Alegere start set

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

catalin76

Member
18 Februarie 2009
20
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Dat fiind faptul ca nu am foarte multa experienta in trenulete, as avea cateva intrebari la care sper sa primesc raspuns.

Am cumparat un start set Joeuf compus dintr-o locomotiva si 4 vagoane. M-am gandit apoi sa fac un circuit mai mare si am ajuns la concluzia ca trebuie cumparata sina. Surprinderea a fost destul de mare cand am constatat ca sinele de acest tip nu sunt compatibile cu PIKO (am inteles ca sunt printe cele mai calitative, sper sa nu ma insel) sau alti producatori. Cred ca Joeuf se adreseaza mai mult copiilor...Prin urmare intentionez sa scap de acest format de sina si sa trec pe un alt producator.
Ce imi recomandati?

Referitor la start set, am observat ca start set-urile digitale desi mai scumpe ofera mult mai multe satisfactii si m-as orienta catre asa ceva. Din nou apare intrebarea, catre ce producator sa ma orientez?
 
@hobbysat...nu crezi ca l-ai bagat pe Catalin direct in paine? I-al si tu mai usor...

@catalin76...iti recomand sa folosesti sina Piko..e buna, nu cocleste...sau daca nu se pune accentul pe cantitativ ci pe calitativ iti propun sa incerci sinele Roco geoLine care au deja terasament si sunt mai bune decat cele Piko-parea mea!

Ca material rulant iti propun sa cumperi Piko si Roco. Momentan acestea sunt la putere. Daca iti permiti poti alege TRIX, FLEISCHMANN , Rivarossi s.a...sau Marklin(dar acestea sunt doar pe AC--roti neizolate...si o linie in plus pe mijloc la sina)

In rest este decizia ta(ce fel de modele alegi)...-cheia e la tine....spor la macheta! :D
 
Sinele Piko A-Gleis sunt OK si geometria lor este usor de inteles si de utilizat. Deoarece plasticul din care sunt realizate traversele este oarecum moale, aceste sine sunt relativ silentioase. Cu putina atentie, se pot construi circuite frumoase si ample. Macazurile au mecanisme cu arc care permite folosirea lor corecta chiar si fara actionarile electrice. Doua micutze dezavantaje: distantele dintre acele si contra-acele macazurilor sunt cam mici, ceea ce poate cauza probleme unor trenuri realizate mai putin ingrijit, respectiv papucii metalici de conectare a sinelor sunt cam "exacti" si necesita un pic mai multa atentie la imbinare. Faptul ca sinele au inaltimea de 2.5mm este benefic pentru ca asigura rularea si a unor trenuri mai vechi, cu buza bandajului mai proeminenta, insa, pentru unii mai rigurosi, diferenta de 0.4mm pana la inaltimea de 2.1mm, conform realitatii, poate fi deranjanta.
 
Sinele RocoLine fara terasament seamana cu cele Piko A-Gleis, dar inaltimea sinelor este de 2.1mm si geometria este ceva mai simpla si diferita de Piko. Macazurile nu au mecanisme de mentinere a acelor in pozitiile corecte, ceea ce necesita montarea de actionari, insa au posibilitatea de alimentare a inimilor conform pozitiei acelor, ceea ce asigura alimentarea neintrerupta a trenurilor care circula corect.
 
Facand abstractie de Lima si Jouef (care fac mai mult jucari), Piko sunt vazute ca modelele ieftine, Roco sunt mai scumpe dar si mai bune calitativ. Daca esti sigur ca iti plac trenuletele si vrei sa bagi bani, atunci treci direct la Roco, daca nu esti sigur sau doar experimentezi, atunci Piko.
 
Sinele RocoLine cu terasament sunt spectaculoase, datorita faptului ca terasamentul este amplu si, dupa catalog, conform realitatii. Tronsoanele de cale ferata sunt exact cele RocoLine descrise mai sus, montate pe terasamentele din cauciuc moale si intarituri din plastic. Dezavantajul consta in faptul ca terasamentele trebuie... decupate :confused: atunci cand se monteaza un macaz :?
Deoarece n-am prea lucrat cu sinele Roco GeoLine, nu le voi comenta :D
 
Si acum... preferatele mele, sinele Fleischmann Profi-Track cu terasament 8)
Geometria este si mai simpla decat cele anterioare, inaltimea sinelor este de 2.5mm, iar terasamentul este mai ingust si mai jos decat cel RocoLine, ceea ce asigura aranjarea/rearanjarea in fel si chip, fara a mai fi necesare decupaje. Totusi, ansamblul traverse+terasament este realizat din plastic foarte dur, ceea ce face aceste sine sa fie cam galagioase.
Macazurile au mecanisme cu arc care mentin acele in pozitiile corespunzatoare. Distantele dintre ace si contra-ace sunt cam marisoare, dar acest "amanunt" face ca toate trenurile mele, noi sau vechi, sa treaca peste macazuri fara probleme. In plus, inimile sunt dotate cu fasii metalice, care dau posibilitatea trenurilor sa se alimenteze prin... marginile buzelor de bandaj, indiferent de pozitia acelor :aplauze:
 
Ca sa poti alege un start-set, este bine sa pui in balanta calitatea si cantitatea sinelor, calitatea locomotivei si a vagoanelor, tipul si caracteristicile statiei digitale si... pretul. De asemenea, daca vei dori sa extinzi circuitul miniferoviar, este bine sa mergi in continuare pe acelasi tip de sine din start-set. Din fericire, aceasta "restrictie" nu se aplica si trenurilor 8)
 
In primul rand trebuie sa pun cateva intrebari:

In viitor vrei sa iti construiesti o diorama? (daca da, eu personal nu as alege sine cu terasament; daca vrei sa te joci pe podea sinele cu terasament sunt mai mult decat indicate

Vrei pe analog sau pe digital?

