Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Saru RailRoad

Diorama la care lucrez
Scrie răspuns
kablu

Mesaj de kablu » Sâm Iun 30, 2007 3:32 pm

Dan , iti rspect parerea , dar totusi eu ma bucur cind vad o poza mai mare despre un vagon sau locomotiva , chiar daca nu este pe o diorama ci pe o imprimatnta sau alt loc nefiresc pentru un model . Cauza ? Foarte simplu .... la mine in oras nu exista magazine REALE , unde pot sa ma duc sa "pipai" marfa si sa o vad cum arata in realitate .
Cataloagele si pozele de pe site-ul producatorilor nu sint deteilate tot timpul , mai ales pe PIKO , pozele sint de tipul celor de pe cutiile de chibrit , puterea consumata de locomotive nu are unitati de masura .... poate este necesar sa cer suplimentarea puterii instalate in trafo de distributie de la RENEL pentru noua mea locomotiva :-D :-D .... , pagina ROCO este la fel de exacta ca si meteorologia si exemplele pot continua .
Personal am facut o faorte mica comanda la Rally , doar dupa ce am vazut modele cu toate detaliile pe o ....diorama :oops: (erau vagoane piko ), dar am facut si alte achizitii in urma pozelor postate pe site .
Dupa parerea mea mai avem nevoie de "traductii si copisti" , iar cu timpul vor apare si Luceferi 8O
.....si cele de mai sus sint doar o alta parere .... si sper sa nu supar pe nimeni
[Local Link Removed for Guests] furnizorul oficial de infrastructura feroviara pentru calea ferata ingusta a lui Kablu
LDH

Mesaj de LDH » Sâm Iun 30, 2007 3:37 pm

kablu

sper sa nu supar pe nimeni
mai baieti!

cand o sa suparati pe cineva sigur vi se va atrage atentia asa ca nu va mai cereti scuze

Toate cele bune
Toate cele bune,
LDH
[Link Removed for Guests]
dan

Mesaj de dan » Sâm Iun 30, 2007 3:59 pm

Eu tot 'suparat' sunt. De fapt nu sunt suparat ci mai degraba nelamurit si debusolat. De ce in revista Modelism (International) (2/2007) in calendarul sportiv 2007 nu se face nici o referire la modelismul feroviar? Tabere adverse? Exista o alta revista a lor care se ocupa de modelismul feroviar? Sau activitatea si interesul local sunt prea scazute? Nu prea cred, deoarece am vazut multe modele care si-ar avea locul in astfel de concursuri, si unele chiar au participat. Deci, cine ma poate lamuri si pe mine?

@kablu

Eu nu zic ca acele poze si discutii 'de prezentare' sa dispara. Eu mai degraba sugerez ca ponderea acestui tip de poze/discutii sa se inverseze cu cea a contributiilor proprii.

Aprop de faza cu RENEL-ul am o mica nelamurire. Cu trafo din startset digital Piko cate locomotive PIKO (digitalizate) pot alimenta? Dar cu un T3? Si ultima intrebare: pot folosi un T4 sa alimentez un Digi1?

@LDH

Internetul face parte din Web 2.0, deci se aplica copyright-ul egiptean ("ai dreptul sa copiezi") pe orice material publicat ce nu mentioneaza in mod explicit necesitatea obtinerii unei aprobari pentru replicare. De fapt asta este si idea Internetului, ce ai publicat devine bun comun si poate fi copiat de oricate ori se considera necesar.

Dar ca peste tot si in aceste probleme exista carcotasi. :mad:

...

Era sa uit. Azi mi-am cumparat pluta si doua placi de OSB pe care voi incepe sa le 'aranjez' dupa sesiune. Poate pana atunci dau comanda si de rigle de brad

toata stima,
dan
LDH

Mesaj de LDH » Sâm Iun 30, 2007 4:39 pm

Eu tot 'suparat' sunt. De fapt nu sunt suparat ci mai degraba nelamurit si debusolat. De ce in revista Modelism (International) (2/2007) in calendarul sportiv 2007 nu se face nici o referire la modelismul feroviar? Tabere adverse? Exista o alta revista a lor care se ocupa de modelismul feroviar? Sau activitatea si interesul local sunt prea scazute? Nu prea cred, deoarece am vazut multe modele care si-ar avea locul in astfel de concursuri, si unele chiar au participat. Deci, cine ma poate lamuri si pe mine?

