Pai Gags a fost un fel de struto-camila, un vagon pentru marfuri caracterizate de volum mare si greutate mica dotat cu guri de incarcare si clape de descarcare cereale, constructia lor incetand in '78.
Transportul cerealelor a fost preluat de Uagps, iar pentru marfurile voluminoase au ramas colegii Ggs si Gbs/Gbgs, eliberati si ei de transportul cerealelor. In final s-au introdus vagoanele Gas care se spune ca sunt Gags modernizate, defapt, dupa cum arata, se pare ca au luat un sasiu de Gags, o cutie de Gbs, au mai pus niste usi, si a iesit un Gas. Concomitent a venit o alta lovitura, si anume introducerea vagoanelor din seria H pentru transportul incarcaturilor cu volum mare si greutate mica.
Si asa Gags au disparut.