BR 80 Roco (cod 63289) - modificari

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
@andreiul .. daca vrei ceva de la modelul acela iti recomand o firma "beton" : weinert ! Au kit-uri de superdetaliere a modelelor (nu numai tot modelul ) , nu sunt chiar scumpe , si poti sa faci un mic "optical tuning" ! Pe net cred ca sunt cel putini 2 modelisti care dau detalii despre acest model hobby transformat intr-un model adevarat .
Din pacate paginile nu le-am salvat , iar acum nu dau de ele :(|)
p.s. restul e ......... gargara 8)
 
Azi am avut chef sa fac poze, asa ca am sa va arat ce am mesterit la BR80 - Roco. Deasemenea, in poze mai sunt si niste vagoane Roco pentru care am facut incarcaturi, precum si o Kibri 9434 - la care am mai adaugat eu niste carbune, ca nu mi-a placut plasticul acela.

Iata ce a iesit:





































BR80-ul a primit 2 Gigei, precum si led-uri smd galben-portocaliu (nu stiu cat de bine se vede in poze).
 
andreiul a spus:



BR80-ul a primit 2 Gigei, precum si led-uri smd galben-portocaliu (nu stiu cat de bine se vede in poze).

Frumos modelul cu lumini cit mai realiste,gigeii,de ce sunt amindoi pe o latura?
 
traversele le puteti face chiar din traversele de la liniile flexibile.se merita sa strici o linie flexibila pentru a obtine 2 tipuri de incarcaturi,traverse si linii :wink:
 
multumesc, sunet super led-urile; au chiar si picioruse, pentru o lipire mai usoara; in poze nu se vede foarte bine culoarea lor; este un galben portocaliu; arata excelent; le recomand pentru aburoase. Deasemenea, ceea ce nu se vede, este ca am setat decodorul astfel incat luminile sa se aprinda progresiv.
 
@andreiul in afara de faptul ca ai mizgalit-o si i-ai pus lumini doar in spate, i-ai mai facut vreo modificare importanta :?: :roll:
ceva de genul:
modificare/montare lumini fata/spate
schimbarea bielelor cu unele complete
montare decodor cu sunet
montare generator de fum
montare tampoane cu arc cu dunga alba pe margine (nu vopsite cu o carioca sau pensula)
montare geamuri
montare alte accesorii dupa preferinta
------
montarea de scarite in spate este simpla, dar mai complicat este polizarea celor existente imprimate pe carcasa. asa ca nu as recomanda......unui incepator
 
- am inlocuit becul cu led-uri smd fata/spate - in spate am facut ghidaj de lumina
- generatorul de fum l-am dat afara, pt ca nu ma pasioneaza (locmotiva a venit cu generator de fum)
- am montat decodor fara sunet (ESU LokPilot v3.0) - din cate am vazut, e posibil sa intre si cel cu sunet (ESU LokSound V3.5); difuzorul merge pus pe tavan
- am montat geamuri si paravanturi
- bielele nu le-am schimbat pt ca ma costa mai mult decat am dat pe locomotiva
- am montat (inca nu am poze facute) furtunele de frana si am vopsit robinetii de la furtune cu rosu
- am schimbat cuplele cu cuple scurte roco.

O sa urmeze montarea altor felinare in fata, pentru ca nu am reusit sa pun lumini in cele existente) - provenienta Piko

Montarea tampoanelor cu arc, biele, etc, implica niste costuri care nu se justifica dupa parerea mea.
 
salut tuturor; in aceasta seara mica aburoasa a primit de "iepuras" o pereche de biele complete; deasemenea, saptamana viitoare se intrezareste o vopsire completa, pentru a scapa de 'negrul de plastic". Pana una alta, iata ce a iesit: