Website mersul trenurilor, operatori particulari

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

nelucozac

New Member
14 Mai 2008
13
0
Mures
LOCATION
Mures
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Doresc sa includ in website-ul meu Mersul trenurilor si trenurile operatorilor particulari.

Pagina de informatii ar arata ca si pina acum, cu o completare: o coloana suplimentara unde ar aparea numele operatorului si un link, dar numai pentru cei particulari.

S-ar putea crea confuzii, pentru ca exista segmente comune (unele destul de lungi) pentru CFR si Regiotrans. In situatia asta e posibil sa obtin rute combinate: tren CFR urmat de tren Regiotrans etc.

Cred ca o solutie ar fi urmatoarea. Sa am un indicator "Include operatori particulari" care sa fie deselectat implicit. Daca utilizatorul il selecteaza, numai atunci programul meu va include si trenurile respective in cautare.

Si inca o problema. Pot actualiza automat orarul CFR foarte usor. Dar pentru operatorii particulari nu am o solutie automata, pentru ca nu exista decit niste pagini flash (swf). Nu e o problema prea mare daca orarul trenurilor particulare nu se modifica prea des. Dar cit de des apar modificari?

Ce propuneri aveti?

Nelu Cozac
 
1. de ce nu iti cumperi un domeniu.ro? te costa cam 120 roni pe viata.
2. De ce folosesti portul 1026? e putin cunoscut; ai alta aplicatie care foloseste portul 80?
3. Operatorii privati ii poti face cu alte culori si mai introduci un text box de unde poti selecta operatorul (cfr, Regiotrans, toti operatorii).
 
1. De ce folosesc portul 1026? Website-ul meu e un program scris in intregime in C (asa se explica viteza foarte buna de raspuns) si ruleaza pe un sistem Linux de la universitate (nu e proprietate personala) pe care mai ruleaza un Apache (care ocupa portul 80).

2. Exista o multime de domenii deja "confiscate": mersultrenurilor.ro , mersul-trenurilor.ro , mersul-trenurilor.eu , mersul-trenurilor.org

Astea sint pe pozitii fruntase in google.ro dupa "mersul trenurilor" (eu sint pe pozitia opt, deci tot pe prima pagina). Dar calitatea informatiilor lor lasa foarte mult de dorit, si asta se vede doar daca ceri o ruta care nu e acoperita de trenuri directe. Sint putini utilizatori care au nevoie de rute cu schimb de tren, si restul (majoritatea) sint multumiti de informatiile oferite de ei.

Am un nume de domeniu usor de retinut: http://mersultrenurilor.as.ro unde ruleaza un script index.php care aduce toate informatiile de la motorul de cautare http://193.226.19.29:1026.

google.ro afiseaza acum doar motorul de cautare, nu mai afiseaza de vreo doua sau trei luni celalalt website cu nume pentru ca il considera duplicat.

3. Cred ca pe un calator il intereseaza mai mult cu ce tren ajunge la destinatie si mai putin care e operatorul feroviar (el trebuie sa stie doar daca e CFR sau altul).
 
pai da, text box-ul are valoarea implicita "toti operatorii"; deci daca utilizatorul nu selecteaza nimic, aplicatia ta va afisa toate trnurile care circula in directia x via y in data z.

In momentul afisarii, trenurile operatorilor vor fi colorate diferit, astfel incat automat utilizatorul va primi si informatia legata de operator (care este :D )
 
Am inclus pe website-ul meu Mersul trenurilor si o parte din trenurile operatorilor particulari. Prima pagina nu e modificata, inca nu am activat optiunea de a include toti operatorii feroviari. Mai am multe trenuri de introdus de la Regiotrans, si din 17 ianuarie si linia Bistrita - Bistrita Birgaului.

Acum, daca dati o cautare si cel putin o statie are doar trenuri particulare, doar asa website-ul va include automat toate trenurile in cautare.

Reiau o problema. Pot actualiza automat orarul CFR foarte usor. Dar pentru operatorii particulari nu am o solutie automata, trebuie sa introduc manual toate trenurile si asta imi ia timp.

Cind voi termina de introdus toate trenurile va exista optiunea de a include toate trenurile sau de a selecta doar operatorul feroviar public.

Nelu Cozac
 
Florinn a spus:
Salut,

Nelu la mine nu functioneaza site-ul.

Am verificat si totul e bine. Am cerut o ruta de la Papa (linga Rosiori Nord, Oltenia) la Vascau (Bihor) si am obtinut rute cu trenuri combinate. Pentru orice statie afiseaza toate trenurile, le marcheaza pe cele ale operatorilor particulari, si afiseaza link catre acesta.

Ce nu a functionat ?
 
am dat cautare pentru ruta 203 si 403 si nu mi-a gasit nimic.

Cristi CFR si nelucozac cand am fost ultima data la Brasov 3-4 ianuarie 09 la sectia 203 ultimul sau penultimul tren atat spre Zarnesti cat si dinspre Zarnesti era trecut pe tabela ANULAT. La fel si cu ultimul sau penultimul tren de Intorsura Buzaului.
 
eu doar v-am zis, imi parte rau ca nu am notat numerele trenurilor. De pozat nu am cu ce :( dar de notat puteam dar am uitat.