Ce am cumparat astazi

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

AdyAero

Well-Known Member
Trenulist
9 Septembrie 2008
602
371
42
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Am fazut acest tip de thread tip pe alte forum-uri si poate este util si la noi.

Regulile sunt simple: se postaza 1-2 (maxim) fotografii personale cu ce am mai cumparat cu o scurta descriere si eventual link catre magazin. Pozele se pot face cu telefonul si sa cumprinda imaginea de ansamblu a produselor cumparate, urmand ca prezentarea detaliata sa fie facuta in topicurile dedicate.
 
Incep eu:
Comandate de pe Aliexpress, 2 pantografe de culoare rosie, 2 de culoare gri dar au ajuns toate 4 de culoare rosie. Sunt identice (adica sunt turnate cu aceeasi matrita, nu sunt copii) cu cele hobby de la Piko dar la jumatate de pret. Transportul a costat 9 lei si a ajuns cu DPDul direct la usa, fara posta dupa doar 7 zile!
Tufisurile merita si ele banii, trebuie un pic curatate dar la banii astia (20 lei) sunt foarte ieftine.
Link catre magazin: https://www.aliexpress.com/store/gr...?spm=a2g0o.store_home.pcShopHead_13736306.1_0
Poza cu cumparaturile:
20201004_182419.jpg
 
Oricum, ne ˝laudam˝ in topicurile de prezentari. Aici putem sa postam inclusiv nimicuri ca cele postate de mine mai sus. Sper sa nu inceapa insa lumea cu ˝mi-am cumparat astazi o bucata de sina dreapta˝ :D
 
  • Like
Reacții: Lokomotiv Starter
Pe un forum de state este asa ceva dar cu luna respectiva, de pe 1 pana pe 30 sau 31. La fel, nu este doar de laudat, este pentru a vedea modele noi sau alte cumparaturi legate de modelit. Asa am luat mini servo de pe ebau cu 4$ bucata. Plastic, dar perfecte pt macaze.
 
Gasisem si 4 buc cu 1$, dar prea evident ca e porcarie. Acum sa vina si placa de vomanda pt ele si sa vad la teste daca merita investitia.
 
Foarte buna initiativa, asa ca ma alatur si eu


Am cumparat 4 bucati, la un pret ok, au ajuns in mai putin de 3 saptamani. Comanda a fost pentru un prieten, motoarele sunt chiar Mabuchi, lucrate foarte ok. (E drept nu le-am comandat pentru modelism, ci pentru o masina.)
Indivizii au destule chestii care sunt utile, in special pe parte de motoare.
 
Au ajuns saptamana trecuta de pe OLX: un vagon de acizi epoca III produs de Fleischmann (o sa incerc o conversie in CFR) si un vagon frigo de bere produs de Roco (poate o sa incerc si dintr-asta o inmatriculare CFR fictiva). Vagonul de acizi are o scarita mai subreda, in rest este in stare perfecta.
20201005_124424.jpg20201005_124437.jpg
 
numai foto personale? pentru ca tocmai am cumparat de pe ebay o locomotiva Piko BR 38. Asa cu fac de multi ani, locomotiva o sa fie vopsita si inmatriculata CFR.
pozele vanzatorului

DR BR 38.234.jpg

DR BR 38.234 2.jpg

DR BR 38.234 3.jpg

DR BR 38.234 4.jpg
 
  • Like
Reacții: cosmin78
Regulile acceptate de obicei in acest tip de thread sunt 1-2 poze personale, deja aici avem o mini-prezentare.
Acest thread poate capata si o functie dubla, intrucat multi doar cumpara dar nu fac prezentari sau prezinta putine dintre modelele cumparate, daca sunt useri interesati pot face o cerere de prezentare.
 
Satul de vechiul aerograf care avea deja vreo 20 de ani si incepuse sa isi arate partile vechi, am trecut la artileria grea. Nu de justifica tun de 300mm, asa ca am trecut la clasa medie, dar profi. Dublu efect, cromat total, testat pe podul de plastic de la Central Valley la patinare. Daca tot sant cu mai mult de jumatate din locomotive cu Kato, am pastrat tonul cu producatorii japonezi. Poze:
IMG_20201009_101148.jpg


IMG_20201009_101205.jpg


IMG_20201009_101321.jpg
 
Am zis ca daca tot situatia medicala se strica de la o zi la alta macar sa imi iau din timp cadoul de Craciun ca nu se stie nicodata cand intram in vreo izolare ceva...
O locomotiva electrica tip E69 de la Fleischmann (este noua si provine din startsetul 481702 iesit din productie).
Startsetul mai continea si 2 vagoane de pasageri si un vagon de transport marfuri dar restul de startset l-a cumparat altcineva separat. Am vazut ca Roco produce vagoane de acest tip cu codul 54203 dar ar trebui demontate, vopsite si inmatriculate (link catre startset- > https://www.fleischmann.de/en/product/238168-481702-0-0-0-0-0-001001-1/products.html). Modelul produs de Fleischmann poate urca pante de 35% intrucat are un sistem de cremaliera iar in startset se gaseau si benzi cu dinti care trebuiau prinse de sina.
20201009_145446.jpg
Aici alaturi de surata Piko care bate mai degraba spre 1:80 ca scara, probabil au fost limitari la vremea respectiva date de posibilitatile mecanice sau poate nu le-a pasat sa iasa un model corect ca scara.
Un camion MAN F8 sub forma de kit, am si grila ROMAN fotodecupata si o sa o schimb la montaj.
20201009_145608.jpg
 
  • Like
Reacții: sesamcave și GFN
Cu asta o sa faci un fel de "retro-engineering". Cei de la Märklin s-au chinuit sa transforme locomotiva DC de la Trix in AC si tu o sa faci exact invers :)
 
Din ce vad, este Hamo, deci de-a gata in DC. Dar un kit HLA si un decodor cu sunete in firea lor (ma gandesc la Zimo) fac minuni ( a se citi ca aduc locomotiva in 2020, adica ii mai dau un plus de viata pentru niste ani buni de acum incolo)