Bine ati venit !

Intampinarea noilor veniti pe forum - aici ii asteptam sa citeasca regulamentul forumului si sa se prezinte
Scrie răspuns
bobbo

Mesaj de bobbo » Lun Ian 21, 2008 7:21 pm

amu dupa ce miam tras o gramada de trenulete desi star seturi dar is ok creyi ca mai are rost si mai bag bani sa trec pe N nici mort sincer
Pok

Mesaj de Pok » Lun Ian 21, 2008 7:55 pm

Treci pe digital, pe cel care este dotat Âşi cu senzori de poziĂžionare a garniturilor, faci o dioramă luuuungă, care simulează o ramură industrială a unei căi ferate (o cale de la un obiectiv industrial la un triaj mai mare) Âşi după aia programezi trenuleĂžele (cu ajutorul unui PC) să ducă ceva marfă din ramură spre un triaj. De ex. pietre de la carieră, sau cărbune de la o mină. AÂşa garniturile nu vor trebui să intoarcă :). Acuma rămâne de văzut ce-i mai scump: trecerea la digital cu detectarea poziĂžiei trenurilor, comandat de un PC sau trecerea la N :-D
bobbo

Mesaj de bobbo » Lun Ian 21, 2008 7:59 pm

sincer nu vad sa aiba rost trecerea la digital poate gasesc ceva curba mai arcuite si poate fac asa scuze dar nu ma chinuit atata ms oricum de idee
Pok

Mesaj de Pok » Lun Ian 21, 2008 8:07 pm

Exista aÂşa numitele Âşine flexi, pe care poĂži să le îndoi aÂşa cum vrei: traversele din plastic sunt legate între ele elastic Âşi numai pe o parte. Pe lângă aceste traverse flexi va trebui să cumperi Âşi Âşinele care vor fi montate pe ele. Numai că depinzând de modelul locomotivelor unele vor deraia altele nu: nu orice locomotivă poate să negocieze orice curbă. De ex. al meu ALCO C638 de la Mechano nu poate lua o curbă cu o rază mai strânsă decăt are Âşina cu codul de mărime R1 de la PIKO (Gleis A).
bobbo

Mesaj de bobbo » Lun Ian 21, 2008 9:15 pm

ok dar ce sine sa cumpar sa montez pe ele daca nu au respectiva raza de indoire a respective sine flexi????? asta nu inteleg oricum ms de raspuns
Pok

Mesaj de Pok » Lun Ian 21, 2008 9:25 pm

ÂŞina se va îndoi căt vei dori tu să îndoi. Nu Âşina sau traversele flexi sunt problema. În altă ordine de idei, prin Âşină nu înĂželeg calea de rulare (adică Âşină Âşi traversă) ci chiar numai metalul de profil I. ÂŞi această Âşină este flexibilă (ca Âşi cea pre-montată pe traverse din plastic - de fapt). Deci nu Âşina flexibilă sau traversele flexibile sunt problema. Ambele se vor îndoi cum vrei tu. Probleme vei avea cu locomotivele care fiecare poate să abordeze curbe de o anumită rază minimă. Probabil va trebui să faci niÂşte teste... să vezi căt de mult se roteÂşte boghiul locomotivei (dacă nu este aburoasă) Âşi funcĂžie de asta să îndoi Âşinele Âşi traversele flexi. Poate ai noroc de niÂşte locomotive mai gimnaste :-D
LDH

Mesaj de LDH » Lun Ian 21, 2008 10:54 pm

Mai fratilor nu vreti sa mutati discutiile aici

http://www.forum.jucarii.com.ro/modules ... b715053912

Nu de alta dar poate mai intereseaza si pe altii care sunt la inceput de drum iar aici scrie

"Bine ati venit!"

Zic drept?
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mar Ian 22, 2008 9:41 am

bobbo scrie: la numar 23 nu e centrul La monde pt bolnavi de handicap si magazinul de la Napolact
Nu e centru la monde la nr 23, el este 2 case mai spre centru 8).
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
daffy

Mesaj de daffy » Mar Ian 22, 2008 11:30 am

SALUT ! Ma numesc Lucian Popescu,sunt din Bucuresti si la varsta de 31 de ani am redescoperit fascinanta lume a trenuletelor.In cautarea mea pe net am descoperit acest forum pe care il apreciez foarte mult.
rally

Mesaj de rally » Mar Ian 22, 2008 11:34 am

Bine ai venit daffy ! :grin:
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
daffy

Mesaj de daffy » Mar Ian 22, 2008 11:38 am

Sunt incepator,deci din start imi cer scuze daca o sa fiu in unele momente pe langa subiect. Fiind o pasiune costisitoare ,la inceput de drum nu am inca cu ce sa ma mandresc,fiind momentan posesorul unei locomotive vechi br 55 de la Piko,2 vagoane calatori,2 transport marfa sio locomotiva e 69 05 care merge,dar din pacate nu mai am carcasaacest set fiind datat din anul 1983
silviu20061

Mesaj de silviu20061 » Mar Ian 22, 2008 11:44 am

Bine ai venit ,sti cum se spune "pofta vine mancand", asa ca iti recomand sa citesti cit mai mult ce te intereseaza de pe forum si daca ai ceva nelamuriri te ajutam cu cea mai mare placere.
Pasinea mea:Trenulete Electrice-Caile Ferate la S&D
SILVIU @ DANY
Modelism Feroviar
Scrie răspuns

Înapoi la “Bun venit pe forum ! Citeste aici inainte sa mergi mai departe!”