Diesel diorama.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Da, deocamdata acestea nu se inchid, si circuitul 1. (cel de jos) si circuitul 2 (sus) se termina ... in gol.
 
Prietene peronul ,principal e in centru.

Sie loc si pe langa ea.
 
Seara buna!
Gata, mi s-a uscat si partea inferioara a muntelui


Si cele 2 iesiri din tunel

Am mai lucrat si la tentativa de pod la care i-am montat si o balustrada prevazuta cu loc de refugiu

Sper ca balustrada nu este prea inalta, ca este prea apropiat de linie... mea culpa
Pentru cei mai batrani in ale meseriei ce e mai recomandat sa pun pe blatul dioramei? covor de iarba sau iarba ...de la punga?
 
Interesant podul pe care il faci... Ai un plan sau la ochi? si ca balustrada ce pui? lemn de balsa?

PS...deocamdata muntele mi se pare ca pietroi aruncat...dar este doar o parere...
 
interesant podul....cumva "textura" piciorului de pod este invers?asa mi se pare din poze.spor.
 
Salutare!
Da, textura piciorului este pusa invers, sau piciorul e invers (am vrut sa-l folosesc la altceva).:) Ori cum o sa maschez treaba. De altfel si imbinarea dintre picioare si bucata de deasupra este cu coltari, gen cel din poza cu gura de tunel din partea de sus - vezi partea dreapta, mascat si asta.
De asemenea si deasupra bolovanului, voi continua sa cladesc "piscul muntelui", si sa includ si acel castel.
Si ... care este mai bun: covorul de iarba sau iarba aplicata?
 
pai si de ce nu ai pus si podul invers? iti dai seama ce fenomenal era sa mearga trenul pe o parte? La asta nu te-ai gandit:)) Hihihihi

Glumeasc...

ref la pietri... eu l-as prelungi cu vai si dealuri cat mai spre centrul dioramei...
 
Nu poci... trebuie sa mai pun si altceva pe mijloc, remiza, ceva garaj pentru rituri cu descarcare din vagoane... etc. Inca nu am definitivat ce si cum, improvizez din mers.
 
Prietene ,la machetism ca si la inginerie trebuie sa ai un proiect bine pus la punct dupa aceea poti sa mai improvizezi.trebuie sa para mai real ,la mine am grsit si acum nu mai am ce face;
Aici:




Podul in curba,la deschiderea aia nu e real :-?
Nu am avut ce sa fac o sa incerc sa improvizez ceva :-x
Cauta poze pe net sa te inspiri:
http://www.railpictures.net/
E clar ca e cam dificil sa faci ca in realitate 1m=87mm,dar nu te grabi ,
citeste aici:
http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3645&postdays=0&postorder=asc&start=540
 
Ai mare dreptate Budy, insa nu am prea am ce face, am incercat astazi scarm si m-am umplut de draci... pe langa ca nu reuseam sa unesc unele linii, flexurile se indoaie numai in raza la R1 - R9, nu prea ai cum sa modelezi prea mult la ele, iar ca sa ridici linia e inginerie curata.
Exemplu:

@Mihai - mersic, pe la minte pe coatele alea... o sa pun mai multtufe si copacei... iar covorul pe restul dioramei.
 
E simplu SCARM, dar trebuie sa citesti helpul...
In general cred ca budy a vrut sa spuna ca in orice mod ai face planul, trenbuie s ail ai in fata si sa stii de la inceput cam cum vrei sa arate...
Inovatia, improvizatia, chiar s in muzica, vin dupa ceva vreme in care canti partitura asa cum este ea... (cu mici exceptii, fireste)

Deci chiar daca nu reusesti sa iti unesti liniile in scarm sau pe hartie... macar fa-le sa tii minte ce si cum...

PS: 1. flexurile le super modelezi, am facut si curbe progresive... dar trebuie s alucrezi cu mouse, nu cu trackball sau alte chestii de pe laptoape...
2. liniile se lipesc foarte usor , mai ales i flex...
3. poti face sreenshot fara sa faci print screen. Programul stie asta in 3D view...
 
Salut!
Se pare ca azi am avut mai mult noroc. Am reusit sa definitivez planurile dioramei in scarm. O gramada de timp pierdut dar am reusit :D

Pietre, bolovani (la scara), incepeti sa aruncati. Din start va spun ca in vreo 2 locuri nu am reusit sa inchid liniile, de daca nu am avut la indemana un flex...
Cand ii dau snapshotul in 3D view imi apare numai o poza goala... asa ca tot pe printscrin am mers.
 
Salut dieseloko

Daca citesti pagina despre cum se foloseste programul, ai sa vezi ca pe anumite placi video nu se vede snapshot-ul in 3D. (La mine pe laptop nu se vede, dar pe desktop se vede).

Ori incerci pe alt calculator, ori ramai la solutia PrintScreen.

O seara buna.
 
Am mai lucrat putin la diorama, in zona garii - mai precis asezat si definitivat linii, taiat liniile flexibile, imbinat, cositorit, maruntisuri care totusi iti ocupa destul timp.
Cu aceasta ocazie am descoperit si ca unul dintre cauciucurile de aderenta al locomotivei V114, a cedat, acest motiv cauzand si mici scurturi la trecerea peste macaze.
Are cineva idee din ce material se poate confectiona altul de schimb?