Pod feroviar

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Am facut mici achizitii de materiale de constructii si o iau de la capat. Podul actual cred ca il voi trasforma din feroviar in rutier si pot considera ca "mi-am facut mana" pe acesta.
Drept urmare revin cu noul pod la care am inceput deja constructia. ;-)
 
O parte din materialele de constructii le-am prezentat in fotografia de mai jos:

- primele trei tipuri de materiale sunt de la rulouri care se pun pe masa
- urmeaza bete de frigarui
- betisoare rotunde japoneze (de masa)
- betisoare dreptunghiulare japoneze (de masa)
- iar sus sunt patratele pentru cani calde facute din bete foarte subtiri.

Acesta este o parte din inventar iar dupa cum vedeti deja am incepul al doi-lea pod facut la scara si care corespunde standardelor pentru trecerea libera a garniturilor de tren.
 
Nu am avut mult timp liber pentru constructia podului de aceea revin asa tarziu cu prezentarea lucrarii.

Am facut picioarele podului din betisoare rotunde plus ca am tinut cont de inaltimea si latimea necesara trecerii libere a garniturilor de tren. A fost mai greu de lipit pentru ca sunt betele rotunde dar m-am descurcat pana la urma.





Sper sa revin cat mai curand cu noutati.
 
Ufff... mai rar dar usor usor se materializeaza constructia. Vreau sa mentionez ca podul initial (cel din joc) are destul de multe detalii si elemente arhitecturale care se bat cap in cap cu un pod adevarat, dar nici eu nu respect foarte mult detaliile acestuia, mai fac mici modificari din proprie initiativa. Nu este o constructie fidela cu originalul, nu acesta este scopul, ideea este ca urmaresc sa fie o lucrare pentru diorama care sa se incadreze cat mai bine in peisaj.

 
Lamele longitudinale de bambus nu respecta proportia.In realitate nu poti face scandura asa lata, poate numai din Seqvoia. Imbinarile componentelor lemnoase trebuie sa contina si metal , incearca cu capse (pentru capsator coli hartie) si bolduri taiate, partea ramasa la vedere bronata sau vopsita cu negru mat.