Da, multumesc mult pentru aprecieri. Si mie mi-au placut mult.
Intr-adevar, pe cutia vagonului este o imagine cu un alt vagon. Chestia este ca ambele vagoane sunt misto. Si cel din poza si cel din cutia de carton. Din ce am inteles vagonul din cutie este un fost vagon rusesc care a aterizat si pe la noi si pe la polonezi si pe la cehi dupa ww1. Cum era o penurie acuta de vagoane nedistruse, cred ca orice era bun. Probabil l-au pus pe osii de ecartament normal, i-au pus tampoane si le-au bagat la treaba. De fapt se vede ca sasiul si cutia vagonului (de fapt la ambele vagoane) este mai lata putin decat cele CFR din acea epoca, semn ca ar proveni de la un alt ecartament si deci alte gabarite. Am ramas surprins ca osiile montate ale acestor vagoane, osii care sunt din plastic. ruleaza surprinzator de bine. Mai ales pe liniile mele care sunt PECO Cod 100. Singura virgula ar fi mecanismele kkk. Ele exista insa nu prea functioneaza foarte bine. Vagonul este scurt, cursa este scurta, se mai blocheaza uneori si arcul este cam tare, zic eu. In plus si vagonul este cam usor. E adevarat, in cutie producatorul iti da o piulita ceva mai mica decat cele care se pun la tirfoane sau pe traverse, insa greutatea acesteia rezolva numai problema rulajului si sa nu cada in curbe daca o lipesti bine de podea in interior. Nu e suficienta si pentru a functiona cupla scurta. Cu cuple NEM vagonul ruleaza bine. Pe undeva este explicabil pentru un vagon facut de la 0 perete cu perete, longeron cu longeron, nu e un vagon de serie. Oricum eu am dat cateva ture pe diorama din expozitia de la Biblioteca Nationala cu cele doua modele SDV impreuna si cu vagoanele de oratanii tot de kit de la RST Modell si au rulat impecabil. Sper sa gasesc filmarea si o trimit. Le-am remorcat cu o micuta locomotiva din seria CFR cu nr 7311. Am uitat sa mentionez ca in kit-ul de montaj al vagoanelor SDV nu se gasesc decaluri CFR. Si am intors cutia pe toate partile si muchiile.
Referitor la vagonul G din poza de pe capacul cutiei da, e un vagon interesant. Ceva asemanator am bricolat si eu din vagoane Roco si le-am ceferizat. Ale mele au cabina de franar. voi pune si acele imagini aici dar mai intai sa le ,,developez", ca vagoanele sunt gata de mult.