Vagon Fleischmann H0 tip Donnerbüchse Bauart Bi

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

AdyAero

Well-Known Member
Trenulist
9 Septembrie 2008
598
369
42
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Este vorba de vagoanele de pasageri din startset-ul Fleischmann nr 481702
Pe scurt (si nu cred ca mai are rost sa reluam discutia): le-am cumparat de pe olx, au venit fara arc la portcupla, se pare ca originea lor este dubioasa.

Vreau sa le montez arcurile pentru portcuple, Fleischmann a produs multe vagoane similare de acest tip, de exemplu: https://www.fleischmann.de/fen/prod...1-2nd-class-passenger-wagon-type-baai-dr.html
Acolo am vazut la piese de schimb Richtfeder L=27 mm D=0,16 VP10, cod 00764016. Google zice ca sunt arcuri, banuiesc ca 10 bucati, 13 euro, fix pentru 5 vagoane cate am eu...
Am gasit o o poza pe urmatorul site: https://modellbahn-center-re.de/fleischmann-h0-764016-drahtrichtfeder-laenge-27-mm-10-stueck.html
Acum intrebarea mea, cum se monteaza aceste arcuri (care in umila mea parere sunt de fapt niste sarme elastice)?
Atasez o poza cu un vagon desfacut, am marcat cu rosu unde banuiesc ca poate sa intre acea sarma insa nu imi dau seama cum se fixeaza de culisa:
IMG_20220928_115253 - Mod_2.jpg
 
Ultima editare:
Da, exact asa se fixeaza, adica sub cele doua lamele de pe sasiu si apoi se acroseaza culisa port-cupla peste.

Privind materialul: e sarma de otel de 0,15 sau 0,2 si e foarte important sa fie la lungimea corecta: daca sunt prea scurte sar de sub lamele cand cupla e in pozitie descentrata si daca sunt prea lungi stau arcuite si culisa nu mentine pozitia centrala.
 
  • Like
Reacții: AdyAero
Multumesc pentru raspuns!
13 euro pentru 10 bucatele de sarma mi s epare cam mult, cu ce as putea sa o inlocuiesc? De unde as putea sa recuperez sarma de otel flexibila asa subtire? Scrie in descriere ca sunt de 0,16 mm grosime, 27 mm lungime.