Cam la cea epoca te-ai gandit? Epoca = perioada de timp careia i-a apartinut garnitura de tren din setul pe care il vrei.

Care este bugetul alocat acestei investitii?

In momentul in care iti vei clarifica raspunsurile la aceste intrebari, iti va fi mult mai usor sa alegi.

Eu momentan am sine Piko; mi se par ok, mai putin faptul ca au traversele de culoare neagra, iar pe macaze, unele locomotive se incapataneaza sa se opreasca, datorita constructiei macazului.

Succes!
 
In primul rand va multumesc pentru raspunsurile voastre prompte si la obiect, in al doilea pentru ca am pocit numele Jouef, dar ati fost toleranti :lol:


Deocamdata nu ma gandesc sa construiesc o diorama, vreau doar sa construiesc un circuit, pe care sa-l pot amplasa pe podea si sa achizitionez o locomotiva + cateva vagoane, ca punct de plecare.

M-as orienta catre digital, din ceea ce am studiat, am inteles ca ofera multe satisfactii dar si preturi pe masura :D


Dupa cum spuneam am luat o mare teapa....am facut o investitie in acest start set, am achizitionat apoi inca vreo 3 vagoane + sine, ulterior am realizat ca nu este ceea ce am nevoie, fiind un producator destul de slab pe piata si care se adreseaza copiilor cum spunea si @shoppy

Sunt dezamagit, dar sa dam vina pe cel care mi l-a vandut :) L-am rulat o singura data de test... poate am sa reusesc sa vand tot ce am acum si sa recuperez o parte din bani, apoi sa investesc in ceva de calitate.

Aveti idee, am vreo sansa daca il pun in sectiunea de vanzari??
 
pune-l si apoi vezi cum merge...ca oferta ai o foarte mare varietate de start-set-uri la Roco,Fleischmann,Trix.trebuie doar sa
studiezi oferta foarte atent :)
 
multumesc de sfat, am sa fac cateva poze si o sa il pun in vanzare...nu prea am insa idee de preturi....

orientativ http://jouef.hornbyinternational.com/all-products/train-sets/hj-1011/ asta ar fi start set-ul, mai am niste sine, vreo 2 macaze...
 
Calin_CBR a spus:
catalin, dar tu de unde ai cumparat start-set-ul?

L-am achizitionat de la http://www.trenulet.ro
Au un magazin in Crangasi, aveau acolo si start set-uri PIKO, dar mi s-a spus ca acesta e bun ptr incepatori (bun, ca nu aveau ei vanzare la Jouef...). Garnitura arata destul de bine mi-a placut, dar sinele destul de scumpe din ce am vazut. un macaz de stanga si unul dreapta le-am achizitionat la 100RON

Locomotiva e chiar faina, un diesel SNCF BB epoca V, dupa cum scrie pe site la ei.
 
catalin76 a spus:
L-am achizitionat de la http://www.trenulet.ro
Au un magazin in Crangasi, aveau acolo si start set-uri PIKO, dar mi s-a spus ca acesta e bun ptr incepatori (bun, ca nu aveau ei vanzare la Jouef...). Garnitura arata destul de bine mi-a placut, dar sinele destul de scumpe din ce am vazut. un macaz de stanga si unul dreapta le-am achizitionat la 100RON

Locomotiva e chiar faina, un diesel SNCF BB epoca V, dupa cum scrie pe site la ei.

Am si eu un Jouef, parerea despre el e cam medie, adica se poate si mult mai bine, dar pentru banii respectivi, sa zicem ca ar fi cam ok.

Iar macazele la 50 RON bucata mi se pare imens. In uk era parca vreo 6-7 lire bucata, si asta fara discount-uri & stuff. Mai bine cumparai niste macaze mehano (cam de aceeasi calitate, daca nu chiar mai bune), si te ducea la juma de pret. Ca profil sunt perfect compatibile, singura problema e la unghiuri de curbura, ca Jouef lucreaza la 22.5 grade macaz, 45 grade la curbe iar mehano la 20+10 macaz si 30 grade sine curbe. Mai luai de la rally vreo 2 sine curbe de compensare si oricum ieseai la juma de pret.

Apropos, de curiozitate, la modelul tau e la fel cu motorul pe axele din spate ale locomotivei sau esti norocos sa ai cu transmisie 4x4 (ma rog, la trenuri deja e 8x8 :D)

Si eventual zi-mi si mie cat a fost trenul (eventual pe pm daca nu vrei sa le faci antireclama).
 
macleod a spus:
Iar macazele la 50 RON bucata mi se pare imens. In uk era parca vreo 6-7 lire bucata, si asta fara discount-uri & stuff. Mai bine cumparai niste macaze mehano (cam de aceeasi calitate, daca nu chiar mai bune), si te ducea la juma de pret. ....


...iar dupa ce ii rugineau macazele mehano isi dadea seama ca cele de la Piko la 12 euro bucata erau muult mai bune,caci sunt
facute din alpaca(aliaj Ni-Ag) :wink:
 
ptr @macleod ti-am trimis PM, sa imi spui daca l-ai primit, am senzatia ca nu imi functioneaza PM-urile...ma uit in sent messages si nu imi apare nici un mesaj