Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Caile Ferate "La Ursu"

Colectii personale de trenulete
Scrie răspuns
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Iul 08, 2014 2:16 pm

Culorile mele favorite sunt albastru şi roşu Imagine
[Link Removed for Guests]
Pe linia exterioar㒠se afl㒠trenul expres, tractat de locomotiva electric㒠060-EA CFR seria 40, iar pe linia interioar㒠se afl㒠un tren de marf㒠tractat de locomotiva diesel BR216. Ambele locomotive au farurile aprinse şi, deoarece ambele au decodoare cu sunet, era şi de aşteptat ca funcţiile F1 s㒠fie activate. în plus, 060-EA CFR are activat㒠funcţia F8, care ră’spunde de aprinderea farurilor centrale în sensul de mers. Pentru conformitate:
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
îmi place tare mult ideea conducerii celor dou㒠trenuri cu dou㒠controllere separate Imagine
în aceast㒠configuraţie s-a întâmplat şi o premier㒠mondial㒠absolută’: RocoMultiMouse (roşu) a citit valori reale ale CV-urilor Imagine. Daaaa, ştiu, pentru mine este premier㒠Imagine, fiindc㒠pe vremuri am avut şi eu RocoMultiMouse roşu plus amplificatorul Roco 10764. Știam c㒠aceast㒠combinaţie nu permitea RocoMultiMousului s㒠afişeze valorile reale ale CV-urilor fiindcă’... pur şi simplu "cutia neagră’" nu era în stare s㒠i le trimit㒠Imagine, fapt pentru care am schimbat rapid macazul spre staţia LenzSet100 Imagine
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
danny224

Mesaj de danny224 » Mar Iul 08, 2014 10:41 pm

Spune-mi te rog cat de repede se duc bateriile din preferata albastra? :grin:
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Iul 09, 2014 9:08 am

înc㒠nu ştiu :-)
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Iul 14, 2014 8:35 am

RocoMultiMousePro (albastru) îşi gospodă’reşte bateriile, stingându-şi afişajul la câteva secunde dup㒠ce a fost acţionat㒠o comandă’, respectiv oprindu-se dac㒠nu este acţionat vreme de câteva minute.
întrebare întrebă’toare: îşi mai aminteşte cineva cum se poate conecta un RocoMultiMouse (roşu) la staţia LenzSet100, printr-o modalitate simpl㒠pe cât posibil?
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Lun Iul 14, 2014 9:37 am

mpursu scrie:întrebare întrebă’toare: îşi mai aminteşte cineva cum se poate conecta un RocoMultiMouse (roşu) la staţia LenzSet100, printr-o modalitate simpl㒠pe cât posibil?
Cu un cablu ? :lautar: :mrgreen:
Nu cumva trebuie schimbata adresa X-bus cu una de slave ?
""Acum, pe de laturi incep sa ramana<br>
Semnale, macazuri, vagoane si fum.<br>
Trec umbre de oameni cu steaguri in mana<br>
Si trenul, navalnic, se-asterne la drum.""    Colibri<br><br><br>
dac

Mesaj de dac » Lun Iul 14, 2014 12:03 pm

Cu un adaptor de la RJ12 la DIN5. Uite schema aici (vezi NetBox):
NanoXmaus + Roco 10764 + GenLI-S88 + Rocrail
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Iul 14, 2014 12:23 pm

mpursu scrie:...îşi mai aminteşte cineva cum se poate conecta un RocoMultiMouse (roşu) la staţia LenzSet100, printr-o modalitate simpl㒠pe cât posibil?
... împreun㒠cu controllerul staţiei LenzSet100 (întrebarea a fost incompletă’) :-)
dac

Mesaj de dac » Lun Iul 14, 2014 12:54 pm

Controllerul Lenz il conectezi normal, iar MMausul la mufa LMAB (cele 4 fire centrale, conform schemei lui Paco). E posibil sa fie necesara alocarea manuala a unei adrese MMausului, intrucat nu stiu daca Lenz stie sa ii aloce una in mod automat.
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Iul 15, 2014 10:01 am

Mulţumesc! Voi încerca şi eu.
între timp... se pare c㒠expresul meu a devenit prea greu de tractat din cauza culegă’toarelor de tensiune care-i frâneaz㒠roţile, fapt pentru care locomotiva 060-EA CFR începe s㒠nu mai fac㒠faţ㒠:oops:
Chiar aşa, fenomenul se cheam㒠"cabrare"?
Deja încep s㒠m㒠gândesc la modificarea culegă’toarelor Tillig, pe care le-am montat în vagoanele Balkan Express, astfel încât ele s㒠nu mai calce direct pe roţi, ci pe osiile plasate una-aşa-şi-una-invers. Astfel culegerea bipolar㒠per boghiu va fi menţinută’, iar frânarea roţilor va fi mult mai "blândă’".
gamitzu

