Depoul lui Endo

Colectii personale de trenulete
Scrie răspuns
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Lun Noi 08, 2010 11:14 pm

Trenulete, trenulete...
Pustiul meu, la 2 ani si un pic este foarte grijuliu cu ele... Iata un filmulet in care apare si el zgaindu-se ici-colo! :-D

[Link Removed for Guests]
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Dum Noi 14, 2010 8:41 pm

Ieri a intrat in colectia mea, multumita D-lui Doru, o minunata locomotiva cu aburi BR 03 de la TRIX. Face parte din setul de doua bucati. Eu am ales-o pe cea neagra.
Aceasta locomotiva este inmatriculata DB si a rulat intre anii 1930-1973. Este varianta light a locomotivei BR 01 avand cilindrii si cazanul mai mici. Viteza maxima era de 130 km/h.
Locomotiva este robusta, ruleaza destul de silentios, generatorul de fum si sunetele specifice facand deliciul rularii acestei masini. Iata un filmulet care din pacate nu are o calitate foarte buna. In a doua parte sunetele se aud fara muzica, iar spre final apare si electrica OBB 1044, care tot multumita D-lui Doru a fost reprogramata cu sunete specifice, mai multe decat erau initial. :roll:

obiwan

Mesaj de obiwan » Dum Noi 14, 2010 8:47 pm

Silentios?
Ne faci poze macro din profil, pls/?
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Dum Noi 14, 2010 8:54 pm

Deocamdata le am doar pe acestea, daca vrei sa vezi sistemul de biele...

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Dar mai fac si altele, insa nu pot acum :-)
rastel

Mesaj de rastel » Lun Noi 15, 2010 10:09 am

Arata bine. Tevile de pe cazan sunt basorelief ? (din poze asa reiese)
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Lun Noi 15, 2010 11:52 am

Nu m-am uitat inca prea atent, dar asa cred, cazanul find metalic o fi fost turnat direct, nu s-a obosit nimeni sa aplice ulterior detaliile... Da' merge ! :-P
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Mar Noi 16, 2010 11:35 pm

Am achizitionat niste decodoare cu sunet de la Zimo. Doua dintre ele au fost deja montate. Se comporta foarte bine. Nu sunt atat de puternice sunetele ca la ESU dar cu o cutie de rezonanta totul este ok.
Un filmulet cu ele si BR 03 care nu se deschidea...

obiwan

Mesaj de obiwan » Mar Noi 16, 2010 11:49 pm

Endo_ro scrie:Am achizitionat niste decodoare cu sunet de la Zimo. Doua dintre ele au fost deja montate. Se comporta foarte bine. Nu sunt atat de puternice sunetele ca la ESU dar cu o cutie de rezonanta totul este ok.
Un filmulet cu ele si BR 03 care nu se deschidea...

Sunetul de la ESU e puternic? :-D Puternic estompat, poate. Asculta un Dietz si vomiti pe ESU de la distanta, non stop. 100 Ohm / 8 Ohm nu e cam aceeiasi valoare de impendanta. Esu sound e bun iarna, mai disipa ceva caldura, ajuta la gigacalorie si valuri pe carcasa.

Kenobi JBL :evil:
Blue-Max

Mesaj de Blue-Max » Mie Noi 17, 2010 7:39 am

Din pacate Obi are dreptate 100%. Mi-am luat o E73 de Brawa cu sunet pus din fabrica, care e ESU. A fost o dezamagire crunta, abia se aude in comparatie cu modulul Dietz, pus pe Ce 6/8 (Trix) sau pe EP5(Trix). Pare greu de crezut, dar asa e ... :(
"Wer zuerst schiesst hat mehr von Leben" (3./JG11 "Graf")
Endo_ro

Dap

Mesaj de Endo_ro » Mie Noi 17, 2010 8:30 am

Cred! Dietz nu am avut insa o sa cumpar cu siguranta unul macar de curiozitate. Eu am comparat Zimo la care am confectionat eu cutiile de rezonanta si le-am asezat cum am putut prin locomotive, cu ESU puse din fabrica, cu cutii de rezonanta, ba chiar o Roco avea doua difuzoare din fabrica, asezate in pozitii optime. Pacat ca l-am stricat. La aia aveai impresia ca trepideaza sina sub ea de la pistoane, ca e diesel. :mrgreen:
Probabil ca e foarte important cum instalezi difuzorul, rezonanta, accesul sunetului... (de exemplu eu la br 218 am gaurit tevile de esapament si am pus difuzorul sub ele asa ca sunetul iese prin gauri mai bine.)

Totusi raman curios sa aud si un Dietz, pe viu, nu din baza de date. :razz:
andreiul

Mesaj de andreiul » Mie Noi 17, 2010 9:54 am

M-am jucat si eu cu un decodor cu sunet Zimo; Fata de ESU, sunetul este muuuult mai profund (plin) si mai clar (parerea mea este ca sunetele de la Esu se aud gajait, chiar si daca le dai "play" la ei pe site.)

