunt tolerate.

Legat de prima problema

De ce sa nu facem un subiect cu cei care au fost corecti la tranzactii?
In acest fel ceilalti se elimina singuri.

Legat de a doua problema

NU, nu ai sa vezi asa ceva, cel putin eu nu am vazut pe forumurile pe care intru, mai mult chiar, in Romania sunt forumuri care nu tolereaza asa ceva.

:cafea:
 
eu am pus in cauza doar dreptul la exprimare.asemenea discutii exista si vor exista peste
tot,fie pe un forum romanesc sau pe unul strain.aveti dreptatea ca discutiile au luat-o pe o cale,
inevitabila dealtfel,dupa atatia ani de asteptare si frustrare.insa nu inchiderea subiectului fara
nici un fel de aviz rezolva lucrurile.
aceste sentimente vor persista,iar opiniile se vor regasi undeva intr-un fel sau altul.sper ca ati inteles punctul meu de vedere.
 
Pai hai sa facem o lista si cu membrii acestui forum care nu au prezentat corect modelul scos la vanzare si l-au vandut ca putin rulat sau ca nou iar la primire avea defecte sau chiar au dat "teapa" ca tot trebuie sa stim de cine sa ne ferim.

Oare unde am ajunge?

Cand cumperi de pe ebay, vanzatorii au un calificativ.Nu este o regula ca nu iti poti lua tzeapa, dar macar iti faci o idee cu cine discuti.Evident ca asta nu trebuie sa degenereze iarasi in paranoia.Dar sa prezinti un model ca nou si el sa aibe defecte, mi se pare un pic cam mult ca sa poata fi trecut cu vederea.
Cred ca nimeni nu vrea o vanatoare de vrajitoare, dar o informare asupra vanzatorului mi se pare corecta.
Elef , ideea de a avea un topic de tzepe nu este noua si chiar a existat un asemenea topic.

Cine a vorbit de topic de tzepe.Eu am vorbit doar de experienta personala, de genul, am fost,am vazut, am cumparat, mi-a placut servirea, nu mi-a placut ca mi-au cerut avans, nu mi-a placut ca vanzatoarea era tafnoasa si altele.Cred ca la afirmatii de genul asta nu se cheama nici topic de tzepe nici nu e nevoi de drept la replica.Concluziile le trag cititorii....
Problema este ca atunci cand se face o acuzatie omul trebuie sa aiba drept la replica si fiecare sa prezinte versiunea iar ceilalti sa decida in cunostinta de cauza cine are dreptate si daca mai cumpara sau nu de la respectiva persoana/magazin.
Nimeni nu trebuie sa acuze pe nimeni.Dar nici nu trebuie sa vedem in orice afirmatie o acuzatei(cu toate ca in Romania am obesrvat ca in ultima vreme se sufera de mania persecutiei, nu o luati personal).
Problema in acest caz particular este ca prezentarea unui model de locomotiva s-a transformat intr-un razboi intre anumiti membri si un anumit importator.

Asta pentru ca sunt carente in organizare si in moderare.In fond omul intra pe forum sa se socializeze cu altii care inteleg hobby-ul si e normal ca omul sa spuna o experienta placuta sau neplacuta chiar si din activitatea de achizitionare.Logic ca acest lucru nu trebuie sa degenereze in acuze deoparte si de alta si transformarea discutiei intr-o cearta intre doua tabere una pro si alta contra.
 
@ cosmin78, Elef - CORECT Sunt de aceiasi parere
....si ii felicit pe cei care "s-au angrenat in discutii sterile, au facut risipa de efort intelectual si nu si-au vazut de treaba".
 
LDH a spus:
Cu tot respectul pe care ti-l port te informez ca ai ramane surprins sa afli ca in vest cenzura functioneaza mai abitir decat pe acest forum...

Adică dacă un om din vest te roagă să sari în faĂža trenului, o faci pentru că... este din vest? :confused:

În rest discursul tău este propagndă curată. Sunt sigur că nu asta a fost intenĂžia, dar aÂşa a ieÂşit. Mai ales având în vedere tema topicului care după părerea mea a fost respectată. Că s-au spus Âşi vorbe goale 100%... aÂşa o fi. Dar aÂşa este Âşi în Hyde park în UK. În amintitul vest. Te duci acolo Âşi spui vorbe goale până nu mai poĂži.

Că vreĂži să daĂži un aspect ordonat forumului, sunt de acord; asta nu înseamnă că modalitatea de tratare a astfel de subiecte trebuie să fie cenzura. Pot fi Âşi mutate într-un "Hyde parc" al forumului...
 