Mesaj de gamitzu » Mar Iul 15, 2014 10:38 am

A doua varianta ar fi sa-i mai adaugi greutate prin colturi pe sub carcasa pe unde merge, desi cred ca are destula. Am patit si eu asa ceva si cred ca de vine este modul de a culege curentul din sine. Eu nu inteleg de ce nu folosesc metodele de la N si la HO. Sa culeaga curentul din capetele conice ale axelor. Daca merge la N mergea si la o scara mai mare. :grin:
mpursu

Mesaj de mpursu » Vin Iul 18, 2014 12:50 pm

Of... Am identificat vagonul cu cea mai puternic㒠frânare, respectiv vagonul de dormit TEN (Rivarossi). Acesta a fost dotat din construcţie cu osii metalice cu axe întrerupte, deci avem la dispoziţie roţi metalice şi axe grosuţe din plastic, în care sunt înfipte jumă’tă’ţile de ax metalic fixate în roţi. Astfel, culegerea tensiunii pe osii nu mai intr㒠în discuţie, deci singura modalitate ră’mas㒠const㒠în colectoare care calc㒠direct pe roţi. Colegul nostru Gyuri (că’ruia îi mulţumesc înc㒠o dat㒠:aplauze:) mi-a construit dou㒠module colectoare şi le-a montat pe boghiurile vagonului. OK, avem astfel 4 + 4 = 8 colectoare, deci culegerea tensiunii este impecabil㒠8), dar... cele 8pt lamele metalice frâneaz㒠cele 8pt roţi chiar foarte mult :-|
Am mai intervenit şi eu, modificând pe ici pe colo formele, dimensiunile şi prinderile lamelelor, ceea ce a dus la o oarecare micşorare a frână’rii, dar nă’zdră’vanul vagon a ră’mas campion din acest punct de vedere. Aşa c㒠m-am apucat din nou de studii, mă’sură’tori etc.
Diametrul roţilor este de 10.3 mm, iar lungimea axelor este de 24 mm vârf-la vârf. Osiile [Link Removed for Guests] au diametrul corect, dar lungimea osiilor este prea mare. Osiile [Link Removed for Guests] au lungimea axelor corectă’, dar roţile sunt prea mari. Cunoaşte cineva vreo 4atru osii metalice, izolate pe o parte, cu dimensiunile de mai sus?
Deocamdat㒠am ajuns la o soluţie de compromis: am modificat (din nou) prinderile lamelelor, astfel încât le-am dublat lungimea util㒠şi le-am determinat s㒠calce pe câte o singur㒠roat㒠per osie.
Astfel am mă’rit elasticitatea lamelelor, ceea ce a redus destul de zdravă’n frânarea, menţinându-se culegerea bipolar㒠a tensiunii pe boghiu. Totuşi... parc㒠nu-mi place faptul c㒠o osie este împins㒠permanent spre dreapta şi cealalt㒠spre stânga :oops:
Tare mult aş dori s㒠pot realiza culegerea tensiunii pe axele osiilor şi nu pe roţi Imagine... M㒠puteţi ajuta în acest sens?
dac

Mesaj de dac » Vin Iul 18, 2014 1:41 pm

Glumesti, nu ?

Lungimea osiilor Piko este mai mare cu 0,4 mm. Chiar tu spui ca osiile sunt impinse lateral, deci exista un joc probabil > de 0,4 mm. Si chiar daca nu ar fi, un pic de tensionare a boghiurilor de plastic ar obtine jocul necesar.
mpursu

Mesaj de mpursu » Vin Iul 18, 2014 2:07 pm

Am încercat s㒠montez osiile [Link Removed for Guests] din colecţia mea, dar axele au lungimea de 24.4mm şi nu am vrut s㒠forţez boghiurile. Doresc s㒠pă’strez acel foarte mic joc în "lagă’rele" boghiului, ca s㒠nu creasc㒠frecarea existent㒠deja prin prezenţa lamelelor colectoare.
Èťinând cont c㒠expresul meu este compus din 7(şapte) vagoane iluminate, frecă’rile cauzate de toate lamelele colectoare se adună’. Astfel, deşi fiecare vagon în parte ruleaz㒠binişor, întregul tren este zdravă’n frânat. De aceea doresc eu s㒠reduc frecă’rile individuale cât de mult posibil, astfel încât întregul tren s㒠fie mai uşor de tractat.
gid

Mesaj de gid » Vin Iul 18, 2014 2:07 pm

mpursu scrie: Totuşi... parc㒠nu-mi place faptul c㒠o osie este împins㒠permanent spre dreapta şi cealalt㒠spre stânga
Cred ca pe langa forta de frecare dintre lamela si roata mai ai una si intre roti si sine, impise fiind in lateral. Plus uzura neuniforma, poate si o eventuala deformare.
Da, deci trebuie sa schimbi ceva... :)
gid

Mesaj de gid » Vin Iul 18, 2014 2:10 pm

Si ca sa mai facem haz de necaz, mai este o solutie:
Mai leaga o locomotiva

:)
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”