Decodorul cu care m-am jucat eu era dotat cu difuzorul acela mic si dreptunghiular. Dupa ce am montat decodorul in locomotiva am constatat faptul ca se aude slab.

Am aplicat metoda pe care o aplic de ceva vreme cu succes si in cazul decodoarelor cu sunet de la ESU: Confectionarea altei cutii de rezonanta decat cea originala.

Ca material am folosit banda dublu adeziva care se foloseste la lipirea oglinzilor de baie (3M, etc).

Avantajele folosirii acestui material sunt urmatoarele:
- se prelucreaza extrem de usor cu cutter/foarfeca
- etanseaza perfect camera de rezonanta
- fiind "cauciucat", previne propagarea vibratiilor in carcasa locomotivei, astfel incat sunt prevenite vibratiile pieselor din locomotiva, care zbarnaie de obicei.

Dupa confectionarea unei astfel de cutii de rezonanta veti constata ca decodoarele cu sunet Zimo nu se aud mai incet decat cele de la Esu, dar se aud mult mai clar.
Bafta tuturor! Andrei
Blue-Max

Mesaj de Blue-Max » Mie Noi 17, 2010 10:17 am

Am aplicat metoda pe care o aplic de ceva vreme cu succes si in cazul decodoarelor cu sunet de la ESU: Confectionarea altei cutii de rezonanta decat cea originala. [
Ai putea detalia putin ?! Ai marit sau micsorat cutia de rezonanta ?! Banuiesc ca ai marit ?! Cam cu ce procent ?!
"Wer zuerst schiesst hat mehr von Leben" (3./JG11 "Graf")
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Mie Noi 17, 2010 10:48 am

Din cate imi aduc io aminte pentru propagarea si amplificarea sunetelor trebuie folosite incinte acustice rigide. banda dublu adeziva e rigida ? La locomotive se schimba teoria sunetului ?
Legat de decodoarele ESU, sunetele acestora par a fi polifonice. Deaia se aud cum se aud.
""Acum, pe de laturi incep sa ramana<br>
Semnale, macazuri, vagoane si fum.<br>
Trec umbre de oameni cu steaguri in mana<br>
Si trenul, navalnic, se-asterne la drum.""    Colibri<br><br><br>
andreiul

Mesaj de andreiul » Mie Noi 17, 2010 11:09 am

@Blue-Max: sincer sa fiu, marea majoritate a decodoarelor cu sunet le-am montat in locomotive care nu aveau pregatire in acest sens; din aceasta cauza am confectionat incinta in functie de forma si marimea spatiului disponibil. De exemplu, in cazul BR57 Roco, am folosit doua difuzoare ESU rotunde mici (acelea care se vand cu camera de rezonanta in forma de opt). Practic am pus difuzoarele spate in spate, le-am lipit intre ele pe magnet, iar asa-zisa camera de rezonanta este un "inel" din banda dublu adeziva lipita pe ramele celor difuzoare. Practic, camera de rezonanta este spatiul dintre cele doua difuzoare. A fost singura solutie (cei care au desfacut un BR57 Roco stiu asta) de a pune sunet in BR57. Mai exista si varianta cu difuzor mare pus in marchiza, insa nu mi s-a parut o solutie eleganta.

Nu este spectaculos ce am facut, insa sa stii ca rezultatul este. Un alt avantaj este faptul ca cele doua difuzoare sunt amplasate exact sub cos.

in concluzie, nu mi-am permis luxul sa fac camere de rezonanta mai mari decat cele cu care vin difuzoarele. M-am adaptat in fuctie de spatiul disponinbil.

@sogard_2003: pesemne ca se schimba teoria de vreme ce, in cazul decodoarelor cu sunet Esu LokSound V3.5, folosind camerele de rezonanta originale (din plastic) sunetul este pitigaiat si strident, iar in momentul in care am facut camerele de rezonanta prezentate mai sus, sunetul a devenit placut, adica nu te mai zgaraie pe timpane. Un alt avantaj, enuntat mai sus, se refera la faptul ca la anumite locomotive m-am lovit de vibratii aiurea ale unor componente interne. In momentul in care am montat acest tip de camere de rezonanta, vibratiile au disparut.
Bafta tuturor! Andrei
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Mie Noi 17, 2010 11:15 am

Ei daca ai rezolvat-o pe calea asta atunci numai de bine sa fie. Vibratia componentelor e inevitabila avand in vedere ca se baga puteri din ce in ce mai mari in locomotive. Sa ne asteptam la puteri mari 15 - 20 de W ? Sa crape plasticul pe ele ? :grin:
""Acum, pe de laturi incep sa ramana<br>
Semnale, macazuri, vagoane si fum.<br>
Trec umbre de oameni cu steaguri in mana<br>
Si trenul, navalnic, se-asterne la drum.""    Colibri<br><br><br>
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”