DE-ALE LUI DORIN

Colectii personale de trenulete
Scrie răspuns
rally

Mesaj de rally » Lun Sep 17, 2007 1:13 am

Salve !!!
Totusi niste imagini ar fi binevenite !!!
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
DORIN

Mesaj de DORIN » Sâm Sep 29, 2007 8:26 pm

pina la imagini am o intrebare la care astept raspuns urgent de la greucenii de pe forum (va rog sa nu ma lasati fara raspuns):
ce rezistenta trebuie sa pun la 3 SMD -uri legate in paralel astfel incit acestea sa nu se arda la tensiunea maxima a trafului? dar la 4 SMD-uri?
PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
LDH

Mesaj de LDH » Sâm Sep 29, 2007 11:35 pm

MPU!
Prognosis!
lok!
Coobra!
sir_vaska!

Pe unde umblati mai oameni buni cand are nevoie omul de voi?
Toate cele bune,
LDH
[Link Removed for Guests]
DORIN

Mesaj de DORIN » Lun Oct 01, 2007 8:24 pm

am ramas dator cu fotografiile cu vagonul modificat - remodificat. :grin:
deocamdata numai pe intuneric. nu criticati prea tare intensitatea luminilor pentr ca fotografiile sunt facute cu vagonul alimentat de la o baterie mai veche de 9 V:

DORIN

Mesaj de DORIN » Lun Oct 01, 2007 8:39 pm

intre timp am inceput sa modific un vagon MEHANO, verde. voi lucra urmind aceeasi reteta. deocamdata am vopsit (am dat doua miini) cu negru podeaua vagonului (pe dedesubt).
apoi am pilit bavurile provenite de la turnare si care se gasesc din belsug inauntru pe puntea vagonului.
am lestat vagonul cu cuie si bucati de cositor pe care le-am fixat cu ajutorul unui pistol care lipeste cu plastic la cald.
am vopsit de asemenea cu negru si scarile vagonului conferindu-i astfel un aer mai realist (zic eu).
am burdusit acoperisul prin inauntru cu foite de carton si folie aurita de la ciocolata.
am luat o instalatie de lumini de la Rally si am modificat-o pentru a o adapta la cerintele mele de sistem ANALOG. practic am legat toate ledurile acelea mici in paralel, din led in led , unul in paralel si altul in antiparalel..... am legat in serie cu ele o rezistenta. am facut mai multe incercari si sunt multumit de rezultat. chiar imi plac luminile astfel obtinute.

grila pe care sunt ledurile am lipit-o de acoperis cu acelasi pistol cu batoane de plastic.

urmeaza acum sa fac partea cea mai migaloasa, interiorul. voi pune bancute pe 2 rinduri. vreau sa fac o garnitura de vagoane de tren personal. am 3 vagoane verzi clasa a 2-a si un vagon verde clasa 1-a.

mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Oct 01, 2007 10:59 pm

Asa cum tot mentionez atunci cand gasesc intrebari despre LED-uri, o portie consistenta de teorie pe aceasta tema se gaseste [Link Removed for Guests].
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
DORIN

Mesaj de DORIN » Joi Oct 04, 2007 7:58 pm

multumesc! dar nu am gasit ceea ce doream... calcule pentru rezistente legate la LED -uri cuplate paralel.....
deocamdata am folosit rezistente de 500-650 ohmi la 3-4 LED -uri legate paralel si totul functioneaza foarte bine si sunt foarte multumit de lumina data de acestea chiar mai multumit decit de lumina data de aceleasi LED-uri legate in serie.
chiar va recomand acest sistem!
mpursu

Mesaj de mpursu » Joi Oct 04, 2007 9:25 pm

Mie unul nu-mi place ideea LED-urilor in paralel :grin: dar, daca cineva chiar doreste neaparat, ele pot fi utilizate si in acest mod, cu singura restrictie ca ele trebuie sa fie perfect identice. In acest caz, curentul prin grupul de n LED-uri in paralel este n X Iled (unde Iled este curentul nominal al unui singur LED din grup), iar tensiunea la bornele grupului este egala cu tensiunea la bornele unui singur LED (doar sunt conectate in paralel ;)). Calculul rezistentei de balast se face in continuare exact la fel, dar cu datele de mai sus.
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
DORIN

Mesaj de DORIN » Dum Oct 21, 2007 6:08 pm

intre timp am modificat sistemul de culegere a curentului de pe osii, profitind de tehnologia moderna adusa de RALLY - tablitele colectoare :grin: !
dupa ce i-am scos arculetele colectoare am taiat o rondea de plastic de 6 -7 mm dintr-un pix si am lipit-o in mijlocul boghiului. prin ea am trecut firul subtire de lita. de acest fir am lipit noua tehnologie!!! tablita colectoare e foarte eficienta. sunt foarte multumit. aceasta am fixat-o de tubuletul de pix cu ajutorul batonaselor de plastic - pistolul de lipit cu plastic - de asemenea o unealta foarte eficienta!
acum frecarea osiilor este mica dar am si o lumina eficienta.

in imaginea de mai sus se observa rondeaua taiata dintr-un pix transparent, asezata in pozitia corecta. se observa si pixul folosit si semnul dat pe el pentru urmatoarea taietura - pentru celalalt boghiu, evident. mai jos va prezint piesa din alt unghi. se poate vedea si firul de lita de care mai tirziu voi lipi tablita colectoare...

si acum priviti tablita deja instalata si fixata cu pistolul de lipit cu plastic. eu zic ca arata bine si nu se vede rau. chiar nu strica imaginea vagonului.

EFICIENT, NU? :wink:
LDH

Mesaj de LDH » Dum Oct 21, 2007 6:16 pm

Despre eficienta asteptam parerile tale dupa rulare.

Pentru imagine pune-l pe linii si fa-i o poza din lateral, perpendicular pe boghiu :grin:
Toate cele bune,
LDH
DORIN

Mesaj de DORIN » Dum Oct 21, 2007 7:05 pm

de rulat l-am rulat si e totul OK. cel putin dupa incercari pe distanta de 1m. ca atit e traseul meu de incercare. :grin:
ca aspect cred eu ca da bine. eu zic ca lucrez destul de bine si incerc sa satisfac pretentiile..... din pozele facute se poate observa ca din lateral tablita nu se vede :wink: . fotografia e luata chiar dintr-un unghi ceva mai jos de perpendiculara pe vagon.

vagoanele MEHANO ofera avantajul ca se pot tuna foarte bine si se pot folosi o multitudine de metode si idei pe ele fara a le deteriora.
am schimbat putin pozitia camerei de fotografiat:

LDH

Mesaj de LDH » Dum Oct 21, 2007 9:12 pm

Pai ce sa zic?

Chiar arata bine si tablita nu se vede deci este fotogenic.
Toate cele bune,
LDH
DORIN

Mesaj de DORIN » Dum Oct 21, 2007 11:45 pm

conteaza mult aprecierea prietenilor de pe forum dar cind aceasta vine din partea unor GREUCENI, ca sa spun asa, asa cum e LDH, inseamna ca sunt pe calea cea buna, calea MACHETISTULUI !!!
MULTUMESC!
COObra

Mesaj de COObra » Lun Oct 22, 2007 12:20 pm

eu am legat 1 rezistenta de 1kohm la 4 leduri legate in serie cand am iluminat vagoanele ice piko. LDH poate confirma ca lumina era ok.
DORIN

Mesaj de DORIN » Lun Oct 22, 2007 4:35 pm

si ce ai facut? ai pus in circuit o punte redresoare? cum raminea lumina aprinsa cind schimbai sensul de mers? sau ai folosit 2 leduri legate in antiparalel cu alte 2?
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”