Vagon Fleischmann H0 tip Donnerbüchse Bauart Bi

AdyAero

Well-Known Member
Trenulist
9 Septembrie 2008
532
304
41
Bucuresti
Este vorba de vagoanele de pasageri din startset-ul Fleischmann nr 481702
Pe scurt (si nu cred ca mai are rost sa reluam discutia): le-am cumparat de pe olx, au venit fara arc la portcupla, se pare ca originea lor este dubioasa.

Vreau sa le montez arcurile pentru portcuple, Fleischmann a produs multe vagoane similare de acest tip, de exemplu: https://www.fleischmann.de/fen/prod...1-2nd-class-passenger-wagon-type-baai-dr.html
Acolo am vazut la piese de schimb Richtfeder L=27 mm D=0,16 VP10, cod 00764016. Google zice ca sunt arcuri, banuiesc ca 10 bucati, 13 euro, fix pentru 5 vagoane cate am eu...
Am gasit o o poza pe urmatorul site: https://modellbahn-center-re.de/fleischmann-h0-764016-drahtrichtfeder-laenge-27-mm-10-stueck.html
Acum intrebarea mea, cum se monteaza aceste arcuri (care in umila mea parere sunt de fapt niste sarme elastice)?
Atasez o poza cu un vagon desfacut, am marcat cu rosu unde banuiesc ca poate sa intre acea sarma insa nu imi dau seama cum se fixeaza de culisa:
IMG_20220928_115253 - Mod_2.jpg

Ultima editare:

Horia_Radulescu

Consilier tehnic
Super Moderator
Trenulist
14 Februarie 2008
6.884
2.328
Mulhouse, Alsacia
Da, exact asa se fixeaza, adica sub cele doua lamele de pe sasiu si apoi se acroseaza culisa port-cupla peste.

Privind materialul: e sarma de otel de 0,15 sau 0,2 si e foarte important sa fie la lungimea corecta: daca sunt prea scurte sar de sub lamele cand cupla e in pozitie descentrata si daca sunt prea lungi stau arcuite si culisa nu mentine pozitia centrala.

• Like
Reacții: AdyAero

AdyAero

Well-Known Member
Trenulist
9 Septembrie 2008
532
304
41
Bucuresti
Multumesc pentru raspuns!
13 euro pentru 10 bucatele de sarma mi s epare cam mult, cu ce as putea sa o inlocuiesc? De unde as putea sa recuperez sarma de otel flexibila asa subtire? Scrie in descriere ca sunt de 0,16 mm grosime, 27 mm lungime.