Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Caile Ferate "La Ursu"

Colectii personale de trenulete
Scrie răspuns
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Aug 03, 2010 12:26 pm

Fiecare cu ce... ii place :-D
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Prezenta acestor mici (la propriu) minuni constituie exceptia care confirma regula MPUrsu: colectia mea este H0 :grin:
Povestea micro-colectiei N a inceput in noiembrie 2009, cand s-a desfasurat la Oradea editia a XIV-a a Conferintei Internationale de Tehnologii Neconventionale ICNCT2009, despre care am povestit [Local Link Removed for Guests]. Ca urmare a succesului uneia dintre lucrarile mele (vedeti voi care anume ;-)), am fost invitat sa fac o vizita oficiala la Facultatea de Mecanica de la Arad si... la fabrica Roco & Fleischmann aflata in acelasi oras! 8)
Ca urmare a bunei impresii pe care am facut-o la fabrica (daaa, sunt modeeest :lol:), mi-a fost oferita cadou locomotiva N pe care ati mai vazut-o [Local Link Removed for Guests]. Seful fabricii a mai avut un drum la Oradea, asa ca nu a ratat ocazia sa ma viziteze la Universitate, fapt pentru care... m-am mai pomenit cu inca doua miNi_trenuri, pe care le-ati remarcat in pozele mele :aplauze:
Bineinteles ca observatii despre rotile & bielele locomotivei exista, dar de data asta le pastrez pentru mine :fluierat:
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Aug 03, 2010 12:38 pm

Pana cand mai gasesc un segment de linie adecvat, prima locomotiva N si-a schimbat putin locul :grin:
[Link Removed for Guests]
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Aug 03, 2010 8:01 pm

mpursu scrie:...Oare exista ceva modificari sau doar m-am trezit eu cu chef de poze? :grin:
Intrebare ajutatoare: pe cate linii se afla acum garat trenul accelerat?
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Mie Aug 04, 2010 8:12 am

:-D
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Aug 04, 2010 6:57 pm

Astfel aratau intr-o vreme caile mele ferate:
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Deoarece intrebarea mea ajutatoare se pare ca mai mult v-a incurcat, va reamintesc ca trenul meu accelerat este format din patru simpatice vagoane modernisierungs Piko, aflate pe doua linii in cele trei imagini mai vechi de mai sus.
Actualmente, trenul meu accelerat este garat pe o singura linie, iar noua mea intrebare este... cum am reusit? :grin:
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Mie Aug 04, 2010 7:04 pm

Le-ai pus cu mâna :-D
dac

Mesaj de dac » Mie Aug 04, 2010 10:05 pm

Banuim ca ai o masa extensibila si ai folosit si blatul de mijloc. Nu?
NanoXmaus + Roco 10764 + GenLI-S88 + Rocrail
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Aug 04, 2010 10:48 pm

Pe aproape :grin:
Masa insasi este destul de mica, abia incape un oval dublu R1 si R2 cu cate doua segmente drepte de cate 20cm, fapt pentru care i-am proiectat & realizat (cu nitel ajutor) o extensie de 60cm, cu muuuult timp in urma.
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Dar aceasta extensie s-a dovedit a fi insuficienta, asa ca de curand am mai proiectat & realizat (cu acelasi nitel ajutor) una de 25cm, astfel incat sa mai prelungesc portiunile drepte cu inca un segment de 20cm, lasandu-mi si o portiune de siguranta adecvata la capetele mesei. Alungindu-se ovalul, am putut prelungi si liniile triajelor, fapt pentru care... trenul accelerat incape acum pe o singura linie din triajul de vagoane 8). Printre alte efecte pozitive, trenul expres arata mult mai bine pe liniile drepte luuuuungi, iar locomotivele stau mult mai comod in depoul lor :aplauze:
dac

Mesaj de dac » Mie Aug 04, 2010 11:05 pm

mpursu scrie: Printre alte efecte pozitive...
... incap mai multi musafiri la masa... :grin:
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Aug 25, 2010 11:36 am

Azi implinesc 3rei ani de activitate pe acest forum 8) si 45 de ani de... existenta :grin:, ocazie cu care va prezint trei imagini care pe mine unul ma bucura foarte mult:
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Da, ati vazut bine, este superba locomotiva cu abur BR41 Roco, intrata de azi oficial in parcul de locomotive al Cailor Ferate "La Ursu"! :aplauze: :aplauze: :aplauze:
teo_magdici

Mesaj de teo_magdici » Mie Aug 25, 2010 11:49 am

La Multi Ani! Sa o stapaniti sanatos si la multi kilometri pe H0!
mity

Mesaj de mity » Mie Aug 25, 2010 12:40 pm

LA MULÈťI ANI!!!

LA MULÈťI ANI!!!

LA MULÈťI ANI!!!

:lautar: :lautar: :lautar: :floare: :floare: :floare: :floare:
Imagine
macleod

Mesaj de macleod » Mie Aug 25, 2010 12:42 pm

la multi ani si sa-ti traiasca bielele de la noua achizitie ... numai bine
Pentru maniacul din tine:
interesantul

Mesaj de interesantul » Mie Aug 25, 2010 1:29 pm

Èťă’că’niţi-ar roţile mult㒠vreme deamu încolo....
Ultima oară modificat Mie Aug 25, 2010 4:43 pm de către interesantul, modificat 1 dată în total.
“Violenţa verbală şi non verbală este ultima armă a incompetenţilor!” - Исаак Азимов
------------------------------------------
Locomotive, vagoane, călătorii
lapuseanul

Mesaj de lapuseanul » Mie Aug 25, 2010 2:03 pm

URARI !
Lapuseanul
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”