Buna ziua,
Am intrat un picut in h0e cu o locomotiva Faur L45H dar nu am sine sa o rulez. Am studiat un pic piata sa vad ce as putea gasi, nu am diorama asa ca voi rula pe covor, motiv pentru care as prefera sa fie cu terasament. Deocmdata locomotiva este analogica dar o sa o trec pe digital.
M-am ocupat mai mult de compartia Peco vs Fleischmann:
Peco h0e: setul de start Peco ST400: https://peco-uk.com/products/starte...vctFqu8r3wlXLr6qK8Nnk-1&variant=7435699552290
Avantaje:
- Este scara h0e cu spatiul intre traverse cat de cat apropiat de realitate
- Macazele arata cum trebuie pentru scara h0e
Dezavantaje:
- Extensii scumpe. 4 sine extra costa undeva pe la 30 de euro
- Nu are terasament
Fleischmann N
Avantaje:
- Mai ieftine decat setul Peco, inclusiv extensiile. Se gasesc pe la toate magazinele.
- Au terasament
Dezavantaje:
- Traversele nu sunt la scara
- Am vazut oameni care se plang de ele, in special de macaze
M-am uitat si la Roco h0e dar nu imi este clar daca pot sa folosesc macazele fara polarizarea inimii, dat fiind ca o sa montez circuitul pe covor si nu pot sa intind cabluri peste tot (link catre macaz Roco: https://www.roco.cc/rde/produkte/gleise/h0e-gleis/weichen/32409-schmalspurweiche-links.html )
Am vazut colectionari care se plang si de sinele MiniTrix...
Altii recomanda sinele Arnold la N care sunt superioare celor Fleischmann dar eu nu gasesc la ei pe site nimic de sine N ci doar de TT.
Ce recomandari aveti pentru mine?
Am intrat un picut in h0e cu o locomotiva Faur L45H dar nu am sine sa o rulez. Am studiat un pic piata sa vad ce as putea gasi, nu am diorama asa ca voi rula pe covor, motiv pentru care as prefera sa fie cu terasament. Deocmdata locomotiva este analogica dar o sa o trec pe digital.
M-am ocupat mai mult de compartia Peco vs Fleischmann:
Peco h0e: setul de start Peco ST400: https://peco-uk.com/products/starte...vctFqu8r3wlXLr6qK8Nnk-1&variant=7435699552290
Avantaje:
- Este scara h0e cu spatiul intre traverse cat de cat apropiat de realitate
- Macazele arata cum trebuie pentru scara h0e
Dezavantaje:
- Extensii scumpe. 4 sine extra costa undeva pe la 30 de euro
- Nu are terasament
Fleischmann N
Avantaje:
- Mai ieftine decat setul Peco, inclusiv extensiile. Se gasesc pe la toate magazinele.
- Au terasament
Dezavantaje:
- Traversele nu sunt la scara
- Am vazut oameni care se plang de ele, in special de macaze
M-am uitat si la Roco h0e dar nu imi este clar daca pot sa folosesc macazele fara polarizarea inimii, dat fiind ca o sa montez circuitul pe covor si nu pot sa intind cabluri peste tot (link catre macaz Roco: https://www.roco.cc/rde/produkte/gleise/h0e-gleis/weichen/32409-schmalspurweiche-links.html )
Am vazut colectionari care se plang si de sinele MiniTrix...
Altii recomanda sinele Arnold la N care sunt superioare celor Fleischmann dar eu nu gasesc la ei pe site nimic de sine N ci doar de TT.
Ce recomandari aveti pentru mine?