Io cred ca chestia asta cu cenzura merge prea departe totusi. Dupa revolutie ni s-a spus ca corespondenta ne era cenzurata, telefoanele ascultate etc. Am citit chiar o carte despre cativa mari dictatori, printre care si Ceausescu. Autorul nu era roman, cred ca american era. Oricum a scris ca Ceausescu avea un birou dupa un perete si putea intra acolo sa asculte orice convorbire telefonica a oricui. Si mai scria desteptu' ca erau microfoane peste tot, chiar si sub scrumiera din bar. Daca era asa tehnologie inainte de '89 acuma aveam warp engine la Logan. Sa revenim la corespondenta. Daca ne gandim ca un plic trebuie descis, citita scrisoarea, lipit la loc, fara sa-si dea seama cineva, ne dam seama ca ar fi trebuit sa lucreze o gramada de oameni acolo. Oamenii astia trebuiau concediati dupa revolutie si ar fi fost someri, sau macar ar fi spus cuiva ce au facut. Eu n-am auzit de nimeni sa fi lucrat la asa ceva.

Unde vreau sa ajung: Cenzura asta a fost un fel de mit cu scopul de a ne inrai cat mai mult impotriva fostului regim, ca sa nu vedem adevarul despre lovitura de stat din 89. Numa' ca noua ne-a ramas in cap mai mult decat trebuia.

Ce se face pe forumul asta nu-i cenzura, ii moderare. Diferenta este ca la cenzura se filtreaza atent posturile, ba chiar se modifica unele, pentru a indrepta lucrurile intr-o anume directie. Aici nu s-a sters nimic. Totul este la locul lui. Daca citesc topicul ala aflu tot ce trebuie sa stiu. Chiar n-are rost sa fie continuat.
 
Salut,

fratilor, constat ca nu putem face diferenta intre cenzura, si tema forumului!

Indiferent cine are dreptate, tema forumului este modelismul feroviar si pasiunea pentru trenuri, orice discutii legate de tepe, situatii financiare, etc, pot in cel mai fericit caz sa existe la "Discutii pe marginea liniei", pentru ca nu au legatura cu tema acestui forum, sau daca adminii considera ca nu-si au rostul, nu pot exista deloc pe acest forum, nici macar acolo.

Ele pot insa exista pe alte forumuri dedicate acestui gen de discutii sau in particular.

Cum a spus si alcineva mai sus, nu s-a cenzurat nimic, s-a moderat, de aceea sunt niste moderatori ca sa isi faca treaba si sa intervina atunci cand discutiile deraiaza.



Chiar nu mai avem nimic bun de facut in domeniul feroviar? Sau epuizat toate subiectele? Ma indoiesc.
 
Stimati trenulisti,
Observ cu oroare tendinta de a da o nota de aprozar la aproape orice.
Si cind cineva doreste sa faca putina curatenie sau sa inchida aprozarul pentru ca pute,apare o gasca ce racneste"Jos cenzura!"!
De ce nu "Jos Iliescu" sau "Nu bom-be-lor bac-te-ri-o-lo-gi-ce"!! asa ca pe vremuri?
Daca va uitati putin peste regulamentul acestui forum veti observa ca :

. "Discutiile care nu au o minima legatura cu acest domeniu, pot fi permise in masura in care sunt acceptate de moderatori si administratori. Moderatorii/administratorii au dreptul de a inchide sau de a sterge discutiile fara legaturi cu acest hobby sau alte subiecte acceptate fara a da (in mod necesar) explicatii in cazul in care discutia respectiva nu aduce un plus de valoare forumului/site-ului"

Eu nu stiu cita valoare au adus cam 90 la suta din ce s-a scris in subiectul cu DA-ul.
Si in plus,v-as ruga ca inainte de a mai posta informatii de pe site-ul Ministerului de finante sa mergeti la un contabil care sa va explice ce inseamna acei indicatori si apoi sa emiteti judecati.Asa ar fi corect.

Eu va spun doar opinia mea personala-strict personala,nu vorbesc in numele nimanui.
Ca unul care am investit financiar si moral in acest forum,nu imi pica bine afirmatii gratuite de genul "Jos cenzura".
Vreau doar sa va precizez ca scopul infiintarii acestui forum a fost de a aduce comunitatea de pasionati feroviari-atit de farimitata si firava-la un loc si a contribui fiecare cu ce poate la cresterea valorii noastre ca modelisti si ca oameni.
Nu ne pozitionam imptriva nimanui,am mai spus acest lucru.Mai ales cind altii nu au dreptul la replica.

Nu ne intereseaza circul ieftin,denigrarea cu orice pret,vorbitul de dragul de a vorbi.
Repet,va rog sa studiati regulamentul,altminteri procedind aberant ne vom lovi doar pe noi,ca si comunitate.Pe nimeni altcineva.

Asa ca,opinia mea personala este ca daca doriti sa faceti gargara,nu ati ajuns bine in acest loc.
Veniti cu informatii pertinente,cu lucrari,cu articole care sa ne stimuleze interesul si atunci veti fi premiati si comunitatea va fi recunoscatoare.

Sper ca ati inteles corect mesajul meu.
sandy
 
Salut Sandy, Florin, Ionut

Ca moderatori nu trebuie sa va justificati in fata nimanui atata timp cat discutiile deraiaza de la subiect. Pur si simplu se sterg. In felul acesta raman doar informatiile utile de modelism.

Numai de bine sa auzim. :)
 
mity

stersul....asta o faceai pe RWF,ca sa fii in ton cu mai-marele...eu am cerut justficare si cred ca din bun simt mi s-a raspuns.