Alegere start set

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
salut catalin76, sa stii ca eu sunt posesorul unui set de start Roco 51238 si sunt foarte multumit de el , dupa aceea la extindere gasesti linii la vinzari/cumparari/schimburi de pe acest forum la jumate de pret bulk, iar pretul setului daca faci diferenta intre roco.ro si roco.cc ai sa vezi ca sa scumpit, acum tu alegi ! :aplauze:
 
mi-ar fi prins bine putina germana ca sa ma descurc pe roco.cc :)

Ma uit acum pe roco.cc si vad ca sunt o multime de simboluri explicative ptr fiecare model, va trebui sa primesc indrumare asupra lor :D

Daca optez ptr digital, am observat ca in start set primesti o telecomanda care din cate am citit eu poate comanda un numar mai mare de trenuri? corect?

Ma gandesc sa achizitionez un start set pentru inceput(tot pe roco m-am hotarat si eu sa merg) si apoi, in timp sa mai achizitionez vagoane, locomotive, sine, diverse accesorii.
 
paralela intre cele doua site-uri era pt. pret plus ca la cel din bucuresti setul este pe stoc la pretul vechi. da multimaus poate comanda mai multe garnituri + macaze sau semafoare in acelasi timp. daca te uiti la pretul separat la sistemul digital si ce include un startset digital vezi diferenta :idea:
 
vreau sa pun in vanzare start set-ul Jouef, dar nu stiu cum sa identific tipul vagoanelor (epoca, etc...)....la sine e simplu ca au un cod pe spate. vreo idee care sa ma ajute?
 
cred ca cel mai bine dai codul de produs (ca e doar start set) HJ1002 parca era sau ceva asemanator; oricum e din categoria celor de jucarie (cele cu 1xxx), asa ca nu prea cred ca conteaza din ce epoca sunt; eventual baga niste poze relevante si ar trebui sa ajunga

poate bag si eu tgv-ul meu tot de la jouef, dar mai astept un pic :p
 
Am nevoie de o documentatie ptr geometria sinelor de la PIKO, unde gasesc asa ceva? vreau sa stiu ce inseamna exact un R2, R3, lungime, raza de curbura, s.a.m.d
 
Cauta asa ceva pe net. Sau daca nu gasesti da-mi mailul si ti-l trimit atasat

PIKO A-Gleis Flyer.pdf

E in germana dar cred ca se intelege destul de bine (nu de alta dar desi cica am ceva ani de germana facuta prin scoala, nu prea s-a lipit de mine, asa ca daca am inteles si eu cred ca ai sanse mari sa intelegi si tu).
 
Multumesc @macLeod ptr raspunsul prompt. Pdf-ul este exact ce aveam nevoie.

@BR01DB am mai cautat pe site la ei dar nu am gasit exact informatia de care aveam nevoie.
 
m-ar mai interesa ptr Roco Geoline, dat fiind faptul ca o sa folosesc parchetul ma gandesc ca sina cu terasament de la Roco ar fi mai buna. Daca ai ceva info, te rog trimite-mi. Ramane apoi sa ma decid daca merg pe Piko sau Roco.

Nu cumperi niste sina Jouef ptr start set-ul tau? poate vrei sa-l extinzi :D :D
 
Am deja Jouef si vreau sa scap de el, ca nu prea se impaca cu sinele lui troacele de la Mehano (sare la macaze intr-o veselie).
Iar ce am de la Roco, mi-e cam mila sa le plimb pe jos prin praf. Poate dupa ce ma apuc si eu de o diorama ceva, sa fie si la propriu la inaltime :D.
Hai ca ma apuc sa caut si de Roco geoline, ca ma intereseaza subiectul. Dar sa-mi trimiti si mie pe mail poza aia originala cu sinele Jouef (sau sa-mi zici unde gasesc originalul la rezolutie cat mai mare), ca sa pun la catastif.
 
salut catalin76, te sfatuiesc sa cumperi un startset digital de la Roco, fata de Piko este mult mai bun si daca-l pui pe parchet sa cumperi si cauciucurile de sub linii pt. amortizare a zgomotului
 
Multumesc de sfat, oricum cred ca voi lua pe componente, am vazut ca se vindeau la un moment dat pe aici cele necesare alimentarii + multimouse, mai iau niste linii, apoi vagoane, locomotive. Dar tot nu am gasit nimic despre Roco, dimensiuni sine, raze de curbura, etc...paote nu stiu unde sa caut, ma gandesc ca ar trebui sa fie un deva un document cu toate astea...
 
Le gasesti usor una cate una daca le cauti pe net prin diverse site-uri.
Din pacate n-am gasit nimic pana acuma in genul pdf-ului ala de la piko, care sa cuprinda cat mai multe si eventual si cu exemple de bucati de circuit.