@LDH

Internetul face parte din Web 2.0, deci se aplica copyright-ul egiptean ("ai dreptul sa copiezi") pe orice material publicat ce nu mentioneaza in mod explicit necesitatea obtinerii unei aprobari pentru replicare. De fapt asta este si idea Internetului, ce ai publicat devine bun comun si poate fi copiat de oricate ori se considera necesar.

Dar ca peste tot si in aceste probleme exista carcotasi. :mad:

dan
pe rand:

revista Modelism nu poate prezenta un program de expozitii sau concursuri de modelism feroviar atata timp cat acestea nu exista
ininte de 1990 si chiar dupa revista si-a facut datoria si a prezentat programele tuturor expozitiilor si concursurilor de modelism can acestea existau
si in conditiile astea ceeace face Cristian Craciunoiu este remarcabil chiar daca exista nemultumiti
o alta publicatie care mai prezenta programe de genul asta si multe informatii legate de caile ferate in general si CFR a fost "TREN MAGAZIN - Buletinul informativ al Tren Club Roman"ce mai este cu aceasta publicatie speciala pentru trenulisti numai PDI ne poate spune

legat de concursuri

a fost, pana anul trecut parca, "Cupa mocanita" ce s-a tinut la Sf.Gheorghe, sper sa nu fi gresit
poate au fost si alte manifestari la noi in tara dar nu am cunostinta
oricum trenulistii romani au participat la expozitii si concursuri in Ungaria, ai detalii in magazinul TCR

expozitii se vor mai organiza cum de altfel sau organizat, vezi expozitia de la Cluj - este inca deschisa, expozitiile facute de Clubul Bucuresti

oricum cine isi asuma responsabilitatea organizarii unor astfel de evenimente, ca sunt concursuri sau expozitii, are mult de lucru si, mai ales, de bani
trebuie asigurata cazarea participantilor, poate si deplasarea - si asta nu pe banii celor care participa - salile de expozitie sau concurs si cate si mai cate - TOATE COSTA

fa o incercare: da un anunt ca organizezi o expozitie de trenulete si ai sa vezi ce bombardament cu mailuri o sa ai si cate intrebari o sa ti se puna

continuind pot spune ca s-a facut un pas inainte s-a infiintat un club ;a Cluj si unul la Bucuresti, nu am stiinta de altele, poate strangand putin randurile vom ajunge sa facem concursuri si expozitii impreuna la care sa poata participa toti cei indragostiti de micile cai ferate dar asta nu maine dar sigur poimaine

a doua problema pe care o ridici pot spune ca ai si nu ai dreptate si ti-am explicat de ce
nu este vorba de carcotasi, este vorba de oameni care au muncit si au strans material documentar si nu dores sa se publice in alte scopuri lucrarile lor
am gasit scris explicit acest lucru pe pagini de net ale unor modelisti feroviari francezi

cred ca daca pui o poza si mentionezi sursa este suficient, cel putin in viziunea mea, deoarce cartile din carti se fac , nimeni nu a facut o carte luind-o de la ZERO, toti au avut surse de inspiratie

cam lug dar sper util
sigur nu am atins toate punctele dar daca le luam pe rand sigur ajungem la un rezultat

toate cele bune
Ultima oară modificat Sâm Iun 30, 2007 4:47 pm de către LDH, modificat 1 dată în total.
Toate cele bune,
LDH
LDH

Mesaj de LDH » Sâm Iun 30, 2007 4:46 pm

uitasem sa iti dau linkul unde poti gasi revista "TREN MAGAZIN" - Buletin informativ al TCR pe care poti s-o descarci in format PDF

intri pe trennet.ro, la galerie

nu stiu de ce nu ma lasa sa pun direct linkul dar te descurci tu

Toate cele bune
Toate cele bune,
LDH
dan

Mesaj de dan » Sâm Aug 11, 2007 5:57 pm

Cine are timp il rog sa arunce un ochi si pe acest plan si sa-mi spuna parerea sa.

Momentan inca lucrez la riglele de brad (le notez pentru decupare). Diorama va avea o dimensiune de 2800x2400 (adica 21 de rame 800x400). Daca trebuie pot sa modific pozitia ramelor si sa obtin alte dimensiune, cum am zis nici macar ramele nu sunt inca gata.

Cat despre tema machetei... In mare va fi epoca V, dar nu vreau sa pun prea mare accent pe realitate. Vreau un sat cu cativa zeci de locuitori, cu o gara mica, multa padure, tuneluri si alte elemente feeeeerice :D. Cateva masini vor fi in trecere prin localitate, undeva pe camp o tancheta parasita si uite asa folosesc tot ce am in dotare... mai putin R2 (blaue Mauritius ( a DB AG-ului) parca sta sa plece de pe ele :( ).

