Sa inteleg ca se cam termina cu ideea de reparat pt 142.044( ii invidiez pe cei care in anii '90 au vazut-o functionand).Va deveni un glorios exponat static si va putrezi descompletata precum cele de la Sibiu sau Resita.....
......am sperat ca ne vom opri la bariara de la Ciochiuta,ca sa ma destrabalez in pozat,dar pina ce am trecut de pasaj,"frantuzoaica" inca n-a ajuns aici ...... </e></QUOTE>Aradon a spus:</s>ARAD - Dacă întâmplarea face ca trenul cu care soseşti sau pleci din gara CFR Arad să fie tras la linia 4 sau 5 şi nu eşti tănâr şi vioi poţi avea o problemă în momentul în care vrei să urci sau să cobori din el.<br/>
<br/>
Distanţa foarte mare între scara trenului şi peron face ca mulţi pasageri să aştepte mâna întinsă a unui binevoitor care să-l sprijine în temerara acţiune. Sau poate fi o coborîre sau urcare etapizată: un genunchi, apoi celălalt şi în final se ajunge în tren. Situaţia, chiar dacă pare hazlie, e dramatică pentru mulţi călători care stau în faţa vagonului calculând care ar fi cea mai uşoară variantă de urcare.<br/>
<br/>
Acum la pas, în viitor cu liftul<br/>
Conform datelor furnizate de Oana Brânzan, şef birou presa la Compania Naţională de Căi Ferate CFR SA, un proiect de mare amploare (care va fi derulat între 2011-2013 ) presupune reabilitare/modernizarea liniei de cale ferată Simeria - Curtici - Frontieră şi include lucrări de resistematizare a liniilor şi modernizarea peroanelor din staţia CF Arad. ââŹĹžProiectul mai prevede să se construiască o pasarelă pietonală care va facilita accesul direct (prin montarea unor lifturi şi a unei benzi rulante) la peronul de la linia I şi la încă trei peroane intermediare care vor fi realizate la liniile 2-3, 4-5 şi 6-7. Din punct de vedere tehnic, peroanele din staţia CF Arad vor respecta normele europene, ceea ce înseamnă că, după finalizarea lucrărilor, acestea vor avea 55 cm înălţime, 9,60 m lăţime şi 400 m (liniile 2-5), respectiv, 250 m lungime (liniile 6-7). ââŹÂ a precizat şeful biroului presă.<br/>
<br/>
Stadiul proiectului<br/>
Etapa actuala de analiză şi aprobare a studiului de fezabilitate va fi urmată de cererea de obţinere a finanţării, iar în ultimul trimestru al acestui an este planificată licitaţia pentru execuţie lucari<e>
mity a spus:Ă Ĺži când te gândeşti ca locomotiva franţuzească pozată mai sus, din gama BB 9200, trăgea în 1960 celebrul "Le Capitole" cu viteze de pana la 200km/h.
După ani de serviciu şi RK a ajuns şi la noi trăgând un marfar obscur la GFR.
Un filmuleţ de prezentare cu "Le Capitole"
http://www.youtube.com/watch?v=7g_cQf3xzyo
ce desiro avem noi au transmisie mecanica cu cutie de viteze automata. sunt practic niste autobuze.macleod a spus:(ca tot ma uitam sa vad ce motoare au desiro, daca se aseamana cu lde sau ldh)
Dr2005 a spus:mity a spus:Ă Ĺži când te gândeşti ca locomotiva franţuzească pozată mai sus, din gama BB 9200, trăgea în 1960 celebrul "Le Capitole" cu viteze de pana la 200km/h.
După ani de serviciu şi RK a ajuns şi la noi trăgând un marfar obscur la GFR.
Un filmuleţ de prezentare cu "Le Capitole"
http://www.youtube.com/watch?v=7g_cQf3xzyo
Cele de la GFR sunt BB25000 ... nu cred că sunt acelaşi model.

Folosim cookie-uri esențiale pentru a face acest site funcțional, și cookie-uri opționale pentru a îmbunătății experiența ta.