GARA (HALTA) LUI DORIN

Diorama la care lucrez
Scrie răspuns
DORIN

Mesaj de DORIN » Sâm Iul 26, 2008 12:34 am

cum intotdeauna imaginea inlocuieste 1000 de cuvinte, mai postez citeva fotografii:

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
DORIN

Mesaj de DORIN » Vin Dec 11, 2009 11:41 pm

am de rezolvat urmatoarea problema:
fac iluminarea unei cladiri si am instalat 9 leduri galbene. am realizat 3 ramuri de cite 3 leduri galbene de 5 mm. cele 3 leduri legate in serie si ramurile legate in paralel. am calculat rezistenta necesara pentru protectia circuitului si iese ceva intre 130 si 170 OHM. eu am pus o rezistenta de 220 Ohm. asta a fost cea mai mica pe care o aveam. inca nu am instalat rezistenta definitiv. ce ziceti: sa las rezistenta asta sau sa instalez una mai mica? daca in loc de rezistenta asta pun in serie cu acest circuit un alt led de acelasi tip ar fi OK?
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Sâm Dec 12, 2009 2:29 am

edit
Ultima oară modificat Dum Dec 13, 2009 4:11 pm de către cosmin78, modificat 1 dată în total.
Cosmin
[Link Removed for Guests]
DORIN

Mesaj de DORIN » Sâm Dec 12, 2009 11:41 pm

inainte sa controlez luminozitatea ma intereseaza sa nu ard ledurile. semireglabila de care zici consuma si ea ceva curent? protejaza circuitul?
daca imi spui care ar fi avantajul si vad ca ar proteja si circuitul atunci as lua in considerare ideea.
poate totusi imi raspunde cineva si la intrebari....
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Sâm Dec 12, 2009 11:54 pm

edit
Ultima oară modificat Dum Dec 13, 2009 4:10 pm de către cosmin78, modificat 1 dată în total.
Cosmin
DORIN

Mesaj de DORIN » Dum Dec 13, 2009 2:10 am

chestia asta tot nu ma ajuta. ce fac cu reglabila asta? regleaza curentul si implicit lumina. OK. dar cum? de la cit la cit? de unde stiu cit e maximul care nu imi arde ledurile? daca vreau lumina mai multa si actionez in consecinta, nu se ard aceste leduri? adica daca vrei sa ma ajuti cu un sfat da-mi o informatie completa ca sa o pot folosi.
saebbs

Mesaj de saebbs » Dum Dec 13, 2009 11:03 am

nu merge sa pui un alt led in serie cu circuitul tau. curentul va fi de 3 ori mai mare (de la cele 3 ramuri puse in paralel) si va arde acel led.

maximul de iluminare este cand semireglabilul este in zero

cel mai bine pui o rezistenta de aprox 100 ohmi in serie cu un semireglabil
astfel vei regla din minim 100 ohmi pana la maxim 100 ohmi + semireglabil
neajungand niciodata in zero vei putea regla in voie, fara sa risti sa arzi ledurile

daca nu ai rezistenta de 100ohm poti pune 2 de 220 in paralel

dar si mai bine e sa pui un stabilizator cu 7805. chiar si pe aici pe forum erau ceva scheme, simple. cu 7805 sau cu transiztori.

te mai poti inspira de [Local Link Removed for Guests]
DORIN

Mesaj de DORIN » Dum Dec 13, 2009 1:50 pm

uite o explicatie clara si de ajutor. multumesc saebbs! sa vad ce pot face.
saebbs

Mesaj de saebbs » Dum Dec 13, 2009 3:00 pm

n-ai ptr ce dorin.
daca mai ai ceva intrebari, fell free to ask! :)
d-aia exista forumurile, nu? ;)
DORIN

Mesaj de DORIN » Sâm Oct 15, 2011 1:44 pm

Dup㒠o lung㒠perioad㒠de abandon m-am gândit s㒠reiau lucră’rile la gara mea. Am fă’cut câteva fotografii cu stadiul la care au fost abandonate lucră’rile. Asear㒠am aranjat provizoriu şi celelalte şine şi macazuri astfel încât s㒠am o imagine corect㒠a ceea ce urmeaz㒠s㒠fac. Nu prea sunt mulţumit de lungimea unor segmente de şin㒠şi de aceea cred c㒠înc㒠de la început voi face câteva modifică’ri. O s㒠reaşez provizoriu şinele şi o s㒠pun şi fotografii ca s㒠discută’m.

Nu a intrat chiar toat㒠placa gă’rii în fotografie dar se înţelege ideea. Vor fi 7 linii dintre care primele 2 pentru trenurile de că’lă’tori, cu peron între ele, apoi vor fi 3 linii de manevr㒠şi pentru trenurile de marfă’, dup㒠care vor urma 2 linii care vor merge la ramp㒠şi la depozite. Probabil va fi şi o macara tip pod rulant....

[Link Removed for Guests][Link Removed for Guests][Link Removed for Guests]

Capetele gă’rii am încercat s㒠le fac cât mai scurte astfel ca liniile s㒠poat㒠primi trenuri de că’lă’tori cu 4 vagoane lungi plus locomotiva.
Gara va avea şi o clă’dire de coordonare a trenurilor, castel de ap㒠şi coloane hidraulice.
DORIN

Mesaj de DORIN » Mar Oct 18, 2011 12:32 am

Cu greu şi dup㒠multe calcule am reuşit s㒠dau structurii staţiei o formă’. Am schimbat chiar şi planul iniţial şi am renunţat la cea de a şaptea sin㒠principal㒠în favoarea a dou㒠şine secundare undeva la unul din capetele staţiei.
în locul unde ar fi trebuit s㒠fie acea şin㒠am lă’sat un spaţiu mai mare pe placa pe care lucrez în ideea instală’rii în acest loc a depozitelor, rampei, macaralei şi a altor utilaje care se gă’sesc prin gă’ri. Ră’mâne de vă’zut şi de calculat. Spaţiul ră’mas acum la dispoziţie are 13,5 cm X 95 cm (cu abatere de 2-3 mm).

[Link Removed for Guests][Link Removed for Guests]

Fotografiile de mai sus reprezint㒠capetele staţiei. Am încercat s㒠fac ceva ergonomic şi totodat㒠util ţinând cont de spaţiul redus de care am dispus. în continuare v㒠prezint dou㒠fotografii cu vederea de ansamblu a aşeză’rii şinei în toat㒠staţia:

Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”