Bine ati venit !

Intampinarea noilor veniti pe forum - aici ii asteptam sa citeasca regulamentul forumului si sa se prezinte
Scrie răspuns
bileapetre

Mesaj de bileapetre » Joi Mai 07, 2009 7:14 pm

salut tuturor,
vizitez frecvent forumul, si acum a sosit momentul sa devin si membru. am descoperit trenuletele pe 12 mm la prieteni de scoala prin 1984, si am primit primul set piko junior HO prin 1986. In prezent am un parc de trenulete si accesorii in continua crestere, in principal pe HO
mixu

Mesaj de mixu » Vin Mai 08, 2009 7:06 am

salutari salutari 8)
si bine ati venit
va asteptam cu prezentari mai largi despre colectie,diorame ...intentii de diorame
NGABY

Bine v-am gasit!

Mesaj de NGABY » Mar Mai 12, 2009 12:37 pm

Va salut pe toti membri acestui site.
In decursul anilor,am tot strans cite ceva,in dorinta de a crea o macheta sau o diorama macar.Dar din lipsa de spatiu si de timp(serviciul ma tine destul de mult timp ocupat)nu am reusit.Poate cu ajutorul ,sfaturile si ideiilor de pe acest forum am sa reusesc sa fac ceva,macar o diorama.
As vrea construiesc o diorama cu un atelier de reparatii,cu un depou sau un accident de cale ferata(deraiere)cu munca si utilajele aferente acestei eveniment.
suieratoarea_0726_4

Mesaj de suieratoarea_0726_4 » Mar Mai 12, 2009 9:14 pm

SALUT MA NUMESC DRAGOS,SI IMI PLAC TRENURILE,AM 12 ANI,CU DOMICILIUL IN BUCURESTI
Norian

Mesaj de Norian » Dum Mai 17, 2009 12:47 pm

Salutare !

Ma numesc Cristian, sunt din Brasov (in weekend) si din Bucuresti (in cursul saptamanii) :roll: .

Pasiunea pentru trenuri o am de mic, bunicul meu a fost impiegat intr-o minunata gara transilvaneana si acolo mi-am petrecut toate vacantele: ma rugam de acari sa ma lase sa schimb macazele si ma jucam cupland si decupland vagoane de marfa ce stationau aiurea prin gara. Locomotivele de manevra erau "sediul"meu cand afara ploua sau era frig, deci va cam dati seama ce copilarie frumoasa am avut.

Mai tarziu am primit un pachet RDG Piko cu o aburoasa si 3 vagoane de marfa si un diesel cu 3 vagoane de pasageri si vreo 10m de sina ce ii intindeam cu mare bucurie prin tot apartamentul.

Anii au trecut si acum vreo 2 saptamani am vizitat expozitia din Brasov, unde am avut un declic. De atunci tot citesc acest forum si am multe intrebari, dar pe care voi incerca sa le adresez la rubrica dedicata.
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Dum Mai 17, 2009 3:18 pm

Salut @Norian

Bun Venit! pe forumul lokomotiv,

speram sa gasesti aici raspunsuri la intrebarile tale si de asemenea sa iti faci multi prieteni.
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
ADRIANORA

Mesaj de ADRIANORA » Joi Mai 28, 2009 6:48 pm

Salut tuturor,
Ma numesc Adrian , sunt din Piatra Neamt si urmaresc de cateva luni acest forum . Sunt pasionat de scara HO , sunt incepator in acest domeniu , abia urmeaza sa fac primele achizitii , am gasit foarte multe sfaturi aici care ma ajuta in luarea hotararilor ce sa achizitionez , momentan nu am spatiu disponibil pentru o diorama deci incep pe parchet in camera juniorului care a mai crescut si este foarte interesat de trenuri - astept primul lot de sine Fleischmann profi gleise sa vedem ce iese apoi urmand si materialul rulant. Sigur voi apela la cei mai cu experienta de pe acest forum pentru viitoarele neclaritati , dat fiind faptul ca sunt incepator.
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Vin Mai 29, 2009 11:11 am

Salut Adrian

Bun Venit! pe forum.
LDH

Mesaj de LDH » Vin Mai 29, 2009 11:13 am

Salut si bun venit pe forum Adrian!

Nu ai spatiu? Incearca sa faci un modul functional pentru a face tot felul de teste care or sa fie de mare ajutor cand incepi adevarata macheta.

Sporr!
Toate cele bune,
LDH
[Link Removed for Guests]
c_ionut2000

Mesaj de c_ionut2000 » Vin Mai 29, 2009 2:33 pm

Va salut prieteni,numele meu este Ionut,sunt din Craiova,legatura cu trenuletele in miniatura o am din copilarie cind se mai gasea ceva Piko si pe la noi,nu sunt un colectionar inrait totusi ma uit cu placere la colectiile prezentate aici si mai si invat cite ceva.Poate,in viitorul apropiat o sa pot prezenta si eu modelele mele,din pacate mai vechi dar la care tin foarte mult
theo

Mesaj de theo » Vin Mai 29, 2009 3:50 pm

Salut Ionut,
Bun Venit pe forumul nostru :aplauze: Asteptam sa ne prezinti colectia ta de trenulete 8O
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Vin Mai 29, 2009 9:49 pm

Bine ai venit!...uite ca se mai gaseste cineva prin Craiova pasionat de trenulete...si eu credeam ca au disparut :-P
Cosmin
[Link Removed for Guests]
raduku09

Mesaj de raduku09 » Mie Iun 03, 2009 6:28 pm

Buna ziua!

Imi cer scuze ca am postat fara sa ma prezinta. Sunt incepator in domeniul modelismului feroviar si sper sa invat cat mai multe lucruri noi si utile de pe acest forum.

Va salut!

Radu
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Joi Iun 04, 2009 1:18 am

Salut Radu

Bine ai poposit printre noi!
M 62

va salut pe toti

Mesaj de M 62 » Sâm Iun 06, 2009 12:12 pm

bine vam gasit.si eu ca si ceilalti ma chinui sa construiesc o diorama cu 4 trasee indepentente.am vazut multe discutii pe forum care ma vor inspira si ajuta sa-mi termin diorama.
Scrie răspuns

Înapoi la “Bun venit pe forum ! Citeste aici inainte sa mergi mai departe!”