De 20-50 pe accelerat sau pe rapid sa nu credeti ca ati scapat. In perioada sarbatorilor de iarna multe trenuri vor avea vagoane suplimentare plus alte cateva trenuri care vor circula suplimentar. Iar CFR cum are o groaza de vagoane si isi permite sa le tina pe tusa in Grivita veti avea norocul sa vedeti 20-50 , 21-80 sau 26-16 si pe rapide sau accelerate.
Saptamana trecuta am prins si eu P Marasesti-Iasi cu vagon seria 20-54.
Vad ca s-au schimbat si vagoanele lui R 661 care pana acum erau o amestecatura de 20-54 , 20-55 , 20-76 si 22-96 chiar si 20-49 odata cu 21-76. Un lucru bun insa R 827/826 Buc.Nord-Brasov-Buc.Nord continua sa aibe etajate modernizate care circula si pe Persoanale. Nu cred ca in toata Grivita nu sunt 4 vagoane 22-96 , 20-76 , 21-76 , 21-90 sau orice alt tip de vagon si pentru rapidul asta.
Pana ies 21-70-urile de la verificare sa tot mergi cu etajatul pe rapid. Nici nu ma mira de ce are 826 zilnic sub 130 calatori.
OFF-TOPIC :
Iata cate vagoane are CFR-ul din seriile urmatoare :
21-86 = 45
21-76 = 73 ->
21-70 = 11 ->
21-31 = 11 ->
20-76 = 60
20-83 = 18 ->
22-96 = 50 ->
84-96 = 7
26-16 = 109
36-16 = 38 ->
21-90 = ??
21-80 = ??
10-91 = 16 ->
10-70/90 = 13 ->
19-76 = 30
19-70 = 4
11-31 = 1 ->
30-76 = 21 ->
si exemplele pot continua , la fel si numarul vagoanelor , inca se mai modernizeaza vagoane din seriile de mai sus si nu numai.
La cate vagoane are CFR-ul toate trenurile Acc , R si Ic ar fi trebuit sa fie doatate cu vagoane civilizate cum ar fi salon sau compartiment , caldura , aer conditionat , prize , masute etc...