Vagoane calatori tip Y/B-70 - Roco

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Buna,

Y/AB nu exista. Vagoanele se numesc Y/B-70 B si Y/B-70 AB. Y/B este denumirea folosita de industria est-germana pentru a defini vagoanele tip OSShD B produse dupa 1968 care corespund complet si fisei 567-1 a UIC adica si standardului UIC Y.

Problema cu grilajul era de asteptat, dat fiind ca 50-urile CFR sunt singurele Y/B cu lamele verticale era clar ca nu avea nimeni sa schimbe matritele.
Cu aeratoarele de pe acoperis nu e nici asta o drama, se pot cumpara unele de la Weinert si gata.

Ceea-ce conteaza e ca forma cutiei e mai corecta ca la Sachsenmodelle/Tillig si ca ramele de la ferestre aduc mai bine a Y/B decat cele de la concurenta.
 
Nu se pot compara Tillig cu Roco, deoarece Tillig a folosit o matrita veche, pe cand Roco a folosit o matriita noua.
De asemenea sa nu uitam ca si Tillig cand a scos vagonul de dormit pe matrita noua, l-a facut bine.
 
Apropo de dormitorul Tillig (este putin off topic, scuze), acesta poate forma o garnitura cu cele trei vagoane ROCO?
 
marian32 a spus:
Ce ar fi potrivit ca vagon de dormit, pentru aceasta garnitura?
Si eu tot putin off-topic, ce vagon de bagaje/posta, ar merge cu garnitura aceasta noua de la Roco?
 
Putem folosi un vagon de dormit de la Roco pentru a face R "Bucuresti" 361 Beograd - Bucuresti Nord. Daca il facem pe teritoriul tarii punem si setul AVA 200 salon pentru traseul Bucuresti Nord - Timisoara.

6727396821_18d6cf4e6d_b.jpg


6727397801_1403f56435_b.jpg

foto flow71 / http://www.drehscheibe-foren.de/foren/read.php?30,5736386,5736386msg-5736386

dsc0351jf.jpg

foto Rudi / http://www.drehscheibe-foren.de/foren/read.php?30,5628917,page=1

2011-11-128038re8mi.jpg


2011-11-128249dl8p7.jpg

foto Matthias / http://h11.abload.de/img/2011-11-128249dl8p7.jpg

Se mai poate folosi vagonul cuseta albastru cu gri de la Sachsenmodelle si vagoanele de dormit rosii si albastre de la Roco cam pentru orice tren accelerat CFR.


@green_ice
putina documentare nu strica.
Vagoanele de posta nu mai circula din 2005. Nu exista vagon de posta/bagaje CFR si nici alt model pentru o eventuala conversie.
 
inteleg... si in consecinta posta romana cu ce trimite coletele in tara? doar rutier?
 
@green_ice
Nu da quote la ultimul mesaj! Exista destule date pe acest forum, te rog sa folosesti functia cautare. Multumesc.
 
green_ice a spus:

Green_ice ai pus o intrebare, apoi dupa ce eu am raspuns ai editat mesajul tau si ai pus "merci", te rog sa eviti acest comportament.

De asemenea te rog sa pui inapoi ceea ce era in mesaj astfel incat raspunsul meu de mai sus sa aiba logica si sens.
 
pai unul spune intr-un fel, unul in altul........
am editat mesajul la cererea lui Gam3
acum iar esti tu nemultumit...
nici cum nu e bine
probabil o sa stau deoparte de forumul asta.. astfel veti fi multumiti amandoi
 
Gam3 ti-a cerut sa nu dai quote la mesajul anterior, adice pe romaneste: sa nu citezi mesajul anterior mesajului pe care tocmai il scrii pentru ca este de la sine inteles ca raspunzi mesajului anterior.

Tu ai sters mesajul cu totul facand ca raspunsul meu sa fie fara sens.

E greu de inteles?
 
ok, am modificat din nou..
si ca sa-ti raspund, ultima oara am fost cu trenul prin 2004 cam asa..
nici n-am banuit ca s-au scos vagoanele acelea de bagaje/posta complet
 
Burduf la burduf... OSShD-Y B si OSShD-Y AB-ul din dotare.
Bara de mana am gasit-o dupa sedinta foto. Noroc ca am gasit-o. La dormitoarele Roco se dau 6 ca accesorii, pe langa altele, la astea nici scarile. Am inteles ca scarile ar fi problema pe tot lotul. Daca tot veni vorba, se potrivesc fratilor, asa ca am piese de schimb. De, ma, barele de mana de la dormitor la OSShD-Y x. De efect sunt tablele de parcurs. In rest, pare o treaba facuta cam pe repede inainte, la marea economie, dar, zic eu, nu micul profit. Parca as cumpara un Roco 64840 sa fac o comparatie...