Traseul este simplu, dar am folosit numai R9 (multe) si R4 (si un R3) ca sa fac curbele mult mai line. Pretul... nu imi permit (ca spatiu) sa introduc linii duble sau o gara cu mai multe linii.
Cu toata stima,
dan
LDH

Mesaj de LDH » Sâm Aug 11, 2007 6:03 pm

dan scrie:Diorama va avea o dimensiune de 2800x2400 (adica 21 de rame 800x400).
Adica trebuie sa inteleg un mare blat de 2,8 m x 2,4 m?

Daca asa este si am inteles foarte bine problema nu este desenul liniilo si nici tema ci dimensiunile.
Daca deraiaza ceva mai in mijloc sau trebuie sa repari sau sa stergi de praf cum faci?

Chiar 1,5 m latime este mult
Ultima oară modificat Sâm Aug 11, 2007 10:51 pm de către LDH, modificat 1 dată în total.
Toate cele bune,
LDH
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Sâm Aug 11, 2007 10:48 pm

La noi la Cluj povesteam la inceput sa afcem blaturile de 110 cm (taiat in 2 o placa osb). Pana la urma am reusit sa conving oamenii sa le facem de 80 (blat taiat in 3).
Dar si asa de multe ori e extrem de greu de lucrat la partea dinspre perete si de nu stiu cate ori Florin si cu mine am mers cu durere de spate acasa :D
Ionut - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca (telefon: 0742 080 666; yahoo id: trifrazvan1977)
dan

Mesaj de dan » Dum Aug 12, 2007 2:40 am

Am avut intentia de a o face din patru 'blaturi' mai mici, mobile si urma sa fie in mijlocul camerei. In urma sfaturilor voastre m-am chinuit sa planific o gara neparalela cu marginea dioramei si la care sa folosesc numai R4. Dupa multe incercari m-am lasat pagubas si m-am apucat sa vad cum pot invarti ramele astfel incat sa obtin ceva relativ mobil. Si aici am dat chix deci am abordat altfel problema.

Doua module la nivele diferite unul de 2400x1200 reprezentand gara + remiza + f. mic triaj iar al doilea de 2000x1200 unde locomotivele pot sa zburde.

Problema e ca odata plecate din gara trenurile nu se mai pot intoarce decat daca locomotiva face manevre sau tot trenul da in marsalier :(

Din lista de compromisuri:

- gara ESTE paralela cu marginea machetei
- in triaj am folosit R2
Cu toata stima,
dan
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Aug 12, 2007 12:07 pm

pe tot spatiul asta generos,de ce nu bagi un oval mare,linia de jos o bagi prin
interiorul ovalului,o intorci pe sub linia de jos,de ci o sa ai poduri sau tunel,o
continui pe unde ai liniile alea duble in curba si o intorci pe sus,pe marginea L-ului
,intrand iarasi unde ai triajul ala mare,asa ai mai mult traseu ptr a "zburda"cu
locomotivele,partea din mijloc iti ramane libera,bagi acolo un oras,un triaj....etc
Cosmin
LDH

Mesaj de LDH » Dum Aug 12, 2007 1:26 pm

cosmin,

Toata lumea este deacord ca un desen face infinit mai multi bani decat o explicatie.
De ce nu incerci sa faci o schita si sa explici dupa. Se intelege mult mai usor si poti vizualiza cam ce ar trebui sa iasa.
Stiu ca este mai multe de munca: schita, poza sau salvare jpg, gazduire si transfer dar merita efortul.
Toate cele bune,
LDH
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Aug 12, 2007 2:41 pm

@LDH

ai dreptate...cu ce sa desenez?nu am nici-un program de desen,decat"Paint"
si nu ma descurc deloc cu el :( .am wintrack3d,insa e demo si nu pot sa salvez sau sa
printez... :-( :-(
Cosmin
dan

Mesaj de dan » Dum Aug 12, 2007 3:13 pm

@cosmin78

Daca vrei da-mi mailul tau intr-un PM si rezolvam problema programelor... chiar si a lui wintrack3d ;)
Cu toata stima,
dan
LDH

Mesaj de LDH » Dum Aug 12, 2007 3:16 pm

:-D

Mai cosmin, pe la tine nu s-a inventat creionul, compasul, liniarul, guma si hartia?

Voi ati trecut direct la computere? :grin:

Faci schita pe o hartie, o fotografiezi, o gazduiesti si o "tragi" pe forum.
Toate cele bune,
LDH
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Aug 12, 2007 3:17 pm

:-x :-x n-am scanner :-P
Cosmin
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”