Diesel diorama.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salutare!
Revin cu ceva "noutati"
Prima ar fi gardul care va delimita locul unde va fi magazia pentru descarcare vagoane.


A doua, ar fi incercarea de vopsire a laturii de deasupra intrarii in tunel, si descoperirea ca ... trebuie sa schimb toata acea parte deoarece se cunosc toate bulinele celulozei :(

Asa ca pregatesc acum polistiren extrudat pentru prelucrare.

Mai revin cu update-uri
Toate cele bune!
 
Buna seara!

Am facut rost de o banda cu leduri SMD ca cea din imaginea alaturata.

Acestea merg alimentate la 15v, iar ce se vede - un fragment din acea banda - am testat-o si merge si la curentul folosit la alimentarea liniilor ferate. Poate cineva sa ma lamureasca daca incerc sa desprind cate un led din aceasta banda, va merge si acesta la 15 v, sau trebuie sa iau rezistenta pentru acesta ca sa mearga individual.
Multumesc!
 
O poz㒠clar㒠nu puteai s㒠pui? Crezi c㒠se înţelege ceva? Par a fi 3 Led-uri, dar şi o rezistenţ㒠montate în paralel. Practic ce vrei? S㒠utilizezi un singur Led? Evident c㒠trebuie s㒠montezi în serie o rezistenţă’.
 
daca vrei sa faci stanca din polistiren expandat folosind suprafata acestuia, nicio sansa!

incearca sa-l acoperi cu hartie din cutiile de pantofi, sau creponata. Apoi negru+maro, gri, alb superficial si iar maro deschis.

te costa 2 beri, ca e cald :D

cam asta ar fi ok?

 
Slautare.
@ Obiwan Master - E perfecta. Next time cand voi ajunge prin Cluj te anunt si ne vedem la bericioaice... desi la cum evolueaza lucrurile va fi cam greu, insa totul e posibil.

Ce rugaminte am la colegii de pe forum: daca poseda cineva ceva linkuri sau poze cu cariere de piatra sau mine de pe la noi, il rog sa ma anute. Eu am tot cautat pe gogu, insa nu am avut prea mare noroc.
Multumesc
 
Buna seara!
Din motiva de lene cronica si caldura torentiala, nu prea am mai facut multe pe la diorama in ultimul timp...
Astfel ca am reusit doar sa inchei circuitul de jos al dioramei, alaturat un filmulete , cam slab din pct de vedere tehnic, dar de, asa telefon am, asa poze/filme am, recomand vizionarea in fereastra mica

Si profitand de vantul care a tot adiat zilele astea la campie, am reusit sa termin mega, ultra... tentativa de munte.
Materiale folosite: apa, ipsos, dero, tifon, hartie, aracet ... si multa viteza. In mare zic eu a iesit bine - cu vreo 2, 3 exceptii unde am vazut crapaturi din cauza ca am scapat mai mult aluat... dar se intampla si la case mai mari.
Poze/pozne

Imbinari cu restul ansamblului/pietroiului:
 
Buna seara!
Dupa alta sesiune de chiul, si vreo 3-4 sambete si duminici in care m-am tavalit pe jis si am injurat la greu criza si alte chestii care ne trag in jos, am reusit sa fac 3/4 macaze sa le conectez la niste motorase existente prin gradina mea... poze? nu pun de la ele ca o sa radeti... cert este ca functioneaza :D
Astazi deoarece nu aveam chef de tavaleala pe sub diorama ca sa dau gaurile de trecere pentru cablurile de alimentare, ma facui pictor.
Si uite asa am pictat muntele lu' Peste de pe a mea diorama. Pentru ca este si prima incercare de acest gen, rog critici si altele...
Iata bocsitul:

Si cum arata pe locul de folosinta:

P.S:
Vopseluri folosite: acuarele tempera si ceva pe baza de apa.
Fotografi facute cu tel, la rezolutie 640x480 - deoarece aveam mai multe detalii.
 
Salutare!
Din lipsa de unele ma ocup de altele... :(
Azi tot frunzarind forumul am dat peste asta: http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=5467&highlight=paco
Acu... pentru ca tot am reusit sa fac actionarile motoare ptr macaze sa pun si automatizare.
Am ales prima schema de automatizare.
Am fost la un magazin cu specific din oras - de fapt singurul de acest gen. Tipii de acolo mi-au zis ca toata treaba - piesele mai precis ma costa cam in jur de 30 lei, fara montaj.
De montaj o sa incerc sa ma ocup eu. Acu vine partea nasoala: cum se programeaza PIC-ul actionarii. Am descarcat de pe situl lui Paco si acel program, dar prin ce metode reusesc sa-l "bag" in PIC?
Este ceva soft si aparat special? Cam cat ar costa, sau cine ma poate ajuta cu ceva idei?
Multumesc!
 
Ai nevoie de un programator pentru microcontrollere. Gasesti tot pe la magazinele de specialitate, la preturi decente (cam 30 de lei).
 
Mersic Rastel.
Si ca tot intrebam de cariera de piatra, am gasit un reportaj la englezi.
http://www.youtube.com/watch?v=yPzF21sa09Q&feature=related
Banuiesc ca (prea) mare diferenta intre ei si noi in acest domeniu nu prea este. ;)
 
Salutare!
Am gasit si programator pic http://www.adelaida.ro/programator-pic-ad-pic03-easy.html
Ce am uitat sa intreb, pentru cei care folosesc acel controler Ș etse compatibil programul de pe situl lui Paco cu centrala Pico 1, sau trebuie altfel de program?
Ce diferenta este intre aceste doua PIC-uri: PIC12F629-I/P si PIC12F629-I/SN?
Daca nu am zis pana acum, o spuna acum, in domeniul electronicii sun praf, insa nevoia sper ca ma va ajuta. :))
Asa ca scuzati unele intrebari care pentru unii par elementare.
 
Buna seara!
Revin cu niscaiva grozavii. 3 bucati tentative de pereti stancosi


Materiale: ipsos, dero, apa... culori tempera - ca pe la noi nu se gasesc acrilice, si nu mai stau sa dau comenzi, imaginatie, dar de cum stau pe la campie nu am munti, cutit, perie de sarma (de preferat cea de la gratar :)) ) smirghel, iar formele formelor le-am dat cat inca era ipsosul "crud", parca asa se spune
 
Buna seara!
Incet incet incepe sa prinda contur.
Dupa ce mi-au sosit macazele, cu forte proaspete am trecut la amenajarea locului unde va fi remiza.
Am inceput cu calea ferata care va fi pusa in incinta remizei si tot odata am pus si un capat de linie mai din "topor". Trebuie sa spun ca pentru aceasta cale ferata, fiind mai ascunsa, pana in momente mai propice, am folosit niste bucati existente de sina profil U :( , asta e.


Opritor confectionat din una bucata mina pix, una bucata lemn si una bucat ax de roti de la o masinuta, taiat in doua.
Apoi a urmat fixarea macazului si a liniilor catre remiza si linia "moarta" - insa luat de avant am uitat sa fac poze pe tot timpul lucrarii - oricum stim cu totii cu ce se mananca.

Iar ca final ... proba de control si poze

O seara buna!
 
Exact cum spune LDH!
Nu prea am ce sa fac. :( Am un singur macaz dreapta care este programat pentru linia principala a garii, unde va face o bucla pentru un loc de descarcare al marfurilor.
Poate atunci cand voi pune pietris nu va mai fi asa evident, sau la anu voi putea sa-l schimb.
 
Cu sau fara pietris, tot aiurea va arata.Baga o bucata linie curba dreapta inainte de macaz ,astfel il poti pozitiona "ca lumea".Mai tarziu iti va fi greu sa il schimbi.
 
Nu trebuie neaparat sa schimbi macazul,poti rezolva problema cu o ''flexy line''.Chiar daca nu este asa mult spatiu ca sa te poti lafaii,totusi ar atenua mult din imaginea neplacuta a coltului.Din cate vad,mai ai ceva spatiu pana in margine si pana in spatele remizei!!! Folosesti o sina flexibila la ambele sine...chiar daca va ocupa putin mai mult vei scapa de acel aspect ''indoit brusc'' al sinei.Poti muta remiza mai in spate nitel,si linia cealalta putin mai spre margine si e ok. Bafta!!


''Wesley''