Automotoare seria 77-900

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
cristiCFR a spus:
Cateva curse sunt facute cu LVT-uri , dar acestea vor disparea cat de curand din circulatie, intretinerea lor este mult mai costisitoare fata de cea a unui 900.
După acelaÂşi principiu după care unele regii de transport preferă să Ăžină de Ikarusuri Âşi Dacuri că la alea se pricepe orice mecanic :)
Pana si Regiotrans a preferat sa inchirieze automotoare 900 si nu LVT-uri.
Pentru că, deocamdată, s-a extins mai mult decât îi Ăžine parcul circulant... mă îndoiesc că e vreun călător (membrii forumului se exclud :lol: ) care perferă să meargă cu Malaxa Âşi nu X4500.
desi scutura mai rau ca un 900
Nu cred... am mers cu X4500 la Întorsura Buzăului (Âşi pe ConstanĂža - BucureÂşti - BraÂşov, dar aici e altă treabă) Âşi nu mi-am muÂşcat limba ca în malaxa de pe PiteÂşti - Curtea de ArgeÂş, care Âşi la relanti te scutura zdravăn.
 
Era vorba ca ramele electrice aduse in loc de Desiro electric scutura mai rau ca malaxa?
In fine, eu imi amintesc ce placut era prin anii '90 mergeam cu Malaxa 750+900 ca accelerat Arad-Vascau! si niciodata nu gaseam loc in 750, eu ajungand in ultimele secunde inainte de plecarea trenului(fapt normal la mine de 20 de ani incoace), asa ca ajungeam in verdeata si chiar aveam parte de 4 ore pana la Stei de un masaj gratuit :D
Cam asa arata de fiecare data cand am mers incolo:

Poza e facuta de Andrei Frangopol acum 6 ani.
Mie mi-au fost simpatice automotoarele cat timp au fost verzi. Gasiti aici poze reusite cu ele de care majoritatea stiti.
De cand au fost modernizate le-am evitat atat pe cele 900 cat si pe cele 1000, preferand autobusul :evil:
 
Nu cred... am mers cu X4500 la Întorsura Buzăului (Âşi pe ConstanĂža - BucureÂşti - BraÂşov, dar aici e altă treabă) Âşi nu mi-am muÂşcat limba ca în malaxa de pe PiteÂşti - Curtea de ArgeÂş, care Âşi la relanti te scutura zdravăn.
Ma refeream la Rama Electrica Z , nu la x4500 :p

Cat despre motivul pentru care te scutura 900 e acelasi ca la LVT, am scris mai sus, nu mai comentez :p
Pentru că, deocamdată, s-a extins mai mult decât îi Ăžine parcul circulant... mă îndoiesc că e vreun călător (membrii forumului se exclud Laughing ) care perferă să meargă cu Malaxa Âşi nu X4500.
Atunci de ce isi permit sa vand sau sa inchiriaze automotoare la alti operatori ?
Sincer pe ei ii intereseaza mai mult subventia decat ce prefera navetistul
Dragos sa fim serios, la privati se merge pe economie la sange,
Daca iese mai ieftin sa inchirieze un automotor 900 la cati calatori is pe Gataia - Jamu Mare atunci la ce rost sa bagi un x4500.
 
Acuma cristiCFR la toate vede numai bube, toate scutura mai mult ca un 900 dar si el e melancolic ca si mine dupa malaxele din anii 90, mai ales 750 si 1000 de inainte de modernizare. Din pacate a venit Necolaiciuc(cam tot pe vremea lui a fost si ideea asta stupida din cate imi amintesc) sa le modernizeze, mai bine le inlocuia decat sa isi bata joc de ele.
Sa nu mai vorbim de halul in care arata verde tipator cu galben cele 900 in zilele noastre la ultima derutizare :D . Din cele ramase probabil ca cei de la regio vor lua cateva ca banuiesc ca-s cele mai ieftine, dar cum vor sa taie bilete la calatorii obisnuiti cu leu la nas cand le ofera aceleasi conditii :fluierat:
 
eu sunt deacord cu cristi cfr,dar recunosc ca chiar daca imi plac malaxa 900 trebuie sa spun ca nu imi place nou schema de vopsire,verdele se potrivea mai bine :lol:
 
995 ca tren personal intre Pitesti si Curtea de Arges, 25 februarie 2009:

82292711.jpg
 
StimaĂži colegi, iată postez Âşi eu câteva poze cu 973 la ChiÂşineu CriÂş, poze făcute în această lună.





enjoy 8)
 
Completez colecĂžia cu numărul 991, fotografiat de mine astăzi la Sântana. Mecanicul m-a lămurit că aceste motoare rămân pe rutele Arad Sântana, Arad Cermei (Ineu-Cermei) dar Âşi spre Grăniceri. Mâine, aviz lui CristiCfr :D , revin cu poze la Malaxa 1000, tot în Sântana.



 
am fost pe ruta cermei-ineu azi si 956 s-a defectat de doua ori intre halta teuz si ineu :(