Vagon Cisterna H0 - Rompetrol - Homemade

Montalbano

Well-Known Member
Trenulist
3 Martie 2008
529
0
Timisoara
montalbano.nasol.ro
WEBSITE
http://montalbano.nasol.ro
YAHOO
mihaipetrescu2008
Iata inceputurile, ma apuc de lucru: Am comparat dimensiunile cisternelor autohtone,cat si lungimea si diametrul rezervorului.Am cumparat ser de roti de la Rally dar am luat roti de la o jucarie vagon de copii pe alt ecartament,mai mare taind dupa aceea boghiul si axele mai mari.

Am realizat doua cisterne sa fie de provizorat una.Am taiat cutia sasiului in probe.

Vopsitoria,cu dificultate,am dat cu spray-chit de pregatire ,a dat in jet stropi care au afectat calitatea suprafetei.Am vopsit cisterna nr 2 sa fiu sigur ca raman cu ceva bun.

In o prima expunere de probe.

Sa adaug stuturile din spate, sa pun decalc si sa vposesc banda laterala a cisternei.

Un decalc mic ,am pus tampoanele [de la Rally -8 in set],pun cuplele ,sa vopsim sasiul.

Sa o vedem cum apare cu tablite puse.

I-am pus adaugat o scarita.Am vopsit utimul fond al scrisului din dreapta.

mixu

Well-Known Member
Trenulist
15 Aprilie 2008
907
0
arad
super tare

dar eu alegeam ceva pe o culoare mai inchisa
culorile astea asa galbene rosu aprins dau a plastic pe diorama
de aceea incerc sa aleg culori mai sterse (desaturate) mai gri ca-n realitate in romania in orice gara te aflii totul e tuciuriu ,gri

dar cemai SUPER TARE bravo :aplauze: :aplauze: :aplauze: :aplauze:

Montalbano

Well-Known Member
Trenulist
3 Martie 2008
529
0
Timisoara
montalbano.nasol.ro
WEBSITE
YAHOO
mihaipetrescu2008
Multumesc.Asa e ,sunt nuante mai inchise,dar nu m-a lasat inima sa fac un weathering de naveta petroliera romaneasca, ca o faceam cenusareasa de tot.In foto n-am gasit decat alte culori,in rest am "bagat un ochi " pe You Tube :Rompetrol, sa vad un tren in miscare de cisterne Rompetrol.

Teoretic modele de vagoane sa vezi la Rompetrol nu sunt la parc rulant[eu n-am prea gasit],La Trains-sim s-au aplecat pe subiect.In rest sunt locomotive de operator privat pe topicul Loco Romanesti...

mixu

Well-Known Member
Trenulist
15 Aprilie 2008
907
0
arad
in curand vei vedea o garnitura de petrom pe negru cfrizata la savini
inca e in lucru la baza au fost vagoane cisterna de esso shell aral....dar au fost transformate in ideia de a nu fi mult plastic pe diorama :D

theo

Well-Known Member
13 Septembrie 2007
443
0
Sf.Gheorghe,jud.COVASNA
,,Faina lucratura''! :aplauze: Imi place mult de tot , inclusiv culoarea pe care ai ales-o.Inca odata FELICITARI :floare: Pe cind o garnitura :?:

stageexp

Well-Known Member
Trenulist
14 Ianuarie 2008
1.260
0
Timisoara
Lui Monta nu pot sa-i spun decat felicitari :aplauze:
A trecut foarte putina vreme de cand mi-a povestit ce are de gand, nici nu credeam ca se mobilizeaza asa de repede, si iata a scos pe piata prima productie.
Dom'le, omu are viteza, ce mai.
Trebuie sa-i fac o vizita la o cafea sa-l spionez, sa vad ce mai are de gand :D .

Este un indemn la mobilizare si pentru mine, care am in lucru un proiect, la care mai e un pic de munca.
La mai multe made in romania pe liniile miniaturale.

Montalbano

Well-Known Member
Trenulist
3 Martie 2008
529
0
Timisoara
montalbano.nasol.ro
WEBSITE
YAHOO
mihaipetrescu2008
@Stageexp :Ca intotdeauna colegul in modelistica Timisoreana Stageexp a fost "aproape" cu fotografiile sale de vagoane si detalii de boghie.Plus la o cafea "tehnica", a impartasit din cunostinte,la taierea boghiurilor si a axelor de plastic ,sa fiu atent sa nu se lipeasca excentric, ceea ce ar fi dus la descentrarea axei pe roata.Asteptam vesti de la vagonul etajat in lucru :D