Lumini alb/rosii la BR 185 HO,Trix

Lucrari asupra locomotivelor, metode, tips& tricks, etc.
aulin

Lumini alb/rosii la BR 185 HO,Trix

Mesaj de aulin » Dum Dec 02, 2007 12:40 pm

Salut fratilor,am in colectie acest tip de locom.(BR 185 Trix)cu decodor incorporat,ruleaza impecabil,putere de tractiune extraordinara dar...nu are lumini rosii la postul opus,vreau sa le montez dar unde le conectez fiindca decodorul are circuite compacte iar eu nu sunt chiar un profesionist,priviti si voi(scuze calit.imaginii,nu am ap.foto,de aceea nu pot posta) [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Dec 02, 2007 1:30 pm

ai lumini albe,nu?
legi luminile rosii in paralel cu luminile albe la posturi opuse
Cosmin
[Link Removed for Guests]
aulin

Mesaj de aulin » Dum Dec 02, 2007 2:41 pm

Da,lumini albe dar firele sunt pozate in acel cablaj plasticat si conectate la decodor prim mufe minuscule lipite pe interior de placa decodorului fara posibilitate de acces la ele,nu am reusit sa descopar nici macar legatura 'comuna",la celelalte locomotive(BR 218 Roco,Hercules-ul de la Piko,etc.)nu am intilnit aceasta problema,si ele au trecut prin aceasta modificare cu succes,pe deasupra le-am montat lumini si in cabine.
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Dec 02, 2007 3:36 pm

la capat de tot,unde sunt led-urile,nu poti sa faci lipituri?
Cosmin
aulin

Mesaj de aulin » Dum Dec 02, 2007 5:40 pm

La capete,banda cu fire plasticata se termina pe o placuta minuscula cu smd-urile,deci exclusa legatura
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Dec 02, 2007 6:27 pm

Incearca sa desurubezi de pe sasiu placutza cu dispozitivele electronice si sa o intorci pe partea cealalta; sunt ferm convins ca acolo vei identifica imediat lipiturile care duc la pinii conectoarelor la care vin fasiile de cablaj flexibil. Pe aceste lipituri poti lipi sarme subtiri care vor duce la viitoarele lumini rosii.
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Dec 02, 2007 7:12 pm

si cica sa nu mai ai preconceptii despre anumite firme....
Cosmin
aulin

Mesaj de aulin » Mar Feb 12, 2008 10:15 pm

Revin cu o intrebare,asa cum am mai spus,nu ma pot lega cu fire pt. lumini stopuri si cabine de nicaieri pe acest montaj cu decodor incorporat(BR 185 Trix),dati-mi o solutie sa fac legaturile direct la alimentarea de la roti,adica punte redresoare,rezistori si ce mai trebuie.
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Feb 12, 2008 10:31 pm

Daca faci legaturi direct la roti, stopurile vor fi aprinse permanent, indiferent de sensul de mers si de comenzile date de statie. Deci aceasta nu este deloc o idee buna :-?
Asa ca insist sa cauti lipiturile prin care sunt alimentate conectoarele care duc la faruri; mie mi se pare ca le si vad, numai ca pozele nu prea sunt clare. Numai de acolo poti face conexiunile spre viitoarele lumini rosii.
In alta ordine de idei (sau nu :grin:), o locomotiva Trix aproape identica va intra curand in componentza Cailor Ferate "La Ursu"; initial si ea a avut numai lumini LED albe, dar ea va sosi la mine cu lumini LED alb/rosu datorita interventiei colegilor de la Cluj :aplauze:. Anume, circuitele flexibile au fost inlocuite cu placutze de cablaj imprimat normal "ornate" cu LED-urile SMD corespunzatoare, conectate la placa "de baza" prin fire obisnuite. Voi reveni cu poze :)
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Mar Feb 12, 2008 11:32 pm

Incearca sa "te intepi" (sa razuiesti) in panglicile care duc la becuri si sa lipesti acolo ledurile rosii in paralel :wink:
aulin

Mesaj de aulin » Mie Feb 13, 2008 9:40 am

Off,proasta idee cu legaturile iluminatului la roti,mai practica mi se pare legatura la motor,oricum,voi astepta sa vad transformarea a la M.P.U.dar de luat in consideratie si ideea lui Endo_ro,voi vedea
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mie Feb 13, 2008 10:19 am

Salut @aulin

te rezolv eu cu luminile la br185.

uite [Link Removed for Guests]

in ultimele 4 poze adaugate poti observa modificarile aduse unui br 185 de Trix, lucrare facuta de DanDecoder.
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Feb 13, 2008 10:24 am

mpursu scrie:...o locomotiva Trix aproape identica va intra curand in componentza Cailor Ferate "La Ursu"; initial si ea a avut numai lumini LED albe, dar ea va sosi la mine cu lumini LED alb/rosu datorita interventiei colegilor de la Cluj :aplauze:. Anume, circuitele flexibile au fost inlocuite cu placutze de cablaj imprimat normal "ornate" cu LED-urile SMD corespunzatoare, conectate la placa "de baza" prin fire obisnuite...
(sublinierea mea :))
Exact la aceasta modificare m-am referit! 8) 8) 8) :aplauze: :aplauze: :aplauze:
hgdan

Mesaj de hgdan » Sâm Mar 15, 2008 12:38 am

salut,
daca doresti pot sa ofer asistenta pt modificarea luminilor, eu am facut-o si pe cea a lui Florinn , care a ajuns la MPU.

suna-ma la 0722 269230 sau 0748 501653 pt. detalii
dadrian

Mesaj de dadrian » Dum Mar 23, 2008 1:25 pm

Salut,

Si eu am o problema oarecum similara.
Am inceput conversia unei locomotive ICE Marklin, din FX in MFX.
Pentru asta am folosit o placa TRIX si un decodor MFX de la ESU (Loksound mfx).
Motorul si sunetul functioneaza excelent. Am insa o problema la conectarea luminilor. Placa de baza este cu acelasi tip de conectori pentru lumini, numai ca luminile pe care le am se pot conecta prin fire si nu prin banda.
Daca cinveva poate sa ma ajute am sa pun si niste poze. (acum inca nu stiu cum sa o fac)
Multumesc,
Adrian
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Imbunatatiri, reparatii de locomotive, constructie